Martwego miecznika wyrzuciło morze na plażę w Dźwirzynie (woj. zachodniopomorskie). Ta oceaniczna ryba jest rzadkim gościem w Bałtyku. Na razie nie wiadomo dlaczego padła. Zbadają to specjaliści ze Stacji Morskiej w Helu.

Polska - Dwumetrowy miecznik na plaży w Dźwirzynie

Na plaży w Dźwirzynie znaleziono rano martwego miecznika. Ze wstępnych informacji wynika, że może on mierzyć nawet 2,5 metra.- To raczej dorosły osobnik i podobno dość dobrze zachowany. Został już zabezpieczony. Na razie będzie przebywać w chłodni, a w najbliższym czasie przetransportujemy go do stacji, gdzie zostanie poddany badaniom – mówi Bartłomiej Arciszewski ze Stacji Morskiej UG w Helu.

Polska - Dwumetrowy miecznik na plaży w Dźwirzynie -2

Dopiero po szczegółowych badaniach i sekcji naukowcy będą w stanie określić dlaczego ryba padła. Będą oceniać m.in. grubość tkanki tłuszczowej i stan organów wewnętrznych. Sprawdzą też czy cokolwiek zachowało się w żołądku miecznika.

– Żołądek jest skarbnicą wiedzy. Jeśli pozostały w nim jakieś ryby, to będziemy wiedzieli co i kiedy jadł. Istotna jest też grubość tkanki tłuszczowej. Pozwoli nam ocenić czy miecznik mógł np. paść z głodu – tłumaczy Arciszewski.

Polska - Dwumetrowy miecznik na plaży w Dźwirzynie -3

Nie pierwszy raz

Miecznik jest rybą oceaniczną, która nie występuje w Bałtyku. Ma charakterystyczny wygląd – może przypominać tuńczyka. Mieczniki żywią się ławicami mniejszych ryb. Ich naturalne środowisko to morza i oceany tropikalnej lub umiarkowanej strefy klimatycznej. Ta ryba nie pierwszy raz pojawiła się w Bałtyku. W ostatnich latach morze kilka razy wyrzucało martwe osobniki na brzeg. 15 listopada ubiegłego roku pan Sylwester złowił wielką rybę, właśnie miecznika w okolicach Świnoujścia.

Polska - Dwumetrowy miecznik na plaży w Dźwirzynie -4

– Miałem na pewno dużo szczęścia. Całkowity przypadek, że udało się ją złapać w sieci. Złapałem ją w okolicach gazoportu. Ryba ważyła ponad 61 kilogramów i mierzyła 2 metry – opowiadał wtedy portalowi iswinoujscie.pl. – Trudno powiedzieć, dlaczego się tutaj pojawiają. Mogą zarówno przypłynąć tu za ławicą śledzi jak i przez przypadek przepływać przez Cieśniny Duńskie. Nie można też wykluczyć, że po prostu poznają nowe tereny. Natura cały czas się rozwija – dodał Arciszewski.

 

Źródło: tvnmeteo

Polecane:

Czechy - Powstaje prototypowy reaktor jądrowy na tor
Mars - Na biegunie południowym pada śnieg w postaci suchego lodu z zamarzniętego dwutlenku węgla
Według naukowców z uniwersytetu w Adelajdzie, noworodki, które w pierwszym miesiącu życia szybko prz...
Długotrwałe rozmowy przez komórkę mogą podnosić w naszym organizmie poziom toksycznych utleniaczy
"Głowa czarownicy", czyli mgławica IC 2118 o nietypowym kształcie
Odkryto planetę pozasłoneczną, której nie powinno tam być, jest 11 razy cięższa od Jowisza, a jej od...
Na Uniwersytecie Harvarda potwierdzono istnienie mitycznego hormonu sportu, poziom Iryzyny rośnie po...
Witamina D regeneruje serce, wychodźcie częściej na słońce
Samsung opatentował smart-soczewki, które nie tylko poprawiają wzrok, ale posiadają również kamerę, ...