Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) oficjalnie uznała rekord długości lotu ustanowiony przez amerykańskiego drona Orion. Maszyna utrzymała się w powietrzu przez 80 godzin, dwie minuty i 52 sekundy. Poprzedni rekord został pobity niemal trzykrotnie, bo wynosił „zaledwie” 30 godzin.

Dron Orion

Rekordowy lot miał miejsce jeszcze w grudniu 2014 roku, ale FAI bardzo metodycznie i skrupulatnie podchodzi do kwestii oficjalnego ogłaszania rekordzistów. Wszystko musi być dokładnie obserwowane i sprawdzane przez delegata organizacji, który następnie zdaje raport i następuje formalne rozpatrzenie wniosku o przyznanie tytułu. O swojej decyzji w sprawie Oriona FAI poinformowała dopiero teraz.

Dron Orion 2

Świetny wynik, który nie daje przyszłości

Nowy rekordzista jest ciekawą maszyną, ale jak na razie jedynie eksperymentem, bez większych szans na masową produkcję. Orion powstał w odpowiedzi na zgłoszone w minionej dekadzie zapotrzebowanie wojska USA na średniej wielkości dron, który byłby w stanie utrzymywać się długo w powietrzu prowadząc rozpoznanie. Wojskowi oczekiwali, że nowa maszyna będzie pełnić funkcję taniego substytutu satelitów szpiegowskich i normalnych samolotów rozpoznawczych.

Konstruktorzy drona skupili się więc na osiągnięciu jak najdłuższego lotu na dużej wysokości. W tym celu wyposażyli go w bardzo długie skrzydła o rozpiętości 40 metrów (13-piętrowy budynek) i dwa bardzo ekonomiczne silniki diesla ze sprężarkami. W efekcie Orion może nie poraża prędkością, bo nie jest w stanie osiągnąć nawet 200 km/h, ale utrzymuje się na wysokości kilkunastu kilometrów przez niemal cztery dni. Konstruktorzy deklarują, że może to być nawet pięć.

Pomimo imponujących osiągów, przyszłość Oriona nie jest różowa. Wraz z wygaśnięciem wojen w Afganistanie i Iraku oraz ograniczeniem wydatków na wojsko, zainteresowanie Pentagonu tego rodzaju dronami opadło. Wojskowi są zadowoleni z już posiadanych w większej liczbie odrzutowych dronów rozpoznawczych Global Hawk, które ustanowiły poprzedni rekord 30 godzin lotu. Orion pozostanie więc najpewniej ciekawostką techniczną i źródłem nowych rozwiązań, ale raczej nie trafi do produkcji seryjnej.

Polecane:

Indie - Wykryto pierwszy przypadek gruźlicy całkowicie odpornej na leki
Japonia - Z wulkanu Sakurajima lecą półmetrowe skały na odległość 2 km [Video]
Chiny - Tajfun Saola spustoszył Filipiny i Tajwan, teraz dotarł do wschodnich wybrzeży kraju
Brazylia - Policja zatrzymała największego "złodzieja lasów", jest odpowiedzialny za 20 pr...
Jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy dziś zorzę polarną nad Polską [Aktualizacja 23:47]
NASA - Na zdjęciach uwieczniono przelot komety P/2016 BA14
Naukowcy są zgodni, od 1950 roku żyjemy w nowej epoce geologicznej nazwanej "antropocen"
Peru - Zginęło ponad 10 tysięcy wyjątkowych żab głębinowych, które są krytycznie zagrożonym gatunkie...
W ciągu 34 lat zachorowalność na cukrzycę wzrosła prawie o 400 procent, ze 108 do 422 mln osób