Polskę czeka boom przydomowej energetyki. W ciągu dwóch dekad z najmniejszych elektrowni będziemy wytwarzać nawet 10 proc. energii.

Mała elektrownia wiatrowa - pionowa

Wiatraki, panele słoneczne, turbiny gazowe i biogazowe o mocy poniżej 50 kW – takie urządzenia wkrótce zaleją kraj. Wysyp mikroinstalacji wytwarzających energię będzie możliwy dzięki nowej ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dokument 2.0 szykowany przez Ministerstwo Gospodarki zakłada zniesienie absurdalnych przepisów, które dziś hamują rozwój przydomowej energetyki.

Nowa ustawa, która ma szanse wejść w życie na początku 2013 r., zmienia reguły gry. W projekcie znalazł się zapis uwzględniający obowiązek zakupu energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. To oznacza, że jeśli Kowalski pobierze z gniazdka mniej energii, niż wyprodukował i wpuścił do sieci, to za nadwyżkę otrzyma wynagrodzenie.

– Będzie to możliwe bez konieczności zakładania działalności gospodarczej – mówi Iwona Dżygała z biura prasowego resortu gospodarki.

Dodatkowo procedura podłączania mikroźródła do sieci ma być znacznie uproszczona.

Obowiązujące prawo energetyczne z 1997 r. zupełnie pomija sektor mikroenergetyki. W efekcie dziś mało kogo stać na własną elektrownię. Na domiar złego jej uruchomienie to droga przez mękę. Przeszkoda numer jeden: według obecnych przepisów właściciel przydomowego wiatraka, aby oddawać energię do sieci, a to wymóg związany z bezpieczeństwem systemu energetycznego, musi prowadzić działalność gospodarczą i opłacać składki do ZUS w wysokości ok. 940 zł miesięcznie.

– Aby zarobić na składki, jego pikowiatrak powinien pracować 100 godz. na dobę. Ponadto wymagane jest spełnianie warunków farmy wiatrowej – wytyka Krzysztof Żmijewski ze Społecznej Rady Narodowego Programu Redukcji Emisji przy Ministerstwie Gospodarki.

 

Źródło: edgp.dziennik.pl

Polecane:

Mambalgina, to bardzo silny środek przeciwbólowy, który powstał z jadu czarnej mamby
Sonda Voyager zarejestrowała "falę słonecznego tsunami", która wywołała wibracje plazmy ob...
Za pomocą maszyny rozszczepiającej dwutlenek węgla za pomocą fal ultrafioletowych wyprodukowano nieo...
Kometa Siding Spring pozostawiła ogromne ilości pyłu w atmosferze Marsa, pył jest bogaty w metale, g...
Izraelscy uczeni opracowali indywidualny algorytm reakcji glikemii na jedzenie, ułatwi on znacznie ż...
Kalifornia, USA - Pustynna Dolina Śmierci pokryła się dywanem kolorowych kwiatów, od października sp...
Japońska firma Takata, wymieniać będzie nawet 40 mln wadliwych poduszek powietrznych w samochodach w...
Poruszający spot, o tym, jak bardzo pies potrafi przywiązać się do człowieka [Video]
Polska - Opracowano szybki i skuteczny sposób diagnozowania stwardnienia rozsianego (SM)