Żegluga na Wiśle zamarła. Chociaż oficjalna decyzja o jej wstrzymaniu nie zapadła, niski stan wodny na stopniu wodnym we Włocławku w praktyce ją uniemożliwia. Ze względu na bardzo skąpe przepływy elektrownia wodna pracuje z mocą niemal pięć razy mniejszą, niż wynoszą jej możliwości.

– Żegluga oficjalnie nie została wstrzymana, ale ze względu na zmienne stany głębokości na dolnym stanowisku, wynoszące ok. 0,5 m, wydawiliśmy ostrzeżenia – poinformował Grzegorz Wesołowski, kierownik Nadzoru Wodnego z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Włocławku.Kilkadziesiąt cm za mało

Decyzję o wstrzymaniu żeglugi może podjąć dyrekcja RZGW. Jednak nawet, jeśli decyzja taka nie zapadnie, niskie stany Wisły w praktyce i tak nie pozwalają pływać w rejonie Wyszogrodu i Włocławka jednostkom większym niż kajaki lub małe łódki.

– Obecnie głębokości wynoszą tam 40-50 cm. Tymczasem jednostki przepływające tam najczęściej – pchacze, holowniki i inne prowadzące prace hydrologiczne – wymagają co najmniej 70-80 cm – wyjaśnił Wesołowski.

Kilka razy mniejsze dopływy w elektrowni

Z powodu niskiego stanu wody w Wiśle drastycznie spadła produkcja prądu w elektrowni wodnej we Włocławku. – Ten rok jest wyjątkowo kiepski, wyjątkowo suchy. Od dwóch miesięcy docierające do nas przepływy wynoszą 300-350 metrów sześciennych na sekundę. W podobnych okresach w poprzednich latach było to 1500-2500 metrów sześciennych na sekundę – powiedział Krzysztof Młodzikowski, kierownik Oddziału Elektrowni Wodnej we Włocławku firmy Energa Hydro.

Jak wyjaśnił, takie przepływy pozwalają na pracę dwóch turbin na połowie mocy. Elektrownia może wypracować prąd tylko z wody dostarczonej przez przepływy, poza ściśle określonymi sytuacjami nie korzysta z zasobów zbiornika. – Musimy utrzymywać stałą granicę poziomu wody – podkreślił Młodzikowski.

W takiej sytuacji elektrownia nie może pracować na pełnej mocy, a tym samym produkuje znacznie mniej prądu. – Możliwość pracy elektrowni wynosi 160 MW, obecne warunki pozwalają na 35 MW – powiedział młodzikowski.

Źródło: tvnmeteo.pl

Polecane:

Francja - Zima w czerwcu, ponad 40 cm śniegu i minus 6 stopni Celsjusza
Za 8 dni przeleci tuż obok Ziemi 350-metrowa planetoida 2012 QG42, zostanie wpisana na listę obiektó...
W ciągu najbliższych 27 lat upałów ma być 4 razy więcej, kilkadziesiąt lat temu niemal się nie zdarz...
UK - Najbardziej jadowite pająki na Wyspach opanowały jedną ze szkół w Forest of Dean
USA - Silne trzęsienie ziemi u wybrzeży Kalifornii, magnituda 6.9
Afryka - Kłusownicy zabijają rocznie prawie 900 nosorożców, kilogramowy róg na czarnym rynku kosztuj...
Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy, mieszkańcy mówią, że powodzi...
Szczecinek, Polska - Uczeń technikum oblał się benzyną i podpalił
Meksyk - Silne trzęsienie ziemi zaledwie 123 km od miasta Meksyk i 40 km od Puebla, magnituda 7.1, z...