Listonosze pracują w tych samych godzinach co klienci poczty, próba doręczenia listu poleconego wygląda tak, że najpierw listonosz wędruje do nas, następnie my z awizem na pocztę. To mało efektywne rozwiązanie. Ministerstwo Cyfryzacji ma jednak plan na rozwiązanie tego problemu i przy okazji zaoszczędzenie rocznie 105 mln złotych.

Polacy otrzymują rocznie 102 miliony przesyłek poleconych, z czego aż 79,5 miliona dotyczy wiadomości sądowych oraz dokumentów z sektora publicznego. To właśnie te listy polecone miałyby już w 2019 roku zmienić swoją formę z papierowej na elektroniczną. Usługa e-Doręczenia zakłada, że każdy obywatel będzie posiadał jedno zweryfikowane konto e-mail (tzw. e-Skrzynkę), na które administracja państwowa mogłaby wysyłać wszystkie wiadomości. Co więcej proces ten będzie działał również w drugą stronę – każda osoba prywatna czy firma będą mogły załatwić e-mailowo sprawy urzędowe nie wymagające osobistego stawiennictwa. Cyfrowe dowody nadania i odebrania poleconego e-maila będą wiążące prawnie w taki sam sposób jak tradycyjne potwierdzenia.

Model realizacji e-Doręczenia (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Skończą się więc częste wizyty na pocztach i urzędach, problemy z zarządzaniem dokumentacją czy zakładaniem kolejnych kont w różnych systemach administracyjnych. Odejście od papierowych dokumentów to nie tylko ochrona środowiska i oszczędność czasu, ale też wielka oszczędność – szacunkowo mówi się tu nawet o 105 milionach złotych i to już po uwzględnieniu kosztów utrzymania nowego systemu. Według harmonogramu publiczna prezentacja projektu nastąpi w pierwszym kwartale 2018 roku, a rok później nastąpi wdrożenie usługi w życie.

 

Źródło: https://www.gov.pl/cyfryzacja/e-doreczenia-usluga-rejestrowanego-doreczenia-elektronicznego-w-polsce, Chip

Polecane:

Polska - Ruszyła nowa usługa "Google Street View" [Flash]
Prawdopodobnie wystąpi silna burza geomagnetyczna, cząsteczki pędzą w kierunku Ziemi z prędkością 92...
Kometa C/2013 R1 Lovejoy zwiększa swoją jasność
Hiszpania - Potężne fale i ogromna ilość piany w prowincji Pontevedra, wiatr w porywach do 144 km/h ...
Księżyc - Chiński łazik księżycowy niespodziewanie zaczął działać, wczoraj ogłoszono fiasko misji
Samsung rozwiązał problemy wdrożenia grafenu do masowej produkcji, powstaną dużo pojemniejsze akumul...
Opracowano wyjątkowo skuteczną metodę przemiany komórek tworzących bliznę po zawale serca w zdrowe k...
Lit w wodzie pitnej prawdopodobnie zmniejsza ryzyko demencji
Mercedes zaprezentował swój superbolid AMG Project ONE z napędem hybrydowym, moc ponad 1000 KM, pręd...