Komisja Europejska ogłosiła strefę buforową w części województw wschodniej Polski. Za „skażone afrykańskim pomorem świń” uznała: połowę województwa podlaskiego, jedną czwartą lubelskiego i jeden powiat w województwie mazowieckim. Są to tereny położone w odległości 30-40 km od granicy z Białorusią i Litwą.

 

 


Za „skażone afrykańskim pomorem świń” KE uznała:

w województwie podlaskim: powiat sejneński, w powiecie augustowskim okręgi miejskie Płaska, Lipsk i Sztabin, powiat sokólski, w powiecie białostockim okręgi miejskie Czarna Białostocka, Supraśl, Zabudów, Michałowo i Gródek, powiaty hajnowski, bielski i siemiatycki,

w województwie mazowieckim: powiat łosicki,

w województwie lubelskim: powiaty bialski i włodawski.

 


 

 

Unijne embargo na tych terenach oznacza  zakaz wywozu świń, nasienia, komórek jajowych, zarodków i mięsa wieprzowego. Zgodnie z decyzją, trzeba będzie również sporządzić spis wszystkich świń (np. przeprowadzić kolczykowanie) i zagwarantować odizolowanie hodowli trzody chlewnej od dzików. Poza tym obowiązuje zakaz polowań.

Dzięki decyzji Brukseli  polska wieprzowina spoza skażonych terenów będzie mogła być normalnie sprzedawana na unijnym rynku. Polscy producenci nie mogą jednak jeszcze odetchnąć z ulgą. Jak ustaliła korespondentka RMF FM  Katarzyna Szymańska-Borginon, obowiązuje ich nadal zakaz eksportu wieprzowiny do krajów spoza Unii. Zgodnie z międzynarodowymi procedurami, wprowadził go Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Stało się to wczoraj wieczorem po tym, jak potwierdzono, że padły dzik znaleziony w gminie Szudziałowo na Podlasiu był zakażony. Dopiero gdy Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, podobnie jak KE, uzna naszą strefę buforową, będzie można wznowić eksport z pozostałych regionów Polski do krajów spoza Unii. Na taką zgodę czeka się jednak 2-3 tygodnie, więc do tego czasu nasz eksport wieprzowiny np. do Chin będzie zablokowany.

Źródło: rmf24

 

 

 

Polecane:

Wenecja - Temperatura morza w regionach przybrzeżnych rośnie 10 razy szybciej, niż wody oceanów
Holandia - Helikopterem odśnieżali jezioro Veluwemeer
Europa - Społeczności zbieracko-łowieckie ery mezolitycznej zaczęły hodować świnie około 6600 lat te...
Najwyższy alpejski szczyt Mont Blanc zmniejszył się w ciągu roku prawie o pół metra
Prawdopodobnie doszło do pierwszego zarażenie wirusem Ebola na terenie USA
Huragan Gonzalo, który uderzył w Bermudy kieruje się teraz nad Europę, jest dużo słabszy, ale może w...
Polacy coraz chętniej sięgają po suplementy diety, niestety można w nich znaleźć mnóstwo niedozwolon...
Czerwone oczy po wyjściu z basenu nie są z powodu chloru, tylko moczu w wodzie
Mapa miasta "wyświetliła się" na nocnym niebie, niezwykły fenomen optyczny w Finlandii