W Nowej Soli w województwie lubuskim powstała ścieżka rowerowa i chodniki z kostki brukowej wykonanej z ekologicznego cementu. Dzięki temu, jakość powietrza w mieście ma być lepsza, bo cement wchłania szkodliwy tlenek azotu ze spalin samochodowych.

Przy użyciu ekologicznego cementu wybudowano ścieżki i chodniki wzdłuż ulicy Witosa o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. Urząd miejski w Nowej Soli jako pierwszy w Polsce zastosował tę technologię.

 

Rewolucja w budownictwie

Według producenta technologia ma szansę zrewolucjonizować budownictwo i sprawdzić się w miastach, gdzie duże betonowe powierzchnie, takie jak: chodniki, ekrany akustyczne, elewacje budynków czy tunele mogą czyścić się same i zmniejszać zanieczyszczenie powietrza.

Fotokatalizator w cemencie

Sekretem jest innowacyjny, zaawansowany technologicznie cement, który ma właściwości ekologiczne dzięki zawartości fotokatalizatora. To powoduje, że wykonane z niego powierzchnie betonowe aktywnie wpływają na poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie stężenia szkodliwych tlenków azotu pochodzących ze spalin samochodowych i wykazują właściwości samoczyszczące.

Ekologiczna Nowa Sól

W Nowej Soli odbył się w środę happening „Ekologiczna droga”, w którym uczestniczyło ok. 250 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Brali oni udział w zawodach sportowych, sadzili drzewka, a także poznali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

– Jednym z priorytetów działania naszej gminy jest ochrona środowiska. Poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych do budowy ścieżek rowerowych i chodników chcemy pokazać mieszkańcom, że dokładamy wszelkich starań, aby podnosić standard życia – powiedział prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Cena ekologicznej kostki jest o 15-20 procent wyższa od tej ze zwykłego betonu. Budowa ekologicznych ścieżek rowerowych i chodników kosztowała Nową Sól ok. 1,6 mln zł.

Źródło: PAP, tm