W całym kraju przekroczone są normy zanieczyszczeń powietrza. W związku z tym ogłoszono alarm smogowy. Jednak w Polsce normy zanieczyszczeń są znacznie wyższe niż w innych europejskich krajach, oznacza to, że według europejskich standardów, powietrze w Polsce jest bardzo złej jakości.

Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska najgorszy stan powietrza jest w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Kędzierzynie-Koźlu. Normy są wysoko przekroczone również w Warszawie, Otwocku, Kaliszu, Siedlcach, Toruniu, Bydgoszczy i Olsztynie. Dopuszczalna średnia dobowa norma emisji pyłu zawieszonego w powietrzu PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. Przekroczenie wartości progowej 200 mikrogramów na metr sześc. musi być podane do publicznej wiadomości, natomiast przekroczenie 300 mikrogramów na m sześc. oznacza stan alarmowy, kiedy należy starać się ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu.

 

Zawyżone normy

Warto zwrócić uwagę na to, że normy w Polsce zostały zawyżone w 2012 roku, przez co w naszym kraju dopuszczalne są znacznie wyższe stężenia zanieczyszczeń niż w pozostałych krajach europejskich.

– Jeżeli patrzymy na normy europejskie, to oczywiście polska norma została w 2012 roku zawyżona i to jest te słynne 300 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, od tego momentu mówimy o alarmach smogowych. Natomiast w Paryżu to jest 80 mikrogramów.

Gdybyśmy mieli normę francuską w Polsce, to mielibyśmy permanentne alarmy smogowe właściwie w całej Polsce i to nie tylko w dużych miejscowościach – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Global Compact (inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zrzesza firmy i instytucje, by dyskutowały o warunkach zrównoważonego rozwoju).

Jak zauważa Wyszkowski, w Polsce obszarów, w których mierzy się jakość powietrza jest 46, z czego w 35 sytuacja jest bardzo zła.

 

Ogrzewanie mieszkań – głównym winowajcą

Choć za smog często wini się ruch samochodowy, głównym powodem dużych stężeń zanieczyszczeń jest ogrzewanie mieszkań za pomocą pieców węglowych.

– Samochody to nie jest główny sprawca problemu, przypomnę, że to są przede wszystkim niskoefektywne kotły węglowe, kotły zasypowe, gdzie pali się niskiej jakości węglem, flautą węglową, mułem węglowym i niestety także śmieciami – mówi Wyszkowski.

 

Zbyt mało punktów pomiarowych

Istotnym problemem jest także to, iż w Polsce jest zdecydowanie zbyt mało punktów pomiarowych, które określają jakość powietrza. W większych miastach mamy po kilka takich punktów, natomiast, jak zauważa Wyszkowski, np. w Pradze jest ich 28, w Berlinie ponad 70, a w Londynie ponad 100.

Mniejsze miejscowości są znacznie słabiej monitorowane, a często to właśnie tam ludzie ogrzewają swoje domy, paląc w piecach węglowych.

 

Zła sytuacja w Warszawie

Wyniki ze stacji mierzących pyły PM10 i PM2,5 w Warszawie są niższe od niedzielnych, jednak osoby starsze i dzieci powinni unikać wychodzenia z domu. Z powodu złego stanu powietrza w stolicy ratusz zdecydował o wprowadzeniu dzisiaj darmowych przejazdów komunikacją publiczną. – Dotyczy to wszystkich dziennych środków komunikacji: tramwajów, autobusów, metra oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Darmowa komunikacja obowiązywać będzie w I i II strefie biletowej, łącznie z liniami L i Ł – powiedział wczoraj tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM. Za darmo pojedziemy także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów Park&Ride. Natomiast rzecznik urzędu miasta poinformował także, że miejskie Biuro Edukacji roześle do dyrektorów szkół specjalne ostrzeżenie. – Apelujemy, aby wszelkiego rodzaju zajęcia dla dzieci i spacery, które są przewidziane na poniedziałek, były anulowane właśnie w trosce o dzieci – dodał Bartosz Milczarczyk. Urzędnicy zachęcają także mieszkańców o nie palenie w kominkach, natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że obecna jakość powietrza stanowi zagrożenie zwłaszcza dla osób z chorobami oddechowymi i chorobami układu krążenia.

Jakość powietrza w Polsce w godz. 13-14, 9 stycznia (GIOŚ)

Przewidywana poprawa na Śląsku

W centralnej i południowej części woj. śląskiego, gdzie w niedzielę normy pyłu w powietrzu zostały wielokrotnie przekroczone, zdaniem służb kryzysowych jakość powietrza miała się stopniowo poprawiać.

Niestety, w wielu miejscach stężenie pyłów nadal będzie podwyższone, a prezydent Rybnika ogłosił, że dzisiaj najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Zdecydował też, że uczniowie we wtorek i środę nie będą musieli iść do szkół i przedszkoli. Według informacji urzędu miasta dopuszczalne normy pyłu zawieszonego w powietrzu zostały przekroczone o 1000 proc. W niektórych dzielnicach wyniki są jednak nawet trzykrotnie gorsze.

O godz. 10 prezydent Rybnika zarządził także darmową komunikację autobusami, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza spalinami samochodowymi. Przywilej obowiązywać będzie także we wtorek.

“W dniu 9 stycznia – poniedziałek – jakość powietrza będzie sukcesywnie ulegać poprawie, jednakże przewidywana jest nadal możliwość przekroczenia poziomu informowania (200 mikrogramów na m sześc.) ze względu na poziom stężenia PM10 w aglomeracji górnośląskiej, rybnicko-jastrzębskiej oraz w powiecie żywieckim” – podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

W sobotę i niedzielę Zagłębiowski Alarm Smogowy przeprowadził dwa happeningi – w Będzinie i Sosnowcu – podczas których m.in. mierzono stężenie szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Wolontariusze ubrani w maseczki antysmogowe rozdawali ulotki z opisem aktualnej jakości powietrza i informowali o jej wpływie na zdrowie. Była to część kampanii społecznej #ZaglebieBezSmogu.

