Uszkodzone domy i drogi. Na co najmniej pięć milionów złotych oszacowano wstępnie straty po burzach w gminach Brenna i Goleszów na Śląsku Cieszyńskim.  Nawiedziły one ten rejon w środę. W akcji ratunkowej brało udział ponad 40 zastępów strażaków.

Największe szkody są  w Górkach Wielkich w gminie Brenna. Tam woda podtopiła 55 budynków. Tak silnej nawałnicy połączonej z gradobiciem nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Wezbrane wody niewielkiego potoku Wschodnica, który osiągnął około 3 metrów głębokości, całkowicie zniszczyły drogę przy  szkole. “Droga jest  zdewastowana; asfalt jest powyrywany. Utrudnia to dodatkowo dostęp do pobliskich domów” – powiedział wicewójt Brennej Krzysztof Majeran.

Szkoła nie ucierpiała, choć wzburzony potok przepływał niemal tuż obok. Podczas burzy w placówce schroniło się sześcioro dzieci. Dzięki pomocy policjantów udało się je bezpiecznie ewakuować. W czwartek w placówce zajęcia rozpoczęły się normalnie.

Burza wyrządził szkody także w Goleszowie, głównie w rejonie Puńcowa. Podtopionych jest tam 26 budynków. Strażacy ewakuowali trzy osoby z zalanego domu. “Rodzina została umieszczona w pensjonacie. Na pewno dziś jeszcze tam pozostanie. Mieszkalna część ich domu znalazła się pod wodą” – powiedział wójt gminy Krzysztof Glajcar.

 

Źródło: zetnews.pl

 

Polecane:

Turcja - Do 523 wzrosła liczba ofiar trzęsienia ziemi, 1650 rannych, 185 uratowanych, 600 tysięcy be...
Niemcy - Energia słoneczna zastąpiła 20 elektrowni atomowych
Ocean Arktyczny - Już w przyszłym tygodniu pokrywa lodowa bieguna północnego będzie rekordowo niska
Birma - Silne trzęsienie ziemi, zginęło co najmniej 13 osób, magnituda 6.8
Zarejestrowaliśmy ciekawe zjawisko w pomiarach magnetyzmu w ciągu ostatnich trzech dni
Polska - W województwie śląskim ulewy zniszczyły 44 mosty i 22 km dróg, wstępne straty na ponad 50 m...
Jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy dziś zorzę polarną nad Polską [Aktualizacja 23:47]
Urugwaj - Ogromne tornado mocno zniszczyło miasto Dolores, nigdy wcześniej w tym kraju nie występowa...
Polska - Kilkanaście martwych fok na plażach nad Bałtykiem