Mimo tego, że w październiku jesień jest już na dobre zadomowiona w naszym kraju, to tegoroczny październik okazał się ekstremalnie ciepłym miesiącem – wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

– Tegoroczny październik na przeważającym obszarze kraju pod względem termicznym był bardzo ciepły i “anomalnie ciepły”. W rejonie Wrocławia, Bielska-Białej i Rzeszowa był ekstremalnie ciepły – informuje IMGW. 

W październiku prawie jak w lipcu– Najwyższa średnia miesięczna temperatura wyniosła 11,9 st. C i została odnotowana we Wrocławiu, z kolei najniższą temperaturę równą 8,3 st. C zanotowano na Suwałkach – poinformował w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według IMGW tylko w rejonie Ustki, Łeby, Elbląga i Kozienic październik był ciepłym miesiącem.
Najwyższa temperatura maksymalna sięgnęła 24,4 st. C i została odnotowana 13 października w Nowym Sączu. Najniższa temperatura minimalna która wyniosła -6,2 st. C wystąpiła w Zakopanem trzeciego dnia miesiąca. Jeszcze zimniej było następnego dnia na Kasprowym Wierchu, gdzie słupki rtęci spadły do -10,8 st. C.

Niewiele brakowało do rekordu

W Warszawie średnia miesięczna temperatura października wynosiła 10,4 st. C. Najwyższa temperatura maksymalna równa 21,7 st. C wystąpiła 27 dnia miesiąca, natomiast najniższa temperatura równa -2,0 st. C czwartego dnia miesiąca. Warto dodać, że rekordową wartość temperatury w Warszawie, w latach 1951-2010, zanotowano 5 października 1966 r, kiedy termometry wskazały 25,9 st. C, natomiast najniższą temperaturę minimalną z tego wielolecia zanotowano 31 października 1988 i wyniosła ona -9,6 st. C.

“W rejonie Kołobrzegu październik był bardzo wilgotny”

– Pod względem opadów październik był zróżnicowany. W rejonie Kołobrzegu był bardzo wilgotny, a w Szczecinie wilgotny. Z kolei w rejonie Warszawy i Piły było sucho, a na pozostałym obszarze kraju było bardzo sucho lub skrajnie sucho – podaje IMGW.

Jak wynika z danych IMGW, najwyższą miesięczną sumę opadów równą 81,9 mm zanotowano w Kołobrzegu, co stanowi 141,3 proc. normy na tej stacji. Najniższą sumę opadów zanotowano zaś w Sandomierzu. Było to zaledwie 5,4 mm co stanowi 12,5 proc. normy wieloletniej na tej stacji.

W Warszawie w ciągu miesiąca suma opadów wyniosła 30,2 mm, co stanowi 78,9 proc. normy wieloletniej. Najwyższą dobową sumę opadów równą 18,2 mm zanotowano 20 października.

– Przytoczone w opisie wartości temperatury powietrza i dobowe sumy opadów pochodzą z operacyjnej bazy danych i mogą ulec zmianie po weryfikacji – zastrzega IMGW.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Australia - Pierwsze bioniczne oko zostało wszczepione
Boliwia - Toyota zainwestowała w największe na świecie złoża litu, zrobili kopalnie i zakład przemys...
Zespół astronomów przedefiniował klasyczną definicję "gwiezdnej strefy mieszkalnej"
UK - Najlepiej zachowana osada sprzed trzech tysięcy lat została nazwana przez archeologów Brytyjski...
Turcja - Największy przeciek danych personalnych, hakerzy opublikowali bazę 50 milionów obywateli
Według najnowszych badań naukowych, makaron nie tuczy, tylko odchudza, badania przeprowadzono na 23 ...
Nowy satelita pogodowy już na orbicie, GOES-R zrewolucjonizuje prognozowanie pogody, ma znacznie wię...
Całowanie zwiększa odporność organizmu i zmniejsza reakcję alergiczną, w 10-cio sekundowym pocałunku...
Odkryto nowy gatunek sunfish, największych ryb kostnoszkieletowych na świecie