Brak niezależnej kontroli nad służbami i zbyt łatwy dostęp służb do danych telekomunikacyjnych obywateli także w błahych sprawach – to główne wady projektu zmiany ustawy o policji, który złożyli dziś w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Propozycja ta niemal w całości powtarza projekt, który zaledwie kilka miesięcy temu był procedowany w parlamencie na wniosek senatorów z klubu Platformy Obywatelskiej. I podobnie jak pierwowzór, rozmija się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który w lipcu 2014 r. nakazał ustawodawcy stworzenie niezależnego, zewnętrznego mechanizmu kontroli nad służbami w zakresie sięgania po billingi i inne dane telekomunikacyjne obywateli.

 

invigilator

 

Projekt (.pdf) zakłada jedynie wyrywkową i następczą kontrolę nad sięganiem po billingi. Zgodnie z nim, służby co pół roku będą składać sprawozdanie do sądu okręgowego, a sędzia będzie mógł je zweryfikować. Projekt nie ogranicza też możliwości służb sięgania po dane telekomunikacyjne do spraw poważnej przestępczości – będą mogły sięgać po nie również w sprawach błahych bez konieczności uzyskania zgody sądu. Nie będą też miały obowiązku informowania obywateli, że byli inwigilowani.

Projekt złożony w lipcu przez senatorów PO jako niezgodny z Konstytucją krytykowali eksperci i organizacje broniące praw człowieka, m.in. Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Naczelna Rada Adwokacka. Projekt skrytykowała również obecna partia rządząca. „Otóż jest tak, że ten projekt nie stanowi wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w znacznej mierze z tym orzeczeniem, z jego intencjami, się rozmija”, mówił Jarosław Zieliński, obecny wiceminister w MSWiA, wówczas poseł opozycji, w trakcie debaty nad projektem w poprzedniej kadencji.

Fundacja Panoptykon przygotowuje analizę prawną projektu. Będzie ona opublikowana w niedzielę 27 grudnia 2015 r., przed najbliższym posiedzeniem Sejmu.

 

Tagi: Trybunał Konstytucyjny, wolność, inwigilacja obywateli, transparentność, służby, kontrola, mechanizm kontroli, Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, banda oszustów
Źródło: chip.pl

Polecane:

ESA wkrótce wystrzeli nowego satelitę, który jest w stanie monitorować powierzchnię Ziemi nawet w no...
Izrael - Gwałtownie rośnie ilość krokodyli na wolności
Pobity został rekord odległości i długości lotu balonem, 10 695 kilometrów w ciągu 160 godzin i 37 m...
Dziwne, śmieszne czy przerażające - oto kilka zwierząt o których istnieniu może nawet nie słyszeliśm...
Zagadkowe dźwięki z kosmosu sprzed 40 lat, ujawniono taśmy z nagrań z misji Apollo 10
Polska - Podczas nawałnicy wiatr zrywał dachy z domów, trąba powietrzna przeszła przez Bogaczewo
Neapol, Włochy - Coraz bardziej niepokoi superwulkan Campi Flegrei
Filadelfia, USA - Na osiedlu domków powstał sporych rozmiarów lej krasowy
Stworzono nową generacje akumulatorów przepływowych, które przechowują energię w molekułach rozpuszc...