Znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca gwiazda zmienna V838 Monocerotis fascynuje astronomów. Zwróciła na siebie uwagę 12 lat temu, rozbłyskując najmocniej ze wszystkich obiektów Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mogli dociec przyczyn wybuchu, który wygenerowałby tak wielką ilość energii, i dopiero po szczegółowych badaniach ustalili, że za ten efekt odpowiada odbicie światła.

V838 Monocerotis

V838 Monocerotis, Fot. NASA,ESA

Położona na obrzeżach naszej galaktyki V838 Monocerotis została odkryta przez astronoma-amatora. Z nieznanych powodów powierzchnia gwiazdy rozszerzyła się tak mocno, że w styczniu 2002 roku obiekt stał się najjaśniejszym w całej Drodze Mlecznej. A potem równie nagle, jak rozbłysła, przygasła.

Naukowcy byli zadziwieni, bo tak silny gwiezdny blask, jak ten ze stycznia 2002 roku, nie był nigdy dotąd obserwowany. Nie można go porównać z wybuchami supernowych i nowych, które wyrzucają materię w przestrzeń kosmiczną.

„Świetlne echo”

V838 Monocerotis też sprawiała takie wrażenie, jednak po dokładnych analizach okazało się, że to, co na zdjęciach z Teleskopu Hubble’a wyglądało jak wyrzut materii, jest poruszającym się po jej zewnętrznej powłoce odbiciem światła z jasnego rozbłysku. Światło odbija się w coraz bardziej odległych okręgach pyłu międzygwiezdnego otaczającego gwiazdę. Naukowcy obliczyli, że to „świetlne echo” rozciąga się w sferę o średnicy około sześciu lat świetlnych.

Proces rozchodzenia się świetlnego echa możemy obserwować na nagraniu poklatkowym, które powstało ze zdjęć z Teleskopu Hubble’a.

Źródło: NASA, tvnmeteo.pl

Polecane:

Jest plan wyjścia z kryzysu w Fukushimie - Japończycy dają sobie 3 miesiące
Fukushima, Japonia - Radioaktywna woda wlewa się do oceanu, przekroczyła o 60 cm barierę ochronną
Rosja - Kot psychicznie nie wytrzymał i pogonił niedźwiadka [Video]
ESO - Po raz pierwszy zaobserwowano w czasie rzeczywistym powstawanie pyłu w następstwie wybuchu sup...
Indonezja - Przewrócił się mały statek z turystami w pobliżu wyspy Bali, 15 osób zaginionych, 10 ura...
Polska - 70-letniemu mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia za posiadanie 4 gram marihuany, a pułkownik...
Hudson, USA - Podczas sprzeczki przy kolacji 13-latek zastrzelił sześcioletniego brata, postrzelił d...
Francja pokłóciła się ze Szwajcarią o wodę
USA - Ogromna, szeroka na cały akwen chmura rotorowa w kształcie wałka, pojawiła się nad jeziorem Mi...