Planeta robi się coraz cieplejsza, za wyjątkiem jednego obszaru – północnego Atlantyku. Naukowcy postanowili dociec, dlaczego tak się dzieje.

Odchylenie średniej temperatury na świecie w okresie styczeń-sierpień 2015 od normy

Odchylenie średniej temperatury na świecie w okresie styczeń-sierpień 2015 od normy

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) podsumowała dane meteorologiczne z pierwszych ośmiu miesięcy 2015 roku. Swoje wyniki zobrazowali za pomocą mapy. Czerwone obszary wskazują rejony, w których średnia temperatura była powyżej średniej i to aż o 0,84 st. C. Skala ocieplenia sprawia, że mamy za sobą najgorętszy okres styczeń-sierpień w historii pomiarów. Poprzedni rekord należał do 2010 roku, kiedy średnia temperatura była tylko o 0,1 st. C powyżej średniej.

 

Tajemniczy niebieski punkt

Jednak naukowcy zaczęli się zastanawiać nad znaczeniem dużego niebieskiego obszaru, który znajduje się w północnym Atlantyku. Kolor wskazuje, że średnia temperatura w okresie styczeń-sierpień 2015 była niższa od średniej, wyliczonej z danych z XX wieku. Ponadto okazuje się, że w tym rejonie jest to najchłodniejszy okres w historii pomiarów.

 

Zaburzenie cyrkulacji wody

Niektórzy specjaliści sądzą, że zimna woda na południe od Islandii dowodzi, że cyrkulacja wody w Oceanie Atlantyckim spowalnia. Ciepłe i chłodne wody powinny ze sobą współpracować, aby zrównoważyć temperaturę oceanu. Zimne słone wody opadają, a ciepłe wznoszą się ku powierzchni akwenu i zastępują te pierwsze. Warto zaznaczyć, ze ciepła słona woda, jako prąd morski, powinna przemieszczać się na północ, a chłodna na południe.

Do północnego Atlantyku spływa jednak duża porcja zimnych wód z roztapiającej się Arktyki. Mają one inne właściwości niż zimna słona woda, która ma większą gęstość. Różne właściwości wody zaburzają krążenie w oceanach, spowalniając je.

– Fakt, że rekordowo ciepła planeta występuje wraz z rekordowo zimnym północnym Atlantykiem, jest dość niezwykły – powiedział Stefan Rahmstorf, współautor badań. – Istnieją mocne dowody na to, że jest to konsekwencją długotrwałego spadku aktywności Prądu Zatokowego (Golfsztromu – przyp. red.), co jest odpowiedzią na globalne ocieplenie – dodał.

 

Globalne ocieplenie przyczyną i skutkiem

Chłodny obszar z jednej strony przeciwstawia się globalnemu ociepleniu, ponieważ temperatura jest poniżej średniej wieloletniej, ale z drugiej strony powstał on także dzięki zmianie klimatu. Lód w Arktyce roztapia się szybciej dzięki wzrostowi globalnej temperatury powietrza.

Rahmstorf poinformował także, że północny Atlantyk nie będzie wiecznie rekordowo chłodny, choć aktywność prądu Zatokowego nadal będzie spadać.

Źródło: weather.com, NOAA, tvnmeteo

Polecane:

Radioaktywna woda wycieka do oceanu
Uganda - Trzy wioski zostały zasypane u stóp wulkanu Mount Elgon, pod ziemią może znajdować się 448 ...
Odkryta została planeta z czterema słońcami, otrzymała nazwę PH1, to pierwsza znana planeta w układz...
Francja - Producenci żywności teraz już muszą zgłaszać wszystkie dyskretnie dodawane substancje w po...
Haiti - Na cholerę zmarło już 8 tys. osób, a zainfekowane są setki tysięcy innych ludzi
Agencje kosmiczne na całym świecie poszukują skutecznego sposobu walki z asteroidami zagrażającymi Z...
USA - Zaburzenia powodujące autyzm mogą mieć początek jeszcze długo przed narodzinami
Kittilä, Finlandia - Z plus 11 st.C. w grudniu, temperatura spadła do -38.1 st.C.
USA - Futurystyczny niszczyciel USS Zumwalt wkrótce trafi do służby