W Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku przyjęto tak wielu małych pacjentów z objawami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, że zabrakło miejsc na oddziale zakaźnym. Chore maluchy leżą teraz na rehabilitacji, skąd trzeba było przenieść pacjentów na neurologię.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych atakuje w Białymstoku (fot. sxc.hu)

Wirusowe zapalenie opon mózgowych atakuje w Białymstoku (fot. sxc.hu)

– Bywają dyżury, gdzie przyjmowanych jest po 6-7 dzieci z bólami głowy, wymiotami, wysoką temperaturą – mówi Kurierowi Porannemu Katarzyna Malinowska-Olczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Joanna Siemienkowicz, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku, powiedziała w czwartek (26 czerwca) portalowi rynekzdrowia.pl, że łącznie hospitalizowanych jest 51 osób z Białegostoku i powiatu białostockiego. Większość to dzieci do lat 14.

– Choroba przenosi się drogą kropelkową, wiec należy zakładać, że wśród hospitalizowanych są również rodzice tych dzieci – dodała.

Joanna Siemienkowicz jest zdania, że notowane obecnie przypadki to enterowirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zwane też chorobą brudnych rąk.

– Z potwierdzonych 5 rozpoznań wynika, że mamy do czynienia z enterowirusami. Dają one o sobie znać co kilka lat w okresie letnim i atakują głównie skupiska dzieci. Kilka lat temu też mieliśmy z nimi do czynienia.

Tymczasem w dwóch białostockich przedszkolach, gdzie były ogniska choroby, wprowadzono reżim sanitarny. Polega on na zachowaniu czystości, częstym myciu rąk, wymianie ręczników, wietrzeniu pomieszczeń itp. – Obecnie nie ma wskazań epidemiologicznych do zamykania przedszkoli – zaznaczyła dr Siemienkowicz.

 

 

Źródło: rynekzdrowia.pl

Polecane:

UK - Pojawił się nowy, bardzo groźny wirus związany z infekcją SARS
Australia - Cyklon trochę osłabł, w niektórych miejscach w ciągu doby spadło 180 l/mkw
Pakistan - Kolejne trzęsienie ziemi i kolejne ofiary śmiertelne, magnituda 6.8
Ewakuowano platformy w Zatoce Meksykańskiej, zbliża się potężna burza tropikalna
W 2013 roku katastrofy i klęski żywiołowe pochłonęły życie około 25 tys. osób i kosztowały 130 mld d...
Japonia - Były pracownik Fukushimy ostrzega, "będzie więcej niekontrolowanych wycieków radioakt...
USA - Obiecująco wyglądają wyniki badań preparatu na raka piersi, naukowcy zajęli się białkiem mamma...
Ukąszenia owadów obniżają odporność organizmu na choroby
Belgia - Automatycznie wyłączył się jeden z reaktorów elektrowni atomowej Doel, z niewiadomych przyc...