Gdy fitoplankton zawiedzie, tlen w atmosferze nie będzie nadawał się do użytku, bo najzwyczajniej go zabraknie. Katastrofa związana z globalnym ociepleniem może doprowadzić do „uduszenia” życia na Ziemi.

Fitoplankton

Spadający poziom tlenu może stać się o wiele większym zagrożeniem dla życia na Ziemi niż powodzie.

Badania prowadzone przez Sergeia Petrovskiego, profesora Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie Leicester, wykazały, że wzrost temperatury oceanów o około 6 st. C (który niektórzy naukowcy prognozują na 2100 rok) może spowodować zatrzymanie produkcji tlenu przez fitoplankton. Ma to się stać poprzez nieprawidłowe zachodzenie procesu fotosyntezy.

 

Możemy się udusić

– Globalne ocieplenie skupia uwagę naukowców i polityków już od mniej więcej 20 lat. Dużo zostało powiedziane o jego tragicznych w skutkach konsekwencjach. Prawdopodobnie najbardziej znanym z nich są globalne powodzie, do których miałyby dojść na skutek roztopienia się antarktycznego lodu, gdyby ocieplenie przekraczało o kilka stopni temperaturę sprzed epoki przemysłowej. Teraz jednak okazuje się, że nie jest to największe zagrożenie, jakie ocieplenie może przynieść ludzkości – twierdzi Petrovski.

– Około dwie trzecie tlenu znajdującego się w ziemskiej atmosferze jest produkowane przez fitoplankton, znajdujący się w oceanach. Zatem wstrzymanie funkcji fitoplanktonu spowodowałoby wyczerpanie się tlenu w atmosferze w skali globalnej. Efektem może być wymieralność gatunków, zarówno wśród zwierząt, jak i ludzi – dodaje naukowiec.

Fitoplankton 2

Szukaliśmy nie tam gdzie trzeba

Grupa naukowców opracowała nowy model produkcji tlenu w oceanach, który uwzględnia podstawowe interakcje w społeczności planktonu, m.in. produkcję tlenu przez fotosyntezę, jego zużycie przez oddychanie i spożycie fitoplanktonu przez zooplankton.

Główny nurt badań często skupia się na cyklu dwutlenku węgla i na tym, że to CO2 głównie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Jednak kilku naukowców zbadało wpływ zmian klimatu na produkcję tlenu w oceanach. Ich prognozy są co najmniej niepokojące.

Polecane:

Japonia - Kolejne dwa trzęsienia ziemi o magnitudach 4.4 i 6.2, pierwsze odczuwalne w Tokio
Kazachstan i Uzbekistan - Wysycha Jezioro Aralskie, 50 lat temu było jednym z czterech największych ...
Polska - Rekordy zimna, czyli najniższe zanotowane temperatury poszczególnych miesięcy, w 1929 roku ...
Europa - DHL również chce używać dronów do dostarczania przesyłek
Astronauci wyszli w przestrzeń kosmiczną i naprawiali poważną awarię pompy chłodzenia w Międzynarodo...
Tran wkrótce może powstawać z glonów, a nie z ryb jak dotychczas
Żółty nadolbrzym "HR 5171 A" jest jedną z największych gwiazd, średnica wynosi 1.8 miliard...
W Czechach i na Słowacji wiatr powalił 100 tysięcy drzew, odnotowano rekordowe opady deszczu, w 48 g...
Ekwador - Ogłoszono stan wyjątkowy, obudził się wulkan Cotopaxi, który jest jednym z najgroźniejszyc...