Południowoamerykański Naspers sprzedał Allegro i Ceneo. Nabywcami, którzy wyłożyli łącznie 3,25 miliarda dolarów, są fundusze private equity Cinven, Mid Europa Partners i Permira.

Warszawa, 14.10.2016. Portal serwisu aukcyjnego allegro.pl na ekranie komputera i smartfona, 14 bm. Koncern mediowy Naspers poinformowa³ dziœ o sprzeda¿y Allegro za 3,25 mld USD funduszom private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa. (mgo) PAP/Bart³omiej Zborowski ***Zdjêcie do depeszy PAP pt. Naspers sprzeda³ Allegro za 3,25 mld USD***

Jak czytamy w oficjalnym oświadczeniu Naspera decyzja o sprzedaży Grupy Allegro jest spójna ze strategią Grupy, której celem jest jej zwieszenie wartości dla akcjonariuszy. Od czasu do czasu Grupa wycofuje się z wcześniejszych inwestycji by zrealizować zysk na zainwestowanym kapitale, a Allegro jest dobrym tego przykładem. Napster pozostaje obecny w Polsce poprzez swoje pozostałe aktywa (OLX, PayU, Otomoto i Otodom) i będzie nadal je rozwijał w celu uzyskania w przyszłości odpowiednich zwrotów z kapitału.

O sprzedaniu Allegro mówiono już od miesięcy. Zainteresowane nabyciem polskiego portalu były ponoć Alibaba oraz eBay. Naspers otrzymał jednak wyjątkowo atrakcyjną ofertę od grupy funduszy private equity i teraz Allegro trafi w ich ręce.

Jednym z nowych właścicieli Allegro jest Cinven. To założony przed 40 laty fundusz z siedzibą główną w Londynie. Inwestuje on w usługi dla biznesu, nowoczesne technologie, firmy telekomunikacyjne i media czy w usługi zdrowotne. Nabywa europejskie firmy, które wymagają inwestycji rzędu co najmniej 100 milionów euro. Obecnie Cinven zarządza aktywami o łącznej wartości 10,6 miliarda euro. Drugi z właścicieli Allegro, Mid Europa Partners, to brytyjska firma powstała w 1999 roku. Jej inwestycje koncentrują się na Europie Środkowej i Wschodniej. Zwykle inwestuje w firmy o wartości 100-500 milionów euro których zakup wymaga wydatkowania 75-200 milionów euro. Mid Europa zarządza aktywami o wartości około 2 miliardów euro. Permira, trzeci z funduszy, który zainwestował w Allegro, również pochodzi z Wielkiej Brytanii. Firma została założona w 1985 roku i inwestuje na rynku usług finansowych, opieki zdrowotnej, technologii, przemysłowym i konsumenckim. Permira zarządza aktywami o wartości 30 miliardów euro.

Polecane:

W 2013 roku pojawią się na niebie dwie bardzo jasne komety, prawdopodobnie jedne z najjaśniejszych w...
Odkryto cmentarzysko komet, które nie wykazywały żadnej aktywności przez miliony lat, może się to je...
USA - Odkryto przeciwutleniacz o rewelacyjnych dla skóry właściwościach, "Tiron" całkowici...
Odkryto niezwykłą budowę płatków tulipana "The Queen of the Night", niezwykłe efekty wizua...
Słabnące pole magnetyczne Ziemi nie jest czymś nadzwyczajnym, aktualnie jest znacznie silniejsze, ni...
Antarktyda skrywała wulkaniczne niespodzianki, badania sejsmologiczne ukazują źródła ciepła i proces...
Zjadł jedną z najostrzejszych papryczek świata, w przełyku mężczyzny zrobiła się 2.5 centymetrowa dz...
Australia - Zmiany klimatyczne były odpowiedzialne za morską falę ciepła z lat 2015-2016, która poja...
Polska - Firma z Wrocławia zrobiła mały silnik jonowy dla nanosatelitów