Trzęsienie ziemi, do którego doszło we wtorkowy wieczór pod Polkowicami, odczuwalne było w promieniu ponad 100 km. Jak informuje amerykańska służba geologiczna USGS, donosili o nim nawet mieszkańcy niemieckiego Chociebuża (Cottbus). Trzęsienie miało siłę 4,7 w skali Richtera.

Pod Polkowicami ziemia zatrzęsła się po godz. 22 we wtorek. Do trzęsienia doszło na głębokości kilku kilometrów. Miało wyjątkowo dużą, jak na polskie warunki, siłę 4,7 w skali Richtera. Dlatego wyraźnie odczuwalne było daleko od epicentrum.

 

W serwisie amerykańskiej służby United States Geological Survey (USGS) pojawiły się doniesienia o wstrząsach zarejestrowanych nawet bardzo daleko Polkowic. Naturalnie najmocniej poczuli je mieszkańcy okolicznych Lubina i Głogowa. Epicentrum znajdowało się w odległości 15 km od obu miast. O trzęsieniu donieśli także ludzie z Jeleniej Góry, oddalonej o 73 km, a nawet Wrocławia, który od epicentrum dzieli odległośc blisko 80 km.

Zarejestrowano w Niemczech

Najciekawsze jednak są doniesienia spoza naszego kraju. Amerykanie zostali bowiem poinformowani przez ludzi, którzy poczuli trzęsienie także w Chociebużu. Miasto to znajduje się w Niemczech około 30 km od polskiej granicy. Odległość dzieląca je od epicentrum trzęsienia pod Polkowicami wynosi już 125 km.

Poniższa grafika prezentuje miasta, z których USGS otrzymało informację o odczuwalnym trzęsieniu. Im kolor, którym oznaczono miejscowość, jest cieplejszy, tym mieszkańcy mocniej poczuli trzęsienie.

 

Źródło: USGS, tm

Polecane:

Upały w Europie - W Hiszpanii jest już 39 stopni Celsjusza w cieniu
Zorze polarne, które wystąpiły po ostatniej burzy geomagnetycznej [Video]
Rosja - Tuż po starcie z kosmodromu Bajkonur rozbiła się bezzałogowa rakieta nośna z trzema satelita...
USA - Od lipca 2015 roku z kalifornijskich sklepów znikną prawdopodobnie plastikowe torebki
Lombardia, Włochy - Rozwiązano zagadkę często spóźniających się pociągów, maszynista zarobi więcej g...
Walencja, Hiszpania - Drogi zamieniły się w rzeki, w ciągu godziny spadło 50 l/mkw, w Katalonii z po...
W ciągu najbliższych 10 lat może zniknąć z powierzchni Ziemi największy podgatunek ssaków naczelnych...
USA - Ogromne opady deszczu w Teksasie, zginęło co najmniej 6 osób, w tym czwórka dzieci
Turku, Finlandia - Marokańczyk zaatakował nożem w centrum miasta, dwie osoby zginęły, sześć jest ran...