Preparat na opryszczkę oparty na nowo wynalezionym związku o nazwie cystapep opracowali chemicy z Uniwersytetu Gdańskiego. Testy wykazują, że substancja jest ponad dwa razy skuteczniejsza od dotychczas dostępnych na rynku. Preparat może wejść do sprzedaży za rok.

PantherMedia 6542833

W projekt zaangażowana jest grupa naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz szwedzka firma ZULA Diagnostics AB. Polacy są odpowiedzialni za opracowanie składu nowego preparatu i częściowo przetestowanie jego skuteczności, Szwedzi natomiast zajęli się przede wszystkim badaniami i formalnościami związanymi z dopuszczeniem oraz wprowadzeniem środka do użytkowania na rynku.

Substancją czynną w preparacie będzie pewien szczególny związek chemiczny powstały w efekcie znacznej modyfikacji ludzkiego białka cystatyny C. Jednym z wynalazców nowego związku nazwanego cystapep jest prof. Franciszek Kasprzykowski z UG.

Na ten związek, który okazał się mieć bardzo silne działanie antybakteryjne oraz antywirusowe, natrafiliśmy przypadkowo w trakcie badań nad cystatyną C w laboratorium profesora Andersa Grubba z Uniwersytetu w Lund– powiedział prof. Kasprzykowski, który wraz z kilkoma innymi naukowcami jest współposiadaczem prawa majątkowego do nowo wynalezionego związku.

Jak wyjaśniają naukowcy, preparat sprawdza się też bardzo dobrze w testach, jakim poddają go osoby cierpiące na opryszczkę. Preparat – w formie hydrożelu, w jakiej ma być wprowadzony na rynek, testuje w tej chwili około 100 wolontariuszy: Szwedów i Polaków.

 

Źródło: PAP, rmf24
cystapep, nowy preparat, lekarstwo, opryszczka, new product, cure, herpes.

Polecane:

ESA - Tak będzie wyglądała rakieta nowej generacji Ariane-6, którą wykorzystywać będzie Europejska A...
Martenzyt to metal, który może zmieniać kształt nie uszkadzając struktury wewnętrznej
Mars, Ziemia i Słońce ustawione są w linii, zjawisko takie zdarza się raz na dwa lata
Chmury widziane od góry
Przypadkiem odkryto istnienie bakterii redukującej o połowę zły cholesterol
USA - Zatwierdzono dwie odmiany genetycznie zmodyfikowanych jabłek (GMO), które zostały zaprojektowa...
Polska - Na Politechnice Gdańskiej uruchomiono superkomputer wykonujący biliard operacji na sekundę
Izrael - Test amunicji krążącej HAROP, czyli drony z materiałem wybuchowym, które mają bardzo dużą d...
Kanada - Przez awarię systemu chłodzącego w magazynie University of Alberta, Kanadyjczycy stracili c...