Od paru dni w kosmosie aktywność wykazuje obiekt astronomiczny V404 Cygni. Emituje promieniowanie rentgenowskie, którego błyski co około godzinę docierają do Ziemi.

Anteny

Od 15 czerwca specjaliści notują sygnały promieniowania rentgenowskiego z obiektu astronomicznego w gwiazdozbiorze Łabędzia o nazwie V404 Cygni. W jej skład wchodzi niewielka gwiazda oraz czarna dziura. Znajduje się w obrębie Drogi Mlecznej, około 8 tys. lat świetlnych od Ziemi. Ostatnio taki rozbłysk z tego miejsca Wszechświata zarejestrowano w 1989 roku.
V404 Cygni 2

Rzadkie promieniowanie

Wyłowienie promieniowania rentgenowskiego z przestrzeni kosmicznej nie należy do codziennych czynności astronomów. Tylko najbardziej energetyczne ciała we Wszechświecie emitują takiego rodzaju promieniowanie. Należą do nich supernowe, gwiazdy neutronowe lub czarne dziury.

– To bardzo dziwne zachowanie systemu gwiezdnego. Notujemy błyski promieniowania rentgenowskiego mniej więcej raz na godzinę. Jest to mało spotykane w pobliżu czarnej dziury – powiedział Erik Kuulkers z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

V404 Cygni

Czarna dziura pochłania gwiazdę

Naukowcy wyjaśniają w jaki sposób dochodzi do tego, że ciało emituje promieniowanie rentgenowskie i to w tak dużym zakresie.

Od czasu do czasu gwiazda i czarna dziura zbliżają się do siebie tak blisko, że przyciąganie grawitacyjne czarnej dziury pochłania zewnętrzne warstwy materii, budującej gwiazdę. Gwiazda ta wiruje na dysku wokół czarnej dziury, gdzie zyskuje energię i nagrzewa się. Wraz ze wzrostem temperatury pył gwiezdny zaczyna emitować więcej błysków energii i światła – od promieniowania optycznego do ultrafioletowego i rentgenowskiego.

W nielicznych przypadkach, gdy temperatura jest ekstremalnie wysoka, wydobywa się także promieniowanie gamma.

Polecane:

USA - W Seattle nie padał tak śnieg od 50 lat
Japonia - Dziennie do Oceanu Spokojnego przedostaje się 300 ton skażonej radioaktywnie wody z Fukush...
Człowiek nie wymyślił zębatki, natura była szybsza [Video]
Dziś o godzinie 22:00 czasu polskiego przeleci asteroida 2014 DX110 bliżej Ziemi, niż jest Księżyc, ...
Hudson, USA - Podczas sprzeczki przy kolacji 13-latek zastrzelił sześcioletniego brata, postrzelił d...
Od 15 lat jest coraz mniej dziur w słynnych szwajcarskich serach, wszystko za sprawą coraz czystszeg...
Wyspa Reunion - Znalezione części samolotu należą do Boeinga 777, który wykonywał lot MH370
Stworzono tranzystor z bramką o długości zaledwie 1 nanometra, wykorzystano do tego węglowe nanorurk...
CERN - Dokonano pierwszego w historii pomiaru spektrum optycznego atomu antymaterii