Miasto przyznaje, że nadajniki sieci telefonii komórkowych wymknęły się spod kontroli. Są stawiane bez wiedzy i zgody urzędników. To prowadzi do dramatycznych sytuacji, bo gdy natężenie fal jest zbyt duże, mieszkańcy mogą odczuwać poważne dolegliwości zdrowotne.

Polska - Kraków będzie mierzył smog elektromagnetyczny. Fot. Stanisław Rozpędzik

Polska – Kraków będzie mierzył smog elektromagnetyczny. Fot. Stanisław Rozpędzik

“Bóle głowy, bezsenność, problemy z układem pokarmowym, zmiany skórne – to są dolegliwości, na które najczęściej skarżą się mieszkańcy. W mieście są bloki, które nie śpią” – mówi dr Barbara Gałdzińska-Calik, nowa ekspert miasta do spraw elektromagnetycznych.

Natężenie fal bywa ogromne. Na ulicy Krowoderskich Zuchów odnotowano nawet zgony spowodowane bardzo silnym polem elektromagnetycznym. Miasto zapowiada więc walkę z nielegalnymi nadajnikami. W dzielnicy Krowodrza jedno z takich urządzeń już usunięto. Jednak zastępca prezydenta Krakowa, Elżbieta Koterba, podkreśla, że problemem nie są legalnie stawiane nadajniki, które emitują fale zgodnie z wytycznymi. “Problem polega na tym, że nie wszystkie stacje bazowe są zlokalizowane zgodnie z obowiązującym prawem, bądź też bardzo często przekraczają dopuszczone normy przy wydawaniu zezwoleń lokalizowania stacji” – przyznaje Koterba.

Smog elektromagnetyczny

W celu kontroli nadajników miasto zamierza wydać 450 tysięcy złotych. Chodzi o zakup urządzeń pomiarowych. Część z nich będzie dostępna dla mieszkańców, którzy będą mogli wypożyczyć je z magistratu i zmierzyć pole elektromagnetyczne we własnym mieszkaniu. Jeśli normy zostaną przekroczone, miasto będzie regulowało sytuację, albo zmniejszy moc stacji.  W skrajnym przypadku stacja będzie likwidowana.

Urzędnicy zapowiadają również wysokie kary dla operatorów, którzy nie będą stosować się do zaleceń. Dr Gałdzińska-Calik dodaje, że sami również powinniśmy zwrócić uwagę na pole magnetyczne, które wytwarzamy. “Zwracam uwagę, że Polska jest w czołówce pod względem używania internetu bezprzewodowego, mobilnego, który emituje pola, a jesteśmy na szarym końcu pod względem używania światłowodów “- przyznaje ekspert.

 

Źródło: radiokrakow.pl

Polecane:

Rosja - Sztorm przewrócił platformę wiertniczą, 4 osoby zginęły, 49 zaginionych
Indie - Nietypowy protest przeciwko zaporom na rzece, przez które woda zalazła wioski i pola
USA - Missisipi wylewa, zamknięte są mosty i autostrady
Polska - Wycofano lek przeciw cukrzycy o nazwie Glibenese Gits z serii Z088917, może stanowić zagroż...
Francja wprowadziła już specjalny plan przeciwdziałania ewentualnemu atakowi śmiercionośnego wirusa ...
Francja - Jaskinia zapomnianych snów [Film 90 minut z lektorem]
Polska - Pierwszy raz od 15 lat bank ogłosił upadłość, SK Bank w Wołominie przestał istnieć z 2 mld ...
Rosja - Awaria elektrowni atomowej pod Sankt Petersburgiem, ulotniła się para z jednej z turbin, rea...
Utach, USA - Wielkie Jezioro Słone zaczyna wysychać czego konsekwencją mogą być ogromne szkody dla ś...