“To są najprawdopodobniej dęby kopalne. To pozostałość sprzed 3,5 do 5 tysięcy lat” – wyjaśnia Marek Sobocki, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego. W sieci ogromną popularnością cieszą się zdjęcia, na których widać pozostałości po dawnej puszczy.

Martwy las na plaży Foto: Andrzej Demczak

Martwy las na plaży Foto: Andrzej Demczak

Dawno, dawno temu ponad 3 tys. lat temu rosły tu dąbrowy. Teraz morze odsłania pozostałości po dawnej puszczy. Słona woda dobrze zakonserwowała tych świadków historii – napisali na swoim profilu administratorzy Słowińskiego Parku Narodowego.

Pozostałość po pradawnej puszczy

Pozostałość po pradawnej puszczy

Ponad 5 tys. lat temu morze nie znajdowało się dokładnie w tym samym miejscu co teraz. W miejscu, gdzie rosły możemy obserwować fragmenty żyznych gleb kopalnych. W miarę działalności morza, części dawnych pozostałości (które około 3000 lat temu uległy najprawdopodobniej spaleniu), pod wpływem sztormowej działalności morza i przesuwania się morza w kierunku południowym, została zalana, a inne zostały zasypane piaskiem. Obecnie znane są np. miejsca w Bałtyku z martwym lasem. A u nas po prostu teraz morze wspólnie z wiatrem odsłania to, co kiedyś zasypało – czytamy na profilu parku.

Martwy las na plaży 5

Martwy las na plaży

Kilka tysięcy lat temu teren obecnego Słowińskiego Parku Narodowego porastała puszcza. Z czasem jej pozostałości pochłonęło morze i piasek. Teraz woda odsłania to, co zostało przykryte, zasypane w wyniku różnych czynników; działania m.in. pokryw lodowca w związku powstawaniem Bałtyku – tłumaczy Marek Sobocki, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego.

Martwy las na plaży

I dodaje, że tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, co wydarzyło się przed tysiącami lat. Fascynujące jest to, co możemy obserwować. To podłoże, fragment gruntu – to jest autentyczny historyczny zapis tego, co w przyrodzie było – wyjaśnia.

Marek Sobocki podkreśla, że na tym fragmencie od kilkudziesięciu lat obserwują obecność dębów kopalnych. One są odkrywane w miarę jak następuje abrazja brzegu, jak morze oddziałuje. Te znaleziska już przed laty przykuły zainteresowanie naukowców – mówi.

 

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

NASA - Dziś minie Ziemię kolejna asteroida, która została odkryta w piątek
IBM zrobił film składający się z pojedynczych atomów, użyto skaningowego mikroskopu tunelowego [Vide...
UK - Deratyzacja Georgii Południowej na finiszu, 70 proc. wyspy zasypane trutką, gryzonie dziesiątku...
Kilka wulkanów przypomniało o sobie w podobnym czasie i w podobny sposób
Na Marsie jest mniej metanu, niż się spodziewano, podważa to teorię zakładającą istnienie życia na C...
Włochy - Potężny głaz stoczył się z góry w miejscowości turystycznej i zatrzymał się metr od domu [V...
Zlokalizowano najjaśniejszą galaktykę, jest 300 bilionów razy jaśniejsza od Słońca, oddalona jest od...
Zagłębie Ruhry, Niemcy - Na autostradzie A1 przewrócił się transporter wiozący ciekłe aluminium, zap...
Peptyd pozyskiwany z wirusa zapalenia wątroby typu C może stać się nowym lekiem przeciwwirusowym