Obecność wirusa Zika u dwóch osób potwierdziły badania przeprowadzone w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim. Zakażeni wrócili do Polski z Dominikany i Kolumbii.

Wirus Zika

Według naszej wiedzy to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Polsce –mówi dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog z AmerLabu, cytowana w komunikacie UW. Naukowcy z będącego spółką spin-of. laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim jako pierwsi w Polsce prowadzą badania serologiczne, pozwalające potwierdzić zarażenie wirusem Zika.

Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab prowadzą wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmują się diagnostyką chorób u ludzi i zwierząt, wykorzystując badania molekularne (wykrywanie materiału DNA i RNA), serologiczne (określające poziom specyficznych przeciwciał), mikroskopowe i immunofluorescencyjne.

 

Kilka przypadków zachorowań w Europie. Wirusa przenoszą komary

Wirus Zika przenoszony jest przez tropikalne komary Aedes. Występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W USA i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób powracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.

Osoby zakażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień, jednak znane są przypadki, gdy można go było wykryć w nasieniu pacjenta trzy, a nawet sześć miesięcy od wystąpienia objawów.

 

Wywołuje wady wrodzone u nowo narodzonych dzieci

Wirus Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowo narodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.

Do analizy pobiera się próbkę krwi, a obecność wirusa potwierdza metodami serologicznymi, oceniając poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi.

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Naukowcy mają nową teorię odnośnie katastrofy Titanica, powodem mogła być wyjątkowo mała odległość K...
Starożytny Budda zrobiony został z ataksytu, rzadkiego meteorytu z dużą ilością niklu w swoim składz...
Afryka - Google będzie dostarczać internet bezprzewodowy ze sterowców
Włochy - Sporej wielkości tornado w Mediolanie [Video]
Svalbard - Przez zmiany klimatu zwierzętom polarnym coraz bardziej brakuje jedzenia
Meksyk - Wulkan Popocatepetl coraz aktywniejszy, wszystko za sprawą silnych burz geomagnetycznych, k...
Londyn, UK - W dzielnicy Barking polskie młode małżeństwo zostało zaatakowane przez "czarnoskór...
Wyjątkowy przypadek bliźniąt syjamskich w Palestynie, dziewczynki mają mają jedno ciało, dwie głowy ...
Hiszpania - Załamanie pogody i potężna trąba wodna na Morzu Śródziemnym w okolicach Walencji