Zniszczone kominy, popękane ściany, potłuczone naczynia – to skutki silnego wstrząsu, do którego doszło przed południem w kopalni Janina w Libiążu. Uszkodzonych jest kilkanaście domów. Najwięcej w Żarkach w powiecie chrzanowskim. Jak powiedział nam dyrektor techniczny zakładu, pod ziemią nikt nie ucierpiał. Wstrząs był odczuwalny w wielu okolicznych miejscowościach. „Zadrżała ziemia pod Chrzanowem. Wstrząs był bardzo silny, o godzinie 11.15 zakołysały się bloki na os. Południe.

Polska - Silny wstrząs sejsmiczny uszkodził kilkanaście domów, magnituda 3.7

Dyrektor techniczny kopalni Janina Witold Kasperkiewicz, w rozmowie powiedział, że pod ziemią nikomu nic się nie stało. Załoga została bezpiecznie wycofana. Jak wyjaśnia Kasperkiewicz, do wstrząsu górotworu doszło na głębokości około 650 metrów, dokładnie o godzinie 11:13. Jego siłę można porównać do około 3 stopni w skali Richtera. Tąpnięcie nie spowodowało żadnych strat w kopalni.

Strażacy usuwają natomiast zniszczenia na powierzchni. Do późnego wieczora będą zabezpieczać uszkodzone budynki. Są popękane ściany, porozwalane ściany szczytowe, kominy, została zerwana też linia energetyczna– mówi Wojciech Rapka ze straży pożarnej w Chrzanowie. Zdecydowana większość zgłoszeń pochodzi z pobliskiej miejscowości Żarki. Kilkanaście domów jest uszkodzonych. Na pewno dwa z nich są na tyle mocno uszkodzone, że w najbliższym czasie nie będą mogli do nich powrócić mieszkańcy– dodaje Rapka.

 

Źródło: rmf24

Polecane:

Polska - 1300 interwencji strażaków, tysiące zerwanych linii energetycznych, pozrywane dachy
Morze Ochockie - Silne, ale na szczęście bardzo głębokie trzęsienie ziemi między Rosją, a Japonią, m...
Grecja - Magma uniosła wyspę Santorini o 14 cm w ciągu roku
"Godzina dla Ziemi" w takiej formie nie powoduje żadnego oszczędzania, tylko straty
Polska podpisała umowę o przystąpieniu do Europejskiego Obserwatorium Południowego
Silne trzęsienie ziemi pomiędzy Papua Nowa Gwinea, a Wyspami Salomona, magnituda 7.1, głębokość 23 k...
Polska - Allegro i Ceneo zmieniły właściciela, nowi nabywcy wyłożyli 3.25 mld dolarów
Największa superpełnia od 69 lat wystąpi 14 listopada, kolejna dopiero za 18 lat
Nowa Zelandia - Podczas ostatniego silnego trzęsienia ziemi Wyspa Północna i Południowa zbliżyły się...