Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) oficjalnie uznała rekord długości lotu ustanowiony przez amerykańskiego drona Orion. Maszyna utrzymała się w powietrzu przez 80 godzin, dwie minuty i 52 sekundy. Poprzedni rekord został pobity niemal trzykrotnie, bo wynosił „zaledwie” 30 godzin.

Dron Orion

Rekordowy lot miał miejsce jeszcze w grudniu 2014 roku, ale FAI bardzo metodycznie i skrupulatnie podchodzi do kwestii oficjalnego ogłaszania rekordzistów. Wszystko musi być dokładnie obserwowane i sprawdzane przez delegata organizacji, który następnie zdaje raport i następuje formalne rozpatrzenie wniosku o przyznanie tytułu. O swojej decyzji w sprawie Oriona FAI poinformowała dopiero teraz.

Dron Orion 2

Świetny wynik, który nie daje przyszłości

Nowy rekordzista jest ciekawą maszyną, ale jak na razie jedynie eksperymentem, bez większych szans na masową produkcję. Orion powstał w odpowiedzi na zgłoszone w minionej dekadzie zapotrzebowanie wojska USA na średniej wielkości dron, który byłby w stanie utrzymywać się długo w powietrzu prowadząc rozpoznanie. Wojskowi oczekiwali, że nowa maszyna będzie pełnić funkcję taniego substytutu satelitów szpiegowskich i normalnych samolotów rozpoznawczych.

Konstruktorzy drona skupili się więc na osiągnięciu jak najdłuższego lotu na dużej wysokości. W tym celu wyposażyli go w bardzo długie skrzydła o rozpiętości 40 metrów (13-piętrowy budynek) i dwa bardzo ekonomiczne silniki diesla ze sprężarkami. W efekcie Orion może nie poraża prędkością, bo nie jest w stanie osiągnąć nawet 200 km/h, ale utrzymuje się na wysokości kilkunastu kilometrów przez niemal cztery dni. Konstruktorzy deklarują, że może to być nawet pięć.

Pomimo imponujących osiągów, przyszłość Oriona nie jest różowa. Wraz z wygaśnięciem wojen w Afganistanie i Iraku oraz ograniczeniem wydatków na wojsko, zainteresowanie Pentagonu tego rodzaju dronami opadło. Wojskowi są zadowoleni z już posiadanych w większej liczbie odrzutowych dronów rozpoznawczych Global Hawk, które ustanowiły poprzedni rekord 30 godzin lotu. Orion pozostanie więc najpewniej ciekawostką techniczną i źródłem nowych rozwiązań, ale raczej nie trafi do produkcji seryjnej.

Polecane:

Joplin, USA - Tornado poruszało się z niespotykaną siłą
Ocieplenie klimatu, a tempo podnoszenia się poziomu mórz i oceanów
Zobaczcie jak człowiek zdewastował naszą planetę, ten film warto oglądnąć - HOME S.O.S. Ziemia (wide...
Ewakuowano platformy w Zatoce Meksykańskiej, zbliża się potężna burza tropikalna
USA - Potężna ulewa i powódź w Teksasie, spadło 380 l/mkw w ciągu nocy
UK - Poprawiono system przeciwpowodziowy przesuwając siedmiokilometrowe wały o dwa kilometry w głąb ...
Północna Dakota, USA - Zmodyfikowano prawo, teraz drony policyjne będą wyposażone w broń
Włochy - Myszołów atakuje mieszkańców Toskanii, jego łupem stają się kapelusze i czapki
Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny średniego zasięgu, który spadł do wód stanowiących wył...