Według najnowszych pomiarów, o trzy centymetry przesunął się najwyższy szczyt ZiemiMount Everest. W trakcie badań, które zostały zlecone przez chiński rząd, naukowcy odkryli, że przyczyną tego przemieszczenia jest trzęsienie ziemi w Nepalu.

Mount Everest

Według badań Mount Everest przemieścił się o trzy centymetry w kierunku południowo-zachodnim. Naukowcy podkreślają, że nie ma w tym nic dziwnego, bo szczyt jest w ciągłym ruchu – w trakcie ostatniej dekady Everest, który leży na granicy ChinNepalu,przesunął się o 40 cm (daje to średnią prędkość 4 cm rocznie) i urósł o 3 cm.

 

Przemieszczenie się płyty tektonicznej

Z kolei na podstawie ostatnich danych z europejskiego satelity, który przelatywał nad strefą trzęsienia ziemi 29 kwietnia, specjaliści z UNAVCO stwierdzili, że najwyższa góra świata ma teraz o 2,5 centymetra mniej.

Przemieszczenie się indyjskiej płyty tektonicznej w stosunku do europejskiej spowodowało trzęsienie ziemi, a także osłabiło naprężenie między nimi. Dlatego skorupa ziemska nieco osiadła i Mount Everest trochę się obniżył.

Trzęsienie ziemi 25 kwietnia w Nepalu miało siłę 7,9 stopni w skali Richtera. Potem wystąpiło kilka równie silnych wstrząsów wtórnych. Epicentrum znajdowało się w odległości około 80 kilometrów na północy-zachód od Katmandu, na głębokości 15 kilometrów.
 Kataklizm zniszczył infrastrukturę tego ubogiego kraju, zginęło ponad 8 tysięcy osób, a setki tysięcy ludzi zostały pozbawione dachu nad głową.

 

Źródło: Independent, tvn24.pl

Polecane:

USA - Woda z rzeki Missouri zalewa elektrownie atomową w Fort Calhoun
Tysiąc lat temu w Iraku zimy były częstrze
Niedługo powstanie sieć 3000 radioteleskopów "SKA Telescope" o łącznej powierzchni miliona...
Chiny - Dwa ogromne głazy o wadze około 200 ton przekulały się po pięciu samochodach
Włochy - Duże opady deszczu i śniegu, woda podchodzi pod przęsła Mostu Złotników we Florencji
Polska - Według najnowszych badań, marihuana zmniejsza u dzieci aż o 90 proc. liczbę napadów padaczk...
UE - Z europejskiego raportu EMCDDA wynika, że 25 procent dorosłych obywateli zażywało narkotyki
NASA - W rok po dotarciu sondy New Horizons na zewnętrzne rejony Układu Słonecznego, możemy poszczyc...
Zlokalizowano najstarszą odnalezioną dotychczas wodę na Ziemi ma 2.6 mld lat, znajduje się w kopalni...