Obecność wirusa Zika u dwóch osób potwierdziły badania przeprowadzone w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim. Zakażeni wrócili do Polski z Dominikany i Kolumbii.

Wirus Zika

Według naszej wiedzy to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Polsce –mówi dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog z AmerLabu, cytowana w komunikacie UW. Naukowcy z będącego spółką spin-of. laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim jako pierwsi w Polsce prowadzą badania serologiczne, pozwalające potwierdzić zarażenie wirusem Zika.

Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab prowadzą wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmują się diagnostyką chorób u ludzi i zwierząt, wykorzystując badania molekularne (wykrywanie materiału DNA i RNA), serologiczne (określające poziom specyficznych przeciwciał), mikroskopowe i immunofluorescencyjne.

 

Kilka przypadków zachorowań w Europie. Wirusa przenoszą komary

Wirus Zika przenoszony jest przez tropikalne komary Aedes. Występuje w regionach Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W USA i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób powracających z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.

Osoby zakażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień, jednak znane są przypadki, gdy można go było wykryć w nasieniu pacjenta trzy, a nawet sześć miesięcy od wystąpienia objawów.

 

Wywołuje wady wrodzone u nowo narodzonych dzieci

Wirus Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Najprawdopodobniej wywołuje wady wrodzone u nowo narodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.

Do analizy pobiera się próbkę krwi, a obecność wirusa potwierdza metodami serologicznymi, oceniając poziom specyficznych przeciwciał IgM w surowicy krwi.

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Fukushima - 27 czerwca TEPCO zacznie zabezpieczać ruiny elektrowni
Rosja - Oficjalne przyznanie się do stworzenia potencjalnego skażenia wód mórz północnych
CERN - Prof. Agnieszka Zalewska została wybrana na przewodniczącą rady Europejskiej Organizacji Bada...
Włochy - Wycofano szczepionkę na grypę, gdyż szczegółowe badania przyniosły "nieoczekiwane rezu...
Panika w rosyjskich mediach, w 2032 r. w Ziemię może uderzyć duża asteroida, prawdopodobieństwo wyno...
Długość biegu i tempo nie ma znaczenia, najważniejszy jest sam ruch
Francja - Nawałnice na południu kraju, cztery osoby utonęły w samochodach, w tym dwójka dzieci [Vide...
Indonezja - Erupcja wulkanu Mount Bromo
Mars wkrótce zbliży się do Ziemi najmocniej od 11 lat, 30 maja odległość między planetami wyniesie 7...