Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zbadają region w Wielkopolsce, w którym 6 stycznia tego roku zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy o sile 3,9 stopnia w otwartej skali Richtera były pierwszym naturalnym trzęsieniem ziemi na tym terenie odkąd istnieją źródła pisane.

Naukowcy z Instytutu Geofizycznego PAN rozstawili pięć stacji sejsmicznych w okolicach Żerkowa, gdzie doszło do trzęsienia. Urządzenia zostaną w Wielkopolsce do końca 2012 roku.

– Chcemy zbadać sejsmiczność tego regionu. Urządzenia, badające wstrząsy sejsmiczne zostaną w Wielkopolsce do końca 2012 roku – tłumaczy Jacek Trojanowski, kierownik zespołu monitoringu zagrożenia sejsmicznego obszaru Polski Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie.Dawno niewidziane wstrząsy

Ziemia zatrzęsła się w Żerkowie, niedaleko Jarocina, w piątek 6 stycznia 2012 roku. Niespodziewany wstrząs miał siłę około 3,9 stopni w skali Richtera i wystąpił na głębokości około 10 km.

Według danych Instytutu Geofizyki jest to pierwsze naturalne zjawisko sejsmiczne na terenie Wielkopolski, od kiedy istnieją źródła pisane. Dotychczas istniały jedynie doniesienia o wstrząsie na pograniczu Wielkopolski i Pomorza (Tuczno) w 1606 r.

Nie wiadomo dlaczego

„Przyczyna zjawiska z 6 stycznia 2012 r. jest nieznana, ale jego lokalizacja w okolicy granicy Platformy Zachodnioeuropejskiej ze Strefą Tornquist’a-Teisseyre’a (T-T) pozwala domyślać się związku z jakimś rozłamem czy uskokiem towarzyszącym tej granicy” – napisali naukowcy instytutu na swojej stronie internetowej.

Strefa geologiczna T-T rozciąga się od Półwyspu Jutlandzkiego do wybrzeża Morza Czarnego, na terenie Polski przebiega od Kołobrzegu po Przemyśl. Składa się z serii równoległych głębokich uskoków i rozłamów.

76 polskie trzęsienia

O lekko odczuwalnym trzęsieniu ziemi zawiadomili straż pożarną mieszkańcy Żerkowa (powiat jarociński), Orzechowa (powiat wrzesiński) i Środy Wielkopolskiej. Wstrząs nie spowodował żadnych ofiar, trwa szacowanie ewentualnych strat na skutek uszkodzeń budynków.

Według danych Instytutu Geofizyki PAN, od roku 1000 do 2000 odnotowano w Polsce 76 trzęsień ziemi. Tylko w sześciu przypadkach osiągnęły około 6 stopni w otwartej skali Richtera.

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Polecane:

Fukushima, Japonia - Kazali osłonić czujniki promieniowania ołowiem, żeby ludzie mogli dłużej pracow...
Japonia - Rekordowa erupcja wulkanu Sakurajima, popiół poleciał na 5 km w górę [Video]
Japonia - Coroczna rzeź delfinów w zatoce Taiji, "dla ich dobra i bezpieczeństwa"
Do Japonii przypłynął potężny radar SBX-1, Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w regionie...
Polska - Sejm przyjął ustawę ograniczenia handlu ziemią rolną, prawo to nie dotyczy kościołów, które...
Nowy Jork, USA - Na powierzchnię wody w kanale wypłynęły dziesiątki tysięcy ryb, prawdopodobnie zdec...
Indie - Urodziło się dziecko z czterema nogami
Uderzenie meteorytu mogło zakończyć istnienie Clovis, prehistorycznej kultury wczesnych mieszkańców ...
Indie - Nowy gatunek pająka, który został odkryty 3 lata temu potrafi upolować ofiary znacznie więks...