Dane pogodowe, którymi dysponuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nie są informacją publiczną. Tak orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny.

Skąd to orzeczenie?

Wniosek do IMGW o udostępnienie danych o stacjach synoptycznych oraz odnotowywanych przez nie temperaturach powietrza złożył Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Organizacja ta zajmuje się między innymi promowaniem prawa do informacji.

Dane warte 3 mln zł

W odpowiedzi, IMGW poinformował, że Osowski może otrzymać takie dane tylko, jeśli zapłaci prawie 3 miliony złotych. Instytut powołał się na art. 110 Prawa wodnego, który mówi, że zebrane przez IMGW informacje mogą być udostępniane za darmo tylko wymienionym w nim podmiotom, w tym m.in. organom władzy publicznej oraz uczelniom na potrzeby badań naukowych i dydaktycznych. Inne podmioty muszą za nie zapłacić, a uzyskane w ten sposób dane nie mogą być wykorzystane dla celów komercyjnych.

Nie zgadzając się z IMGW, Osowski wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – żądał udzielenia mu informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. W grudniu 2012 r. WSA orzekł, że w tym zakresie należy stosować przepisy Prawa wodnego, które mówią, że podmioty niewymienione w tej ustawie, muszą płacić za udostępnienie informacji.

Wyrok utrzymany w mocy

Osowski zaskarżył ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W środę, przed rozprawą w NSA, Osowski powiedział, że nie może być tak, by dostęp do danych IMGW miała bardzo wąska grupa podmiotów, a naukowcy, którzy nie pracują na uczelni, mieli srogo płacić za informacje.

NSA utrzymał jednak w mocy wyrok WSA. W uzasadnieniu sędzia Przemysław Szustakiewicz powiedział, że choć uzasadnienie wyroku WSA było złe, to samo rozstrzygnięcie jest słuszne. Podkreślił, że kluczowym zagadnieniem w tej sprawie jest definicja informacji publicznej.

„Badania IMGW nie są informacją publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej” – powiedział Szustakiewicz dodając, że informacje o pogodzie „nie są sprawą państwową”.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Niemcy - Kwantowy gaz schłodzony poniżej zera bezwzględnego dokładnie odwzorowuje tajemniczą ciemną ...
Naukowcy z Harvardu zatrzymali rozwój komórek nowotworowych, jednocześnie przerywając proces ich roz...
Odkryto czwarty stan skupienia wody, który występuje w specjalnych warunkach, woda w stanie nadkryty...
Elon Musk chce stworzyć sieć satelitów, dzięki którym każda osoba na świecie będzie miała tani dostę...
New Jersey, USA - Bliźniaki z dwóch różnych ojców zdarzają się raz na 13 tysięcy przypadków
Sasebo, Japonia - Otwarto pierwszy na świecie hotel, który obsługują roboty [Video]
Na Uniwersytecie Harvarda potwierdzono istnienie mitycznego hormonu sportu, poziom Iryzyny rośnie po...
Cztery nowoodkryte pierwiastki oficjalnie w tablicy Mendelejewa, zostały uzyskane w sposób sztuczny
Hoppstadten, Niemcy - Piorun uderzył w arbitra i grupę dzieci po zakończonym meczu, rannych zostało ...