Od paru dni w kosmosie aktywność wykazuje obiekt astronomiczny V404 Cygni. Emituje promieniowanie rentgenowskie, którego błyski co około godzinę docierają do Ziemi.

Anteny

Od 15 czerwca specjaliści notują sygnały promieniowania rentgenowskiego z obiektu astronomicznego w gwiazdozbiorze Łabędzia o nazwie V404 Cygni. W jej skład wchodzi niewielka gwiazda oraz czarna dziura. Znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej, około 8 tys. lat świetlnych od Ziemi. Ostatnio taki rozbłysk z tego miejsca Wszechświata zarejestrowano w 1989 roku.
V404 Cygni 2

Rzadkie promieniowanie

Wyłowienie promieniowania rentgenowskiego z przestrzeni kosmicznej nie należy do codziennych czynności astronomów. Tylko najbardziej energetyczne ciała we Wszechświecie emitują takiego rodzaju promieniowanie. Należą do nich supernowe, gwiazdy neutronowe lub czarne dziury.

– To bardzo dziwne zachowanie systemu gwiezdnego. Notujemy błyski promieniowania rentgenowskiego mniej więcej raz na godzinę. Jest to mało spotykane w pobliżu czarnej dziury – powiedział Erik Kuulkers z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

V404 Cygni

Czarna dziura pochłania gwiazdę

Naukowcy wyjaśniają w jaki sposób dochodzi do tego, że ciało emituje promieniowanie rentgenowskie i to w tak dużym zakresie.

Od czasu do czasu gwiazda i czarna dziura zbliżają się do siebie tak blisko, że przyciąganie grawitacyjne czarnej dziury pochłania zewnętrzne warstwy materii, budującej gwiazdę. Gwiazda ta wiruje na dysku wokół czarnej dziury, gdzie zyskuje energię i nagrzewa się. Wraz ze wzrostem temperatury pył gwiezdny zaczyna emitować więcej błysków energii i światła – od promieniowania optycznego do ultrafioletowego i rentgenowskiego.

W nielicznych przypadkach, gdy temperatura jest ekstremalnie wysoka, wydobywa się także promieniowanie gamma.

Polecane:

Chiny - Przez powódź ewakuowano 555 tysięcy ludzi, podniesiono stan alarmowy do najwyższego poziomu
Montreal, Kanada - Nietypowe zjawisko atmosferyczne [Video]
Chicago, USA - Kłęby pary nad elektrownią atomową, powstał wyciek radioaktywnego trytu
Życie na Ziemi mogło powstać w wyniku "wielkiego bombardowania" 3.8 mld lat temu
Belgia - Przez pęknięcie zbiornika w reaktorze jądrowym rozruch został wstrzymany o miesiąc
Korea Południowa - Naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowaną bakterię e-coli, która cukier przera...
Mars - Łazik Curiosity wykrył cząsteczki azotu w kraterze, który był kiedyś jeziorem
Gudźarat, Indie - Przedwczesne deszcze monsunowe wywołały powodzie, które stały się przyczyną śmierc...
Tokio, Japonia - Ewakuacja pasażerów z południowokoreańskiego samolotu z 319 osobami na pokładzie, z...