Dane pogodowe, którymi dysponuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nie są informacją publiczną. Tak orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny.

Skąd to orzeczenie?

Wniosek do IMGW o udostępnienie danych o stacjach synoptycznych oraz odnotowywanych przez nie temperaturach powietrza złożył Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Organizacja ta zajmuje się między innymi promowaniem prawa do informacji.

Dane warte 3 mln zł

W odpowiedzi, IMGW poinformował, że Osowski może otrzymać takie dane tylko, jeśli zapłaci prawie 3 miliony złotych. Instytut powołał się na art. 110 Prawa wodnego, który mówi, że zebrane przez IMGW informacje mogą być udostępniane za darmo tylko wymienionym w nim podmiotom, w tym m.in. organom władzy publicznej oraz uczelniom na potrzeby badań naukowych i dydaktycznych. Inne podmioty muszą za nie zapłacić, a uzyskane w ten sposób dane nie mogą być wykorzystane dla celów komercyjnych.

Nie zgadzając się z IMGW, Osowski wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – żądał udzielenia mu informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. W grudniu 2012 r. WSA orzekł, że w tym zakresie należy stosować przepisy Prawa wodnego, które mówią, że podmioty niewymienione w tej ustawie, muszą płacić za udostępnienie informacji.

Wyrok utrzymany w mocy

Osowski zaskarżył ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W środę, przed rozprawą w NSA, Osowski powiedział, że nie może być tak, by dostęp do danych IMGW miała bardzo wąska grupa podmiotów, a naukowcy, którzy nie pracują na uczelni, mieli srogo płacić za informacje.

NSA utrzymał jednak w mocy wyrok WSA. W uzasadnieniu sędzia Przemysław Szustakiewicz powiedział, że choć uzasadnienie wyroku WSA było złe, to samo rozstrzygnięcie jest słuszne. Podkreślił, że kluczowym zagadnieniem w tej sprawie jest definicja informacji publicznej.

“Badania IMGW nie są informacją publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej” – powiedział Szustakiewicz dodając, że informacje o pogodzie “nie są sprawą państwową”.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Secure World Foundation chce stworzyć międzynarodowy system ostrzegania na wypadek armagedonu
NASA - Najnowocześniejszy satelita pogodowy w lutym poleci w kosmos
Polska - W związku z afrykańskim pomorem świń, na wschodzie stworzono strefę buforową
Rzadkie zjawisko czeka nas 28 września, zaćmienie superksiężyca wystąpiło ostatnio w 1982 roku, a ko...
Holandia - Z dna rzeki Hollandse Ijssel wydobyto ponad 20-metrowy średniowieczny żaglowiec handlowy ...
Wypijał 4-5 napojów energetycznych dziennie, przekroczył dzienną dawkę niacyny (witaminy B3) i rozwi...
Na Marsie znaleziono dziwne wgłębienie w którym może być woda, ciepło i składniki odżywcze, NASA pos...
Mars - Lądownik Schiaparelli spadł ponieważ procesor został przeciążony pomiarami rotacji sondy i ni...
Nvidia i AMD zmodyfikowały swoje karty graficzne do "wydobywania" bitcoinów