To, że w Polsce i w pozostałych europejskich krajach jest biało, nie dziwi już nikogo, jednak śnieg w Afryce cały czas wprawia nas w zdumienie. Nic dziwnego, bo zabielone wydmy w Algierii stanowią dość niecodzienny widok.

Afryka kojarzy nam się zazwyczaj z wysokimi temperaturami i afrykańskimi upałami, nawet w czasie zimy. Tak samo Algieria, państwo znajdujące się w Afryce Północnej, nad Morzem Śródziemnym. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest. Ostatnio prawdziwa zima zapanowała także tam.

Śnieg w Afryce

Choć Algieria uznawana jest za jedno z najgorętszych miejsc na świecie, w piątek na północy kraju niemal przez cały dzień padał śnieg. Nie były to jednak malutkie płatki śniegu, które zniknęły zaraz po zetknięciu z powierzchnią

ziemi. Śniegu spadło tyle, że gęsto przykrył miejscowość Ain Sefra, znajdującą się w pobliżu jednego z łańcuchów górskich Atlasu – Atlasu Saharyjskiego.

Jeden z mieszkańców regionu, fotograf amator Karim Bouchetata, postanowił wykorzystać to niezwykłe zjawisko i wybrał się z aparatem na okoliczne wydmy. Zrobił przy okazji wiele zdjęć białego puchu. Jak relacjonował Bouchetata, w miejscowości Ain Sefra śnieg padał w piątek od północy do godz. 18. Warstwa białego puchu pokryła okoliczne góry i piaszczyste wydmy okalające miasto.

Średnia temperatura 10 st. C

W tej części Algierii, w której znajduje się przysypana śniegiem miejscowość, średnia temperatura w czasie deszczowej, chłodnej pory roku (która przypada od listopada do lutego) wynosi około 10 st. C. Na terenie Atlasu Tellskiego, znajdującego się na północ od Atlasu Saharyjskiego, temperatury często bywają jednak ujemne i zdarza się, że termometry wskazują tam nawet -10 st. C.

 

Źródło: TVN Meteo, Wikipedia

Polecane:

Satelita FERMI odkrył Antymaterię nad ziemią - NASA potwierdza
Warstwa ozonowa nad biegunem północnym wciąż się zmniejsza
USA - Upały w 17 amerykańskich stanach, temperatury przekraczają nawet 44 stopnie C.
Księżyc Saturna - Lodowe gejzery skąpały sondę Cassini podczas bliskiego przelotu nad południowym bi...
Japonia - Przygotowują się na nadejście bardzo silnego sztormu, ma być najsilniejszy od 50 lat
Indonezja - Dziesiątki miejscowości w Dżakarcie zostały zalane i podtopione po wyjątkowo obfitych op...
Na planecie bez pola magnetycznego nie może powstać życie, magnetosfera chroni planetę przed plazmą ...
Nowy Jork, USA - Wybuchła bomba zrobiona z szybkowaru, rannych zostało 29 osób
Nauka czytania po 30-tym roku życia powoduje dużą reorganizacje w mózgu, obszary zajmujące się rozpo...