Uszkodzone domy i drogi. Na co najmniej pięć milionów złotych oszacowano wstępnie straty po burzach w gminach Brenna i Goleszów na Śląsku Cieszyńskim.  Nawiedziły one ten rejon w środę. W akcji ratunkowej brało udział ponad 40 zastępów strażaków.

Największe szkody są  w Górkach Wielkich w gminie Brenna. Tam woda podtopiła 55 budynków. Tak silnej nawałnicy połączonej z gradobiciem nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Wezbrane wody niewielkiego potoku Wschodnica, który osiągnął około 3 metrów głębokości, całkowicie zniszczyły drogę przy  szkole. „Droga jest  zdewastowana; asfalt jest powyrywany. Utrudnia to dodatkowo dostęp do pobliskich domów” – powiedział wicewójt Brennej Krzysztof Majeran.

Szkoła nie ucierpiała, choć wzburzony potok przepływał niemal tuż obok. Podczas burzy w placówce schroniło się sześcioro dzieci. Dzięki pomocy policjantów udało się je bezpiecznie ewakuować. W czwartek w placówce zajęcia rozpoczęły się normalnie.

Burza wyrządził szkody także w Goleszowie, głównie w rejonie Puńcowa. Podtopionych jest tam 26 budynków. Strażacy ewakuowali trzy osoby z zalanego domu. „Rodzina została umieszczona w pensjonacie. Na pewno dziś jeszcze tam pozostanie. Mieszkalna część ich domu znalazła się pod wodą” – powiedział wójt gminy Krzysztof Glajcar.

 

Źródło: zetnews.pl

 

Polecane:

NASA - wyniki "Gravity Probe B", wir czasoprzestrzeni wokół Ziemi jest zniekształcony
Kanada - Pożar zniszczył miasteczko Slave Lake w prowincji Alberta
Japonia - W Fukushimie zaszła kolejna reakcja łańcuchowa
Szwajcaria - Niewiarygodny atak zimy, kilka metrów świeżego śniegu na 1700 m.n.p.m. i ulewy na nizin...
Rosja – Radioaktywne ścieki nadal wypuszczane są do rzeki Tecza, katastrofa ekologiczna o której mil...
Polska - Superszybkie procesory dzięki dwusiarczkowi molibdenu, który może się okazać lepszy od graf...
Amerykanie z wizą do Polski? Kraje, które wymagają wiz od obywateli państw UE, same mogą zostać obję...
Ze Słońca oderwała się duża ilość plazmy i poleciała w naszym kierunku, za kilka dni może zahaczyć m...
UK - Odkryto megality wewnątrz kręgu w Avebury