Kierowców i pieszych łamiących przepisy będzie rejestrował bezzałogowy statek powietrzny. Tak ma wyglądać nowatorskie rozwiązanie testowane przez śląską drogówkę. Prowadzenie testów możliwe jest dzięki współpracy mundurowych z Politechniką Śląską.

Śląska policja testuje drony 4

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpoczął testy drona zaprojektowanego przez Politechnikę Śląską. Ma on być wykorzystany do działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tylko w tym roku na śląskich drogach w rejonie przejść dla pieszych doszło do prawie 200 wypadków drogowych, w których 11 osób zginęło a 195 doznało poważnych obrażeń ciała. Tak wysoka liczba ludzkich tragedii zmusza policjantów do podjęcia specjalnych inicjatyw zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na pasach.

Dlatego w pierwszej kolejności bezzałogowy statek powietrzny przetestowany został w okolicach katowickich przejść dla pieszych. Urządzenie z góry, każdorazowo przez kilkadziesiąt minut, w kilku miejscach rejestrowało zachowania uczestników ruchu drogowego. Szczególnie oko kamery kierowane było na stosowanie się użytkowników drogi do sygnalizacji świetlnej, właściwe przekraczanie jezdni przez pieszych a także wykroczenia w relacji kierujący-pieszy takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na “pasach”, wyprzedzanie, bądź też omijanie pojazdów, które zamierzają przepuścić pieszych znajdujących się na “zebrze” lub w jej pobliżu.

Uwadze kamer nie umkną również tak częste wykroczenia jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.

W odległości kilkuset metrów od miejsca objętego nadzorem patrol policji wyposażony w laptopa, dzięki któremu mundurowi online widzą obraz z kamery umieszczonej na dronie zatrzymuje kierujących pojazdami, którzy kilka sekund wcześniej nie stosowali się do przepisów kodeksu drogowego. Ponadto w rejonie obserwowanych przez drona pasów, kolejny patrol kontroluje osoby piesze, które w sposób nieprawidłowy przekroczyły jezdnię.

Śląska policja testuje drony

Inauguracyjne, kilkugodzinne testy pokazały, jak wielu uczestników drogi lekceważy obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Ta innowacyjna metoda zapewne będzie miała swą kontynuację na terenie innych miast województwa śląskiego, w miejscach szczególnie niebezpiecznych.

Testy poprzedzają możliwość zawarcia porozumienia przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z Dyrektorem Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego w obszarze wykorzystania bezzałogowego statku powietrznego do działań policyjnych. Dodać należy, że pomocne mogą być one również przy zabezpieczaniu imprez masowych, czy w czasie poszukiwań osób zaginionych. Prowadzone testy zakończyć się mogą wyposażeniem policji w drony i wyszkoleniem policjantów w licencjonowanych operatorów.

 

Źródło: chip.pl

Polecane:

Antarktyka - Rosjanie prawdopodobnie znaleźli nieznane formy życia głęboko pod lodem jeziora Wostok
Chiny pod koniec obecnej dekady planują umieszczenie na orbicie dużej, załogowej stacji kosmicznej
Kosmiczne harpuny do sprzątania śmieci
Nad zalewem szczecińskim zaginął niemiecki samolot sportowy
Francja - Opracowano bardzo szybką metodę wyjątkowo wczesnego wykrywania raka płuc, test trwa 3 minu...
Ogromny skandal w KE, Urząd Skarbowy w Luksemburgu stworzył raj podatkowy, podpisywał umowy z dużymi...
Koronowo, Polska - Mężczyzna pod wpływem metamfetaminy oblał żonę benzyną i podpalił, kobieta ma pop...
Cypr - Podczas twardego lądowania z myśliwca Królewskich Sił Powietrznych odpadły dwie rakiety przec...
Hakerzy za pomocą wydrukowanego zdjęcia oka i soczewki kontaktowej oszukali skaner tęczówki Samsunga...