Trzęsienie ziemi, do którego doszło we wtorkowy wieczór pod Polkowicami, odczuwalne było w promieniu ponad 100 km. Jak informuje amerykańska służba geologiczna USGS, donosili o nim nawet mieszkańcy niemieckiego Chociebuża (Cottbus). Trzęsienie miało siłę 4,7 w skali Richtera.

Pod Polkowicami ziemia zatrzęsła się po godz. 22 we wtorek. Do trzęsienia doszło na głębokości kilku kilometrów. Miało wyjątkowo dużą, jak na polskie warunki, siłę 4,7 w skali Richtera. Dlatego wyraźnie odczuwalne było daleko od epicentrum.

 

W serwisie amerykańskiej służby United States Geological Survey (USGS) pojawiły się doniesienia o wstrząsach zarejestrowanych nawet bardzo daleko Polkowic. Naturalnie najmocniej poczuli je mieszkańcy okolicznych Lubina i Głogowa. Epicentrum znajdowało się w odległości 15 km od obu miast. O trzęsieniu donieśli także ludzie z Jeleniej Góry, oddalonej o 73 km, a nawet Wrocławia, który od epicentrum dzieli odległośc blisko 80 km.

Zarejestrowano w Niemczech

Najciekawsze jednak są doniesienia spoza naszego kraju. Amerykanie zostali bowiem poinformowani przez ludzi, którzy poczuli trzęsienie także w Chociebużu. Miasto to znajduje się w Niemczech około 30 km od polskiej granicy. Odległość dzieląca je od epicentrum trzęsienia pod Polkowicami wynosi już 125 km.

Poniższa grafika prezentuje miasta, z których USGS otrzymało informację o odczuwalnym trzęsieniu. Im kolor, którym oznaczono miejscowość, jest cieplejszy, tym mieszkańcy mocniej poczuli trzęsienie.

 

Źródło: USGS, tm

Polecane:

Iran - Tajne próby rakiet balistycznych, które są zdolne przenosić głowice nuklearne
Australia - Niezwykłe zjawisko nad oceanem, burza piaskowa 46 km na północny zachód od miasta Onslow
Biegun Południowy - Wschodnia Antarktyka jest bardziej wrażliwa na zmiany klimatu, niż myślano dotyc...
USA - Stan Waszyngton rozpoczyna legalną sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych
Według japońskiego modelu klimatycznego, w najbliższych dziesięcioleciach Europę i Azję czekają suro...
Pianiga, Włochy - Latały samochody i dachy domów, potężna trąba powietrzna szalała w pobliżu Wenecji...
Francja - Ogromne problemy podczas budowy najnowocześniejszej elektrowni atomowej, w czasie konstruk...
Góra Mt Isto została ogłoszona nowym "najwyższym szczytem Alaski" dzięki nowej technice ma...
Ceres - Wirtualny lot nad powierzchnią planety karłowatej [Video]