Geologowie znaleźli największy w Polsce – a może nawet w naszej części Europy – meteoryt. Kosmiczny kamień o wadze około 300 kg znajdował się na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu na głębokości 220 cm.

Na zdjęciu archiwalnym z 2006 największy znaleziony w Polsce
kawałek meteorytu – ważący 164 kg stop metalu i minerałów

Informację o znalezisku podała lokalna telewizja WTK. Meteoryt odkryto na początku października.

 

– To, jak dotąd, największe tego typu znalezisko w tej części Europy – powiedział w rozmowie z WTK Wojciech Stankowski, emerytowany wykładowca Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Meteoryt odkryli poszukiwacze Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, którzy zajmują się poszukiwaniem i artystyczną obróbka pozaziemskich minerałów.

7 kraterów

Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Do zderzenia meteorytów z ziemią doszło pomiędzy 4000 a 3000 r.p.n.e. Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od osiedla Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody.

Historia Meteorytu Morasko rozpoczęła się w 1914 roku, gdy podczas budowy umocnień wojskowych odnaleziono ważącą ok. 80 kg bryłę żelaza. Po zbadaniu w Berlinie okazało się, że jest to meteoryt. Od tego czasu w okolicach Moraska znaleziono kilkaset kilogramów masy meteorytowej.

Dotychczas największym znalezionym w Polsce meteorytem był ważący 164 kilogramy stop metalu i minerałów pochodzący z kosmosu – Meteoryt Morasko. Znaleziono go w poznańskim rezerwacie we wrześniu 2006 roku.

Czekamy na szczegóły

Wszystkie informacje dotyczące znaleziska zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu, w środę, na specjalnej konferencji prasowej. – Do tego czasu nie będziemy udzielali szczegółowych informacji – skomentowała rzecznik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Dominika Narożna.

 

Źródło: WTK, tvn24.pl, PAP

Polecane:

Niemcy - Meteorolodzy wyliczyli, że pokrywa śnieżna na terytorium Niemiec ma masę 3.5 miliarda ton
Polska - Zima zabiła 20 proc. pszczół
Już w czasach dinozaurów owady upodabniały się do roślin
UK - Efekt przezroczystej maski oparty o wyświetlacz HUD w samochodzie Land Rover
Końcem maja satelity zaobserwowały potężny rozbłysk gamma w galaktyce Andromedy, jeden z najpotężnie...
Prawie miliard osób nie ma dostępu do toalet, z tego 825 milionów przypada na 10 krajów, 5 z nich je...
Teoretycznie wiadomo jaka pogoda występuje na planetach poza naszym Układem Słonecznym
Amerykanie chcą ingerować w jonosferę detonując bomby plazmowe, żeby poprawić długodystansową komuni...
Położą światłowody na dnie Pacyfiku o długości 12800 km, które połączą Hongkong z Los Angeles prędko...