Miasto przyznaje, że nadajniki sieci telefonii komórkowych wymknęły się spod kontroli. Są stawiane bez wiedzy i zgody urzędników. To prowadzi do dramatycznych sytuacji, bo gdy natężenie fal jest zbyt duże, mieszkańcy mogą odczuwać poważne dolegliwości zdrowotne.

Polska - Kraków będzie mierzył smog elektromagnetyczny. Fot. Stanisław Rozpędzik

Polska – Kraków będzie mierzył smog elektromagnetyczny. Fot. Stanisław Rozpędzik

„Bóle głowy, bezsenność, problemy z układem pokarmowym, zmiany skórne – to są dolegliwości, na które najczęściej skarżą się mieszkańcy. W mieście są bloki, które nie śpią” – mówi dr Barbara Gałdzińska-Calik, nowa ekspert miasta do spraw elektromagnetycznych.

Natężenie fal bywa ogromne. Na ulicy Krowoderskich Zuchów odnotowano nawet zgony spowodowane bardzo silnym polem elektromagnetycznym. Miasto zapowiada więc walkę z nielegalnymi nadajnikami. W dzielnicy Krowodrza jedno z takich urządzeń już usunięto. Jednak zastępca prezydenta Krakowa, Elżbieta Koterba, podkreśla, że problemem nie są legalnie stawiane nadajniki, które emitują fale zgodnie z wytycznymi. „Problem polega na tym, że nie wszystkie stacje bazowe są zlokalizowane zgodnie z obowiązującym prawem, bądź też bardzo często przekraczają dopuszczone normy przy wydawaniu zezwoleń lokalizowania stacji” – przyznaje Koterba.

Smog elektromagnetyczny

W celu kontroli nadajników miasto zamierza wydać 450 tysięcy złotych. Chodzi o zakup urządzeń pomiarowych. Część z nich będzie dostępna dla mieszkańców, którzy będą mogli wypożyczyć je z magistratu i zmierzyć pole elektromagnetyczne we własnym mieszkaniu. Jeśli normy zostaną przekroczone, miasto będzie regulowało sytuację, albo zmniejszy moc stacji.  W skrajnym przypadku stacja będzie likwidowana.

Urzędnicy zapowiadają również wysokie kary dla operatorów, którzy nie będą stosować się do zaleceń. Dr Gałdzińska-Calik dodaje, że sami również powinniśmy zwrócić uwagę na pole magnetyczne, które wytwarzamy. „Zwracam uwagę, że Polska jest w czołówce pod względem używania internetu bezprzewodowego, mobilnego, który emituje pola, a jesteśmy na szarym końcu pod względem używania światłowodów „- przyznaje ekspert.

 

Źródło: radiokrakow.pl

Polecane:

Marcoule, Francja - Eksplozja w zakładzie utylizacji odpadów nuklearnych, 1 osoba nie żyje
IBM stworzył akumulator litowo-powietrzny, 15x bardziej pojemny od Li-ion, gęstość 12 kWh/kg
Bułgaria - Awaria w elektrowni atomowej w Kozłoduju nad Dunajem
Witamina C podana dożylnie niszczy skutecznie komórki nowotworowe
Sydney, Australia - Ogromna burza pozbawiła prądu 200 tysięcy osób, spadła miesięczna norma opadów, ...
Polska - Przekroczone stany alarmowe zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i Katowicach
Kanada - Ponad 100 prób samobójczych wśród rdzennych mieszkańców w ciągu pół roku, społeczność ta li...
Zorza polarna z poziomu orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Do sieci wyciekła baza maili z hasłami do 1.5 miliarda kont, ponad 10 milionów adresów w polskich do...