Lekarze z Krakowa po raz pierwszy w kraju zdiagnozowali wrodzony obrzęk naczynioruchowy. To bardzo rzadka, ale i podstępna choroba. Często mylona z alergią. Pacjenci, którzy na nią cierpią, na co dzień funkcjonują zupełnie zwyczajnie. Aż do momentu, gdy jakaś część ich ciała zacznie gwałtownie puchnąć. Brak odpowiedniego leczenia zagraża ich życiu.

Obrzęki naczynioruchowe rąk

Obrzęki naczynioruchowe rąk

Miałam spuchniętą część twarzy. Wyglądało to makabrycznie. Na początku lekarze nie wiedzieli, jak mi pomóc – mówi kobieta cierpiąca na wrodzony obrzęk naczynioruchowy. Dopiero szczegółowa analiza krwi kobiety wykazała, że brakuje w niej jednego z białek, co prowadzi do powstawania obrzęków. Choroba bardzo utrudnia życie. Często nie mogę wykonać najprostszych czynności: jak umycie zębów czy założenie skarpetki – dodaje jeden z pacjentów prof. Ewy Czarnobilskiej ze Szpitala Uniwersyteckiego.

Chory puchnie nagle, kilka razy w miesiąc – opowiada prof. Czarnobilska. Najczęściej są to obrzęki dłoni i stóp, ale również twarzy czy języka, które mogą prowadzić do uczucia duszności. Występuje też obrzęk krtani, który może bezpośrednio zagrażać życiu. Wtedy należy jak najszybciej podać leki, które w razie ataku, pacjent może też samodzielnie sobie zaaplikować – zaznacza.
Wystąpić może obrzęk twarzy: języka czy ust

Wystąpić może obrzęk twarzy: języka czy ust

Obrzęk naczynioruchowy z pokrzywką

Obrzęk naczynioruchowy nóg z pokrzywką

Chorobę pierwszy raz zdiagnozowano w Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To główny, krajowym ośrodek leczenia obrzęku naczynioruchowego. Do Centrum kierowani są chorzy z całego kraju.
Centrum zajmuje się też szkoleniem lekarzy z całego kraju w rozpoznawaniu i leczeniu tego groźnego schorzenia. Bo chorzy powinni mieć jednak możliwość otrzymania pomocy blisko miejsca zamieszkania.
Źródło: rmf24,pl

Polecane:

UK - Tajne eksperymenty, przez 3 lata krzyżowali ludzi ze zwierzętami, powstało 150 hybryd
Naukowcy zmodyfikowali genetycznie drzewo, żeby lepiej nadawało się na papier i biopaliwa
Rosja - Na Syberii pojawiła się gigantyczna dziura w ziemi, krater ma średnicę 80 metrów i jest bard...
Z dna Atlantyku wydobyto 100 ton srebra o wartości 50 mln dolarów, skarb leżał na rekordowej głęboko...
Słońce - Pętle magnetyczne nad plamą słoneczną
Chiny - Powstaje największy na świecie radioteleskop do poszukiwania sygnałów pochodzących spoza Ukł...
Przejście Merkurego na tle tarczy słonecznej, to rzadkie zjawisko astronomiczne będziemy mogli obser...
W Wielkim Zderzaczu Hadronów zaobserwowano wyjątkowo liczną grupę cząstek
Sulawesi, Indonezja - Siedmiometrowy pyton siatkowy zjadł 25-letniego mężczyznę, który szedł do prac...