Miasto przyznaje, że nadajniki sieci telefonii komórkowych wymknęły się spod kontroli. Są stawiane bez wiedzy i zgody urzędników. To prowadzi do dramatycznych sytuacji, bo gdy natężenie fal jest zbyt duże, mieszkańcy mogą odczuwać poważne dolegliwości zdrowotne.

Polska - Kraków będzie mierzył smog elektromagnetyczny. Fot. Stanisław Rozpędzik

Polska – Kraków będzie mierzył smog elektromagnetyczny. Fot. Stanisław Rozpędzik

“Bóle głowy, bezsenność, problemy z układem pokarmowym, zmiany skórne – to są dolegliwości, na które najczęściej skarżą się mieszkańcy. W mieście są bloki, które nie śpią” – mówi dr Barbara Gałdzińska-Calik, nowa ekspert miasta do spraw elektromagnetycznych.

Natężenie fal bywa ogromne. Na ulicy Krowoderskich Zuchów odnotowano nawet zgony spowodowane bardzo silnym polem elektromagnetycznym. Miasto zapowiada więc walkę z nielegalnymi nadajnikami. W dzielnicy Krowodrza jedno z takich urządzeń już usunięto. Jednak zastępca prezydenta Krakowa, Elżbieta Koterba, podkreśla, że problemem nie są legalnie stawiane nadajniki, które emitują fale zgodnie z wytycznymi. “Problem polega na tym, że nie wszystkie stacje bazowe są zlokalizowane zgodnie z obowiązującym prawem, bądź też bardzo często przekraczają dopuszczone normy przy wydawaniu zezwoleń lokalizowania stacji” – przyznaje Koterba.

Smog elektromagnetyczny

W celu kontroli nadajników miasto zamierza wydać 450 tysięcy złotych. Chodzi o zakup urządzeń pomiarowych. Część z nich będzie dostępna dla mieszkańców, którzy będą mogli wypożyczyć je z magistratu i zmierzyć pole elektromagnetyczne we własnym mieszkaniu. Jeśli normy zostaną przekroczone, miasto będzie regulowało sytuację, albo zmniejszy moc stacji.  W skrajnym przypadku stacja będzie likwidowana.

Urzędnicy zapowiadają również wysokie kary dla operatorów, którzy nie będą stosować się do zaleceń. Dr Gałdzińska-Calik dodaje, że sami również powinniśmy zwrócić uwagę na pole magnetyczne, które wytwarzamy. “Zwracam uwagę, że Polska jest w czołówce pod względem używania internetu bezprzewodowego, mobilnego, który emituje pola, a jesteśmy na szarym końcu pod względem używania światłowodów “- przyznaje ekspert.

 

Źródło: radiokrakow.pl

Polecane:

Szybkie zmiany klimatyczne w Afryce dwa miliony lat temu znacznie przyspieszyły ewolucje człowieka
Nowa Zelandia - Silne trzęsienie ziemi 35 km od Masterton, magnituda 6.2, wstrząs wystąpił na głębok...
Wirus Zika występuje w aktywnej postaci w moczu i w ślinie człowieka
Massachusetts, USA - Foki masowo oblegają półwysep Cape Cod, dzięki temu, że są chronione, ich popul...
Pomyślnie zakończyły się testy Hyperloop One, docelowo pojazd będzie transportować ludzi z prędkości...
Polska - Nawałnice połamały co najmniej 26 tysięcy hektarów lasu
Ulewne deszcze na Krymie doprowadziły do lawin błotnych, 6 miast bez prądu, woda i błoto wlewały się...
Neapol, Włochy - Dziecko wraz z rodzicami wpadło do krateru superwulkanu Campi Flegrei, udusili się ...
Niebezpieczny bluetooth, hakerzy mogą bez problemu przejąć kontrolę nad urządzeniem za pomocą ataku ...