Wiadomo już ile wyniesie nowa opłata audiowizualna, która zastąpi dotychczasowy abonament RTV. Wiceminister kultury, Krzysztof Czabański, ujawnił, że każde gospodarstwo zapłaci na rzecz mediów narodowych 15 złotych miesięcznie.

Abonament RTV

Wiceminister Czabański przypomniał też, że tym razem szansy na uniknięcie opłaty nie będzie. Piętnaście złotych doliczane będzie bowiem do rachunku za prąd. To wyjaśnia też, że nowy „podatek” będzie naliczany od gospodarstwa.

Od gospodarstwa, przypomnijmy, nawet takiego, w którym telewizora (lub radia) nie ma. Ministerstwo kultury doszło do wniosku, że jeżeli jest w domu prąd, to jest też realna szansa na korzystanie z mediów narodowych.

Co trzeba jednak podkreślić, osoby, które były zwolnione z płacenia abonamentu RTV nie będą musiały uiszczać także opłaty audiowizualnej. Te 3 miliony Polaków mogą więc spać spokojnie.

A co z osobami posiadającymi więcej niż jeden dom? Tutaj kwestia nie została jeszcze rozwiązana. Niewykluczone jednak, że taki podatnik nową opłatę audiowizualną zapłaci podwójnie. A jeśli ktoś nie będzie chciał zapłacić? Wiceminister Czabański tłumaczy: „dystrybutor energii energetycznej będzie musiał zawiadomić urząd skarbowy”.

Ustawa regulująca nowe przepisy ma być gotowa do końca tego miesiąca. Rząd ma nadzieję, że opłata audiowizualna pozwoli wygenerować około 2,5 miliarda złotych rocznie na media narodowe. To ma być kwota wystarczająca do budowania „nowych, lepszych mediów”.

Źródło: benchmark.pl

Polecane:

Chiny - Największy budynek świata będzie miał sztuczne Słońce
Przełom w badaniach nad alergią na koty, uczula tylko białko z naskórka, a nie sierść, za 5 lat ma p...
Europa - LG wprowadza pierwsze zakrzywione telewizory OLED oparte na technologii WRGB, czyli czterec...
Nowa Zelandia podsłuchiwała cały południowy Pacyfik, a informacje przekazywała USA, Australii, Wielk...
Kanadyjska armia chce zatrudnić hakera, który będzie potrafił włamać się do komputerów pokładowych p...
Kometa C/2014 S3 (PANSTARRS), z okresu formowania się Ziemi, po miliardach lat powróciła z krańców U...
Koniec wojny domowej w Kolumbii, trwała ponad 50 lat i pochłonęła 220 tysięcy istnień ludzkich
Skoczył bez spadochronu z wysokości 7.6 km, zatrzymał się na siatce rozpiętej na wysokości 60 metrów
Pojawiła się potężna rozpadlina w antarktycznym lodowcu Larsen C