Nowy model samolotu badawczego „Polar 6” jest gotowy do lotu. W piątek został przedstawiony społeczności międzynarodowej na niemieckim lotnisku w Bremerhaven, a już w przyszłym tygodniu ruszy penetrować Arktykę.

„Polar 6” to najnowocześniejszy samolot badawczy. Będzie zbierać dane potrzebne do analizy atmosfery i badań z dziedziny geofizyki oraz glacjologii. Działać będzie w ramach projektu  Badań Polarnych i Morskich niemieckiego Instytutu Alfreda Wagnera (AWI).

Latające laboratorium

Samolot jest w stanie przetrwać ekstremalne warunki pogodowe. Potrafi lądować i startować na niemal każdej pokrywie lodowej oraz latać na różnych wysokościach. W jego wnętrzu mieści się najwyższej klasy aparatura badawcza.

Wart jest 8 mln euro.

Współpraca międzybiegunowa

Jego poprzednikiem jest „Polar 5”, który ruszył w misję w 2007 roku. Samoloty będą się teraz uzupełniać i jednocześnie przesyłać dane z obu biegunów. Dzięki ich współpracy możliwa będzie analiza porównawcza w określonych porach roku.

Za pomocą obydwu Polarów, naukowcy na szeroką skalę przeprowadzą pomiary rozkładu lodu. Przebadają bieguny pod kątem geofizyki, meteorologii i fizyki atmosfery. Oba są niezwykle ważne dla modelowania zmian klimatu.

Monitoring to podstawa

– Zmiany klimatu zrozumiemy właściwie tylko wtedy, gdy będziemy wiedzieć więcej o systemie Ziemi. Szczególnie ważne jest poznanie współzależności i interakcji pomiędzy lądem, oceanem, biosferą, atmosferą i masą lodową. W związku z szybko zmieniającymi się warunkami środowiska naturalnego w regionach polarnych, głównie w Arktyce, kluczową sprawą jest monitorowanie ich na bieżąco. Dlatego „Polar 6” to bardzo ważne przedsięwzięcie – wyjaśnia prof. Karin Lochte, dyrektorInstytutu Alfreda Wegenera.

Całkowity koszt projektu monitoringu biegunów Ziemii to prawie 10 mln euro. Wystartował w 1983 r. wraz z uruchomieniem samolotu „Polar 1”.

 

Źródło: tvnmeteo.pl

Polecane:

Czerwony olbrzym wchłonął planetę, naukowcy twierdzą, że z naszą Ziemią za 5 mld lat będzie tak samo
Galaktyka spiralna Messier 106, odległa od nas o 20 mln lat świetlnych
SanDisk zaczyna sprzedaż kart Micro SD o pojemności 128 GB
Australia - Uzbrojony mężczyzna przetrzymuje około 30 zakładników w kawiarni w centrum Sydney, w okn...
LosyZiemi - Duża ilość plazmy ze Słońca poleciała na prost Ziemi, oprócz tego trwa silna burza geoma...
Szwecja - Polityk chwali się zabitymi zwierzętami w Afryce, nie widzi nic złego w organizowaniu polo...
Samsung rozpoczął produkcję 10 nanometrowych układów SoC
Słońce – Średniej wielkości dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi w środę, 17 maja i wywoła ...
Intel na targach Computex 2017 zaprezentował komputer wielkości karty kredytowej na procesorze Core ...