W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku przyjęto tak wielu małych pacjentów z objawami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, że zabrakło miejsc na oddziale zakaźnym. Chore maluchy leżą teraz na rehabilitacji, skąd trzeba było przenieść pacjentów na neurologię.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych atakuje w Białymstoku (fot. sxc.hu)

Wirusowe zapalenie opon mózgowych atakuje w Białymstoku (fot. sxc.hu)

– Bywają dyżury, gdzie przyjmowanych jest po 6-7 dzieci z bólami głowy, wymiotami, wysoką temperaturą – mówi Kurierowi Porannemu Katarzyna Malinowska-Olczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Joanna Siemienkowicz, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, powiedziała w czwartek (26 czerwca) portalowi rynekzdrowia.pl, że łącznie hospitalizowanych jest 51 osób z Białegostoku i powiatu białostockiego. Większość to dzieci do lat 14.

– Choroba przenosi się drogą kropelkową, wiec należy zakładać, że wśród hospitalizowanych są również rodzice tych dzieci – dodała.

Joanna Siemienkowicz jest zdania, że notowane obecnie przypadki to enterowirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zwane też chorobą brudnych rąk.

– Z potwierdzonych 5 rozpoznań wynika, że mamy do czynienia z enterowirusami. Dają one o sobie znać co kilka lat w okresie letnim i atakują głównie skupiska dzieci. Kilka lat temu też mieliśmy z nimi do czynienia.

Tymczasem w dwóch białostockich przedszkolach, gdzie były ogniska choroby, wprowadzono reżim sanitarny. Polega on na zachowaniu czystości, częstym myciu rąk, wymianie ręczników, wietrzeniu pomieszczeń itp. – Obecnie nie ma wskazań epidemiologicznych do zamykania przedszkoli – zaznaczyła dr Siemienkowicz.

 

 

Źródło: rynekzdrowia.pl

Polecane:

Topnienie arktycznej pokrywy lodowej może spowodować uwolnienie do atmosfery niewyobrażalnych ilości...
Skandal w IKEA - Przez luki w prawie robią meble nawet z 600-letnich karelskich drzew
USA - Bardzo duże osuwisko ziemi blisko Seattle [Video]
W ciągu doby wystąpi burza geomagnetyczna, do magnetosfery Ziemi dociera plazma po ostatnim silnym r...
Sulforafan występujący w kiełkach brokułów może pomóc w łagodzeniu objawów autyzmu
Kenia - Znaleziono martwego nosorożca białego północnego, pozostało już tylko sześć osobników na świ...
LosyZiemi - Poziom lawy w wulkanie Kilauea, a moc burzy geomagnetycznej [Video]
Belgia - Mewy atakują ludzi na plaży, którzy coś jedzą
Polska - Silny wstrząs sejsmiczny wystąpił w okolicach Głogowa, magnituda 4.3 w skali Richtera, zahu...