Gdy fitoplankton zawiedzie, tlen w atmosferze nie będzie nadawał się do użytku, bo najzwyczajniej go zabraknie. Katastrofa związana z globalnym ociepleniem może doprowadzić do “uduszenia” życia na Ziemi.

Fitoplankton

Spadający poziom tlenu może stać się o wiele większym zagrożeniem dla życia na Ziemi niż powodzie.

Badania prowadzone przez Sergeia Petrovskiego, profesora Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie Leicester, wykazały, że wzrost temperatury oceanów o około 6 st. C (który niektórzy naukowcy prognozują na 2100 rok) może spowodować zatrzymanie produkcji tlenu przez fitoplankton. Ma to się stać poprzez nieprawidłowe zachodzenie procesu fotosyntezy.

 

Możemy się udusić

– Globalne ocieplenie skupia uwagę naukowców i polityków już od mniej więcej 20 lat. Dużo zostało powiedziane o jego tragicznych w skutkach konsekwencjach. Prawdopodobnie najbardziej znanym z nich są globalne powodzie, do których miałyby dojść na skutek roztopienia się antarktycznego lodu, gdyby ocieplenie przekraczało o kilka stopni temperaturę sprzed epoki przemysłowej. Teraz jednak okazuje się, że nie jest to największe zagrożenie, jakie ocieplenie może przynieść ludzkości – twierdzi Petrovski.

– Około dwie trzecie tlenu znajdującego się w ziemskiej atmosferze jest produkowane przez fitoplankton, znajdujący się w oceanach. Zatem wstrzymanie funkcji fitoplanktonu spowodowałoby wyczerpanie się tlenu w atmosferze w skali globalnej. Efektem może być wymieralność gatunków, zarówno wśród zwierząt, jak i ludzi – dodaje naukowiec.

Fitoplankton 2

Szukaliśmy nie tam gdzie trzeba

Grupa naukowców opracowała nowy model produkcji tlenu w oceanach, który uwzględnia podstawowe interakcje w społeczności planktonu, m.in. produkcję tlenu przez fotosyntezę, jego zużycie przez oddychanie i spożycie fitoplanktonu przez zooplankton.

Główny nurt badań często skupia się na cyklu dwutlenku węgla i na tym, że to CO2 głównie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Jednak kilku naukowców zbadało wpływ zmian klimatu na produkcję tlenu w oceanach. Ich prognozy są co najmniej niepokojące.

Polecane:

Ogromne zanieczyszczenie rzek w Chinach, 17% nie nadaje się nawet do nawadniania
Słońce - W kierunku Ziemi skierowana jest bardzo aktywna plama słoneczna, może powstać rozbłysk klas...
Naukowcom udało się zamienić komórki skóry w komórki mięśnia sercowego
NASA opublikowała zdjęcie ukazujące rozmieszczenie pyłów, aerozoli soli morskiej i siarczanów w atmo...
Anomalie temperaturowe w marcu, Europa zimniejsza, Grenlandia cieplejsza
UK - Biuro Meteorologiczne będzie w swoich prognozach brało pod uwagę także zjawiska zachodzące na S...
Potężna burza piaskowa na Półwyspie Arabskim, nie było takiej od kilku lat
Na półkuli północnej El Nino zakończy się prawdopodobnie dopiero na wiosnę, ocean jest miejscami cie...
Europa i Rosja planują wspólnie zbudować stałą bazę na Księżycu