Lekarze z Krakowa po raz pierwszy w kraju zdiagnozowali wrodzony obrzęk naczynioruchowy. To bardzo rzadka, ale i podstępna choroba. Często mylona z alergią. Pacjenci, którzy na nią cierpią, na co dzień funkcjonują zupełnie zwyczajnie. Aż do momentu, gdy jakaś część ich ciała zacznie gwałtownie puchnąć. Brak odpowiedniego leczenia zagraża ich życiu.

Obrzęki naczynioruchowe rąk

Obrzęki naczynioruchowe rąk

Miałam spuchniętą część twarzy. Wyglądało to makabrycznie. Na początku lekarze nie wiedzieli, jak mi pomóc – mówi kobieta cierpiąca na wrodzony obrzęk naczynioruchowy. Dopiero szczegółowa analiza krwi kobiety wykazała, że brakuje w niej jednego z białek, co prowadzi do powstawania obrzęków. Choroba bardzo utrudnia życie. Często nie mogę wykonać najprostszych czynności: jak umycie zębów czy założenie skarpetki – dodaje jeden z pacjentów prof. Ewy Czarnobilskiej ze Szpitala Uniwersyteckiego.

Chory puchnie nagle, kilka razy w miesiąc – opowiada prof. Czarnobilska. Najczęściej są to obrzęki dłoni i stóp, ale również twarzy czy języka, które mogą prowadzić do uczucia duszności. Występuje też obrzęk krtani, który może bezpośrednio zagrażać życiu. Wtedy należy jak najszybciej podać leki, które w razie ataku, pacjent może też samodzielnie sobie zaaplikować – zaznacza.
Wystąpić może obrzęk twarzy: języka czy ust

Wystąpić może obrzęk twarzy: języka czy ust

Obrzęk naczynioruchowy z pokrzywką

Obrzęk naczynioruchowy nóg z pokrzywką

Chorobę pierwszy raz zdiagnozowano w Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. To główny, krajowym ośrodek leczenia obrzęku naczynioruchowego. Do Centrum kierowani są chorzy z całego kraju.
Centrum zajmuje się też szkoleniem lekarzy z całego kraju w rozpoznawaniu i leczeniu tego groźnego schorzenia. Bo chorzy powinni mieć jednak możliwość otrzymania pomocy blisko miejsca zamieszkania.
Źródło: rmf24,pl

Polecane:

Szczątki satelity UARS spadły dziś rano prawdopodobnie w Kanadzie
Nad Kubą również eksplodował meteor [Video]
Francja - Pojawił się nowy wirus o nazwie NCoV, jest groźniejszy os SARS, wywołuje ciężkie zapalenie...
Europejski satelita meteorologiczny mierzy światło fluorescencyjne emitowane przez rośliny podczas f...
Przypadkowe odkrycie - Kryształ tytanianu strontu gwałtownie zwiększa przewodnictwo pod wpływem świa...
W Wielkim Zderzaczu Hadronów naukowcy prawdopodobnie odkryli trzeci rodzaj hadronów, czyli nową cząs...
NASA w ciągu 20 lat chce udowodnić, że istnieje życie pozaziemskie
Dzięki odkryciu nowego mechanizmu sterującego uzależnieniem, uczeni chcą odebrać palącym uczucie prz...
Góra Mt Isto została ogłoszona nowym "najwyższym szczytem Alaski" dzięki nowej technice ma...