Kolejne szczątki odkryto na starym cmentarzysku w Gliwicach. Odkrycia dokonano w miejscu, gdzie budowana jest droga. To już szóste ciało, które było inaczej pochowane niż pozostałe. Jedna hipotez zakłada, że grzebano tak w średniowieczu osoby uznawane za wampiry.

 Zdjęcie udostępnił Wojewódzki Konserwator Zabytów w Katowicach

Wszystkie znalezione ciała były inaczej pogrzebane. Wszystkie miały odcięte głowy, tak jakby ktoś chciał, żeby z zaświatów nie wróciły już na ziemię. W pięciu przypadkach odcięte głowy złożono między kolanami, w szóstym – w okolicy łokcia. Do tego nie ma przy nich też żadnych przedmiotów osobistych – odzieży, naczyń czy ozdób, które zwykle trafiały do normalnych grobów. Utrudnia to także określenie okresu, z którego pochodzą odnalezione szczątki. Wreszcie, choć to cmentarzysko, w pobliżu nie ma kościoła.

Jak mówi archeolog Jacek Pierzak, ponad 10 lat temu podobnego odkrycia dokonano w pobliżu zamku w Będzinie. Tam z kolei dwie pochowane w XIII wieku osoby miały na piersiach ogromne kamienie.

Anty-wampiryczny pochówek przed kilkoma laty odkryto też na rynku w Krakowie. Wówczas odnaleziono szczątki sześciu ciał. Miały odcięte głowy, były w pozycji embrionalnej, do tego skrępowano im ręce, a w usta wepchnięto glinę. Za każdym razem chodzi o to samo – aby ludzie uznawani za wampiry nie wracali już do świata żywych – wyjaśnia Pierzak.

Ale oprócz tezy o wampirach jest i inna hipoteza dotycząca ostatniego odkrycia w Gliwicach. Nie da się wykluczyć, że to szczątki ówczesnych skazańców, zwłaszcza że w pobliżu tego miejsca miała znajdować się szubienica.

Archeolodzy nadal pracują w miejscu, gdzie dokonano odkrycia. Nie ma natomiast na razie potrzeby wstrzymywania tam prac budowlanych i budowa Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach jest kontynuowana.

 

Źródło: RMF24.pl

Polecane:

Argentyna - Coś dużego spadło z nieba i zniszczyło dom, być może resztki stacji kosmicznej lub mały ...
Irlandia - Rząd postanowił wprowadzić opłaty za wodę, która dotychczas była darmowa, w całym kraju z...
Polska - Rząd wprowadza dodatkowy podatek na smartfony i tablety
Rolnictwo pojawiło się w Europie 8.5 tysiąca lat temu, zmieniło nam życie i geny
Sonda New Horizons znalazła chmury w atmosferze Plutona
Samsung zaprezentował bardzo małe dyski SSD o pojemności do 1 TB i transferze 3.2 GB/s
Ogromny skandal we Francji, produkowano wadliwe części do reaktorów i systemów chłodzenia elektrowni...
Mars - Lądownik Schiaparelli spadł ponieważ procesor został przeciążony pomiarami rotacji sondy i ni...
USA - Wulkan St. Helens po 37 latach od potężnej erupcji znów zwiększa swoją aktywność, pojawiły się...