Silny sprzeciw organizacji pozarządowych, zastrzeżenia Trybunału Konstytucyjnego, obiekcje generalnego inspektora ochrony danych osobowych, prokuratora generalnego i Biura Analiz Sejmowych mogą zdać się na nic. Z informacji, do których dotarła Rzeczpospolita wynika, że rząd ma zamiar zaakceptować projekt ustawy, który znacznie ułatwi naszym służbom specjalnym i organom ścigania dostęp do naszych danych.

Podsłuch

Jeśli projekt rzeczywiście zostanie uchwalony, pozwoli on dziesięciu służbom (w tym ABW, CBA, kontroli skarbowej i policji) na dostęp do naszych danych telekomunikacyjnych bez konieczności uzyskania na to zgody od sądu. Funkcjonariusze służb będą mogli sprawdzić m.in informacje dotyczące wykazu naszych połączeń, informacji o lokalizacji telefonu i nasze dane osobowe.

Zamiast zgody od sądu, projekt zakłada tzw “kontrolę następczą” – oznacza to tyle, że co pół roku służby będą musiały wysłać do sądu sprawozdanie podsumowujące ich działania i na tej podstawie, sąd będzie mógł wyrywkowo sprawdzić, czy rzeczywiście “podsłuch” w danej sprawie był uzasadniony. Inna procedura obowiązywać będzie tylko osoby pracujące w zawodach zaufania publicznego: lekarzy, dziennikarzy i prawników.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że projekt ten jest niekonstytucyjny, a Biuro Analiz Sejmowych ostrzega z kolei, że kontrola służb będzie w tym względzie czysto teoretyczna/iluzoryczna.  MSW oczywiście żadnego z tych problemów nie widzi. W powstającym w Ministerstwie stanowisku znalazło się nawet zdanie, które brzmi “projekt wpisuje się w założenia demokratycznego państwa prawa”.

Źródło: chip

Polecane:

Sztorm wydobył z pod piasku starożytny posąg
Słońce zwiększa swoją aktywność, niebezpieczne plamy słoneczne skierowane są ku Ziemi
Polska - Ulewy i gradobicie na Mazurach, grad wielkości kurzych jaj, uszkodzonych 300 budynków
Rosja - Duża erupcja wulkanu Klyuchevskoy na Kamczatce, popiół i lawa poleciały na 6 km w górę
Indonezja - Potężna erupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze, zginęło co najmniej 16 osób, 50 osób uważa...
Niemcy - Ratownicy dotarli do uwięzionego w jaskimi człowieka, 200 osób bierze udział w akcji
Wokół planetoidy 2004 BL86, która wczoraj przeleciała blisko Ziemi krąży księżyc o promieniu 70 metr...
UK - Obok Stonehenge odkryto rząd olbrzymich neolitycznych głazów sprzed czterech i pół tysiąca lat
Odkryto nowy rodzaj wyrzutu słonecznego, zaobserwowano potężne fale, którym towarzyszą emisje bogate...