Od kilku dni w Polsce, jako jedynym kraju świata, na skalę przemysłową produkuje się grafen – materiał, który może wprowadzić w nasze życie wiele innowacji. Naukowcy wierzą, że dzięki niemu wkrótce uda się wyprzeć krzem z rynku elektroniki i tym samym zrewolucjonizować produkcję komputerów. O tym, gdzie jeszcze grafen znajdzie zastosowanie, a także o jego niesamowitych właściwościach, w programie „Wstajesz i weekend” opowiadał dr Tomasz Rożek – fizyk i dziennikarz naukowy.

Zespół naukowców pod kierownictwem dr. Włodzimierza Strupińskiego opracował i opatentował technologię pozwalającą na produkcję taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości. Jego wykorzystanie obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia, bowiem jest to materiał bardzo wytrzymały, a jednocześnie elastyczny i rozciągliwy, ma właściwości bakteriobójcze i bardzo dobrze przewodzi prąd. Eksperci chcą wykorzystać go m.in. w elektronice, w inżynierii i w medycynie.

Nowość polega na tym, że umiemy tworzyć większe elementy grafenu

– Nowością nie jest to, że po raz pierwszy wyprodukowaliśmy grafen. Innowacyjność polega na tym, że nauczyliśmy się z niego robić większe elementy. Jako jedyni mamy oficjalnie opracowaną metodę do produkcji większych kawałków grafenu – wyjaśniał w TVN24 dr Tomasz Rożek, fizyk i dziennikarz naukowy. Jednak metoda cały czas musi być ulepszana, by w przyszłości zwiększać ilość otrzymywanego materiału. Choć nie jest to łatwe. – Do tego, żeby wyprodukować milimetrowy stosik grafenu, potrzebnych jest około miliona warstw włożonych jedna na drugiej – dodał Rożek.

Jednak co ciekawe, to polscy naukowcy znaleźli metodę na to, żeby produkować większe kawałki grafenu. – Na razie jesteśmy pierwszym krajem, który oficjalnie przyznał się do tego, że ma opracowaną technologię na przemysłową produkcję tego materiału. Nie można wykluczyć, że ktoś już to robi „w ukryciu”, jednak my się do tego przyznajemy – dodał dr Rożek.

Grafen to podstawa, nanorurki i fulereny zrewolucjonizują nasze życie

A co sprawia, że grafen przez wielu nazywany jest „niesamowitym materiałem”? – Grafen pomimo swoich właściwości jest tak naprawdę jedynie podstawą. Dopiero z niego tworzy się niesamowite rzeczy.  Przykładem jest nanorurka, stworzona ze zwiniętej grafenowej płachty. Ma ona bardzo cienkie ścianki, jest bardzo wytrzymała na zwijanie, na ściskanie i jest elastyczna. Co ważne, przewodzi prąd i ciepło w jedną stronę, a obecnie nie znamy materiałów, które potrafią to robić – wyjaśnił dr Rożek. – Z grafenu powstają też fulereny. Te z kolei mogą posłużyć jako dobry transporter leków. Można na przykład wrzucić w nie cząsteczkę leku i – według wielu – tak ukryty lek będzie wypuszczany do organizmu dokładnie w miejscu, w którym my chcemy – dodał fizyk.

Źródło: TVN24, PAP

Polecane:

Asteroida 2012 EG5 o średnicy 60 metrów minęła Ziemię w odległości zaledwie 226 tys.km, pędziła z pr...
Niemcy - Testowali działo laserowe o mocy 40 kW
Europejska Agencja Kosmiczna za 9 lat chce doprowadzić do zderzenia rozpędzonego próbnika z asteroid...
Polska - Rząd planuje wprowadzić "opłatę audiowizualną" do 20 zł za posiadanie smartfona l...
Chmura pyłu znad Sahary wisi nad częścią Europy i sięga południa Niemiec
Zakończyła się misja sonda LADEE, uderzyła w Księżyc z prędkością 5800 km/h
USA - Co piąty mieszkaniec Stanów Zjednoczonych nie mówi w domu po angielsku, prawie 68 milionów lud...
Japońska superszybka kolej elektromagnetyczna "Maglev" ustanowiła światowy rekord prędkośc...
Etiopia - Archeolodzy odnaleźli najstarszą żuchwę człowieka, ma 2.8 miliona lat i jest starsza niż &...