W związku z zalegającymi nad krajem mgłami, mieszkańcy dużych miast są nękani przez smog. Znajdujące się w nim związki chemiczne mogą powodować choroby układu oddechowego, a nawet raka. Najbardziej cierpi południe i południowy zachód Polski, a Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska odradza mieszkańcom Krakowa wychodzenie z domów.

Zanieczyszcznie_powietrza

Grafika: waqi.info

Smog to chmura pyłu i zanieczyszczeń utrzymująca się nad dużymi miastami. Mamy z nim do czynienia, gdy zanieczyszczenia powietrza spowodowane przez człowieka współwystępują z pewnymi naturalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Szczególnie duże znaczenie ma brak wiatru i duża wilgotność powietrza, sprzyjająca zaleganiu mgieł. Mgły i zanieczyszczenia tworzą zabójczą dla zdrowia mieszankę, zwaną smogiem.

Do występowania i nasilania się smogu przyczynia się spalanie paliw kopalnych. Pierwsze skrzypce gra przemysł, w tym procesy technologiczne w hutach, kopalniach i rafineriach. Kluczowe są także spaliny emitowane przez transport, głównie samochodowy, lotniczy i wodny. Nie bez znaczenia pozostają też zanieczyszczenia komunalne, chociażby składowanie i utylizacja śmieci czy emisja gazów z kominów, generowana przez gospodarstwa domowe.

Zanieczyszczenie_powietrza

Jak zauważają specjaliści, najbardziej narażone na skutki smogu są dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze, a także osoby, które już cierpią na schorzenia dróg oddechowych. U osób zdrowych duże zanieczyszczenie powietrza powoduje poważne choroby układu oddechowego i schorzenia skóry, a związki znajdujące się w smogu mogą nawet powodować raka.

– Podwaja się liczba hospitalizacji z powodu zapalenia płuc. Gorzej leczyć nadciśnienie tętnicze, nasila się niewydolność krążenia – mówi dr Krzysztof Czarnobliski, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii szpitala ZOZ MSWiA w Krakowie.

Zanieczyszczenie_powietrza_krakow

Na południu i południowym zachodzie kraju normy zanieczyszczenia powietrza osiągnęły wartości określane jako niezdrowe lub bardzo niezdrowe. Wśród niebezpiecznie zanieczyszczonych miast wymienia się: Kraków, Wrocław, Katowice, Nowy Sącz, Zakopane i Warszawę. Choć poziom zapylenia stolicy nie jest aż tak wysoki, osoby o wrażliwym zdrowiu są nadal narażone na zachorowanie.

Apogeum ma wystąpić 6 i 7 listopada. Później sytuacja powinna się poprawić, bo od niedzieli prognozowane są silne wiatry.

– W niektórych miastach normy zanieczyszczenia powietrza na cały rok zostały już przekroczone w marcu. I to było już w sześciu miastach w Polsce – twierdzi Katarzyna Guzek z organizacji pozarządowej Greenpeace.

Jeśli nie musimy, nie opuszczajmy domów. Jednak jeśli istnieje taka potrzeba, możemy próbować ograniczyć wdychanie pyłu poprzez założenie maseczki chroniącej przed pyłami, zwłaszcza bardzo drobnymi o współczynniku pm 2.5, które dostają się bezpośrednio do układu oddechowego, a następnie z krwią przenoszony jest do narządów, które może uszkodzić.

– Odradzam wychodzenie z domu, jeżeli nie jest to absolutnie konieczne. Na pewno ograniczenie różnych aktywności na zewnątrz jest wskazane, a jeżeli ktoś może, założenie maseczki przeciwpyłowej, to oczywiście zawsze pomaga – mówi Guzek. a Czarnobliski dodaje – Warto założyć taką maseczkę, tylko pamiętajmy, to nie jest normalna maseczka z gazy, bo ona nic nie daje. To musi być maseczka z filtrem HEPA (filtr powietrza służący do dezynfekcji powietrza – przyp. red.). Taką maseczkę możemy kupić w specjalistycznych sklepach.

Zanieczyszczenie_powietrza_hepa

Tagi: Kraków, Katowice, smog, zanieczyszczenie powietrza, pyły, ostrzeżenie
Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Papua, Indonezja - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 5.8
Fobos-Grunt może spać nawet na Polskę, przewidywany czas upadku dziś między 18:30 - 20:12
Huragan Barbara sunie na Meksyk, będzie coraz silniejszy
Sumatra - Trzęsienie ziemi o sile 6.1, 22 osoby zginęły, ponad 200 rannych, 1500 uszkodzonych budynk...
Polska - Jachtem "Lady Dana 44" dookoła Bieguna Północnego, sytuacja po dwóch miesiącach r...
Ekwador - Gwałtownie rośnie aktywność wulkanu Tungurahua, od dwóch tygodni zasypuje okoliczne wioski...
Szwajcaria - Burze śnieżne i porywy wiatru do 250 km/h w Alpach
Fala upałów w Izraelu, temperatura w cieniu sięga 47 st.C., w poniedziałek temperatura może osiągnąć...
Włochy - Po ostatnim trzęsieniu ziemi 40 tysięcy osób nie ma dachu nad głową, liczba ta może wzrosną...