Jakość powietrza w woj. śląskim (WIOŚ Katowice)

Bezpłatna komunikacja miejska w Kielcach

W związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza w Kielcach władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu w poniedziałek bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich pasażerów – poinformowała rzeczniczka magistratu Anna Ciulęba. “Zachęcamy do pozostawienia samochodów i korzystania z autobusów miejskich” – dodała. W niedzielę rano w stolicy województwa świętokrzyskiego odnotowano znaczne przekroczenie norm zanieczyszczeń w powietrzu. Chodzi m. in. o stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5. Jak wynika z danych pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, w ciągu dnia sytuacja się poprawiła.

Z powodu smogu mieszkańcy powinni unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Dotyczy to przede wszystkim osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzieży, seniorów i osób dotkniętych chorobami układu oddechowego i krwionośnego czy chorobami alergicznymi skóry i oczu.

Jakość powietrza w woj. świętokrzyskim (WIOŚ Kielce)

Zanieczyszczone powietrze w Krakowie

Silne mrozy i brak wiatru spowodowały, że od kilku dni również mieszkańcy Małopolski oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Sytuacja jest już jednak nieco lepsza niż w niedzielę rano. Wtedy stężenie PM10 wynosiło 232 µg/m3. W poniedziałek rano stężenie pyłu zawieszonego PM10 wynosiło 176,9 µg/m3.

W związku z silnie zanieczyszczonym powietrzem, w Krakowie wprowadzono darmową komunikację miejską. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Dodatkowo kierowcy może towarzyszyć tyle osób, ile miejsc jest w wpisanych w dowodzie. Pojazd może też być zarejestrowany na firmę.

W niedzielę po południu znaczne przekroczenia norm pyłów PM10 odnotowały stacje w największych miastach regionu: Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu. Według wskazań z niedzieli z godz. 14 najgorsza sytuacja była w Nowym Sączu, gdzie urządzenia odnotowały stężenie pyłu PM10 na poziomie 231 µg/m3, co oznacza 462 proc. normy. Równie źle było w Nowym Targu, gdzie odnotowano 216 µg/m3, czyli 432 proc. normy. W Krakowie najgorzej było w centrum miasta – pyłomierz na al. Krasickiego wskazał 384 proc. normy, a na ul. Dietla – 294 proc. Duże przekroczenie – 236 proc. było w Tarnowie na stacji przy ul. Bitwy pod Studziankami. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do mieszkańców miasta i gmin ościennych o stosowanie podstawowych zasad postępowania mogących ograniczyć wielkość emitowanych z gospodarstw domowych zanieczyszczeń pyłowych. “Proszę przede wszystkim tych mieszkańców, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość używanego węgla i o niespalanie w nich odpadów domowych” – podkreślił.

Jakość powietrza w woj. małopolskim (WIOŚ Kraków)

Zanieczyszczony nawet Poznań

W zwykle wolnym od smogu Poznaniu wydane zostało ostrzeżenie dotyczące stężenia zawieszonego w powietrzu pyłu PM10. W nocy z 8 na 9 stycznia norma została przekroczona o 650 procent. O północy stężenie wynosiło dokładnie 328 µg/m3. Dwie noce wcześniej było niewiele lepiej – nawet 249 µg/m3.

W poniedziałek wysokie stężenie utrzymuje się także w ciągu dnia. Od rana, w zależności od lokalizacji, wartości wahają się między 110, a 150 µg/m3. – I pozostanie tak zapewne do końca dnia – przyznaje Danuta Krysiak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Na tak wysokie stężenie składa się kilka czynników: sezon grzewczy, niska temperatura, niski pułap chmur, mgły i przede wszystkim brak wiatru. W niedzielę od godziny 17 była cisza, zero wiatru. Generalnie Poznań stał. Ruch wiatru pomaga rozrzedzać te zanieczyszczenia – tłumaczy Krysiak.

Sytuacja powinna się poprawiać we wtorek, wraz z lekkimi podmuchami wiatru. W środę jakość powietrza ma być już na zadowalającym poziomie. Służby monitorujące stężenie pyłów apelują, aby ograniczyć aktywność na powietrzu. Dotyczy to głównie osób starszych i dzieci, a także osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych.

Jakość powietrza w woj. wielkopolskim (WIOŚ Poznań)

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Europa - Coraz większa susza zagraża już 20 mln ludzi
Tsukuba, Japonia - Tornado przerzucało samochody na dachy domów, jedna osoba nie żyje, 100 domów zni...
NASA rozpoczyna testy laserowej transmisji, ściąganie do 622 Mb, wysyłanie do 20Mb
Chiny wystrzelą swoją pierwszą sondę księżycową wyposażoną w lądownik z pojazdem
LosyZiemi - Burza geomagnetyczna, a poziom lawy w wulkanie Kilauea [Video]
Australia - Wyłowiono rzadko spotykanego 6.5 metrowego żarłacza olbrzymiego, ostatnim razem podobny ...
LosyZiemi - Na kilka dni przed wielkim koronalnym wyrzutem masy z 2012 roku [Video]
Kraków, Polska - Alergia wśród młodych mieszkańców osiągnęła rozmiar epidemii, 35 procentowy wzrost ...
Rosh Ha-Ayin, Izrael - Znaleziono starożytny podziemny zbiornik na wodę wykuty w skale, znalezisko m...