W polskiej części Bałtyku pojawia się mięsożerna bakteria. Vibrio vulnificus znajduje się w ciepłych morzach, ale ocieplanie klimatu powoduje, że bakteria notowana jest na coraz większym obszarze, w morzach dotychczas uważanych za chłodniejsze. W tym roku w Stanach Zjednoczonych zmarły już dwie osoby.

Bakteria vibrio vulnificus

Sytuacja staje się niebezpieczna, gdy temperatura wody przekracza 20 st. C. Vibrio vulnificus żyje bowiem w ciepłej wodzie, w oceanach, jeziorach i w rzekach.

 

Bałtyk coraz cieplejszy

Według czasopisma Nature Climate Changepolska część Bałtyku jest najszybciej ocieplającym się ekosystemem morskim w Europie. Przyczyniło się to do pojawienia się w naszym morzu bakterii Vibrio vulnificus. Z powodu zakażenia tą bakterią w 2010 roku zmarł Polak. U naszych zachodnich sąsiadów odnotowano do tej pory sześć zakażeń Vibrio vulnificus. Dwa przypadki zarażenia skończyły się śmiercią pacjentów.

 

Środki ostrożności

Osoby z otwartymi ranami, skaleczeniami i otarciami powinny unikać ciepłych zbiorników wodnych. Po każdej kąpieli zaleca się dokładne spłukanie. Skorupiaki przed zjedzeniem powinny być również odpowiednio poddane obróbce termicznej.

Objawy zakażenia to wymioty, bóle brzucha, uszkodzenia i owrzodzenia skóry. Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom informuje, że prawie 50 proc. zakażeń bakterią może okazać się śmiertelne. Vibrio vulnificus najczęściej dostaje się do organizmu osób z osłabionym układem odpornościowym, oraz u chorych na cukrzycę i z niewydolnością wątroby. Osoby zdrowe są mniej wrażliwe na Vibrio vulnificus (mimo to, ryzyko zakażenia istnieje).

Jeśli dojdzie już do zakażenia bakterią, to trzeba błyskawicznie reagować. Vibrio vulnificus szybko sieje spustoszenie w organizmie. Wywołuje martwicze zapalenie powięzi typu trzeciego. Jest to ostre zakażenie występującej pod skórą tkanki łącznej. Atakuje mięśnie tułowia i kończyn. Kończy się martwicą tych tkanek. To dlatego, bakteria nazywana jest mięsożerną. Przebieg choroby jest gwałtowny. W zaawansowanym stadium stan pacjenta jest ciężki i może wystąpić sepsa.

Szybka reakcja podnosi szansę na wyleczenie się z choroby. Jednak trzeba podjąć leczenie natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów. Często śmierć następują po dobie od zakażenia.

 

W tym roku zmarły już dwie osoby

Mięsożerna bakteria przyczyniła się do śmierci dwóch osób na Florydzie w Stanach Zjednoczonych w tym roku.

W tym roku odnotowano łącznie osiem różnych przypadków zarażenia się tą bakterią w całym kraju, w sześciu hrabstwach. Dwa przypadki przyczyniły się do śmierci – jeden w hrabstwie Brevard, a drugi w hrabstwie Marion. Do większości zakażeń dochodziło po kontakcie z wodami Zatoki Meksykańskiej.

– W kwietniu i w maju było ciepło. Przyczyni się to do ogrzania się wody – powiedział Alex Sosnowski, meteorolog z accuweather. – Tendencja będzie się utrzymywać aż do jesieni, a temperatura wody może być na tyle wysoka, że sprzyjać będzie bakteriom Vibrio vulnificus – dodaje.

 

Ocieplenie klimatu

Niestety bakteria może częściej zbierać żniwo, jeśli tendencja ocieplenia klimatu będzie się utrzymywać. Poniżej wideo prognozujące, jak będzie się zmieniał klimat na Ziemi.

 

Zdjęcia w wyszukiwarce Google, które przedstawiają działanie tej bakterii.

Źródło: accuweather.com, tvnmeteo

 

Polecane:

Portugalia - Tysiące strażaków gasi pożary lasów
Szwecja - Deszcz zalewa południowo-centralną część kraju, nawet 113 l/m kw.
Austria - Zabytkowe miasteczko Hallstatt położone w Alpach Salzburskich zalały masy wody i zwały bło...
Chiny - Silne i długie trzęsienie ziemi w prowincji Junnan, magnituda 5.9, zniszczone zostały setki ...
Rzadkie zjawisko czeka nas 28 września, zaćmienie superksiężyca wystąpiło ostatnio w 1982 roku, a ko...
Ogromna barka zerwała się z cumy i dryfuje po Morzu Północnym, nie udało się jej zatrzymać, ewakuowa...
Znaleziono sposób na niektóre bakterie odporne na antybiotyki, pentamidyna stosowana jako środek prz...
Trwa burza jonosferyczna, objawami będą szumy uszne, bóle głowy, bóle stawów i problemy ze snem
Stworzono tatuaż, który poprzez zmianę kolorów może nas informować o zmianach chorobowych w organizm...