Ulewne deszcze nawiedziły minionej doby południowe prowincje Chin. Przyniosły gwałtowne ochłodzenie, nawet o 6 st. C w ciągu 60 minut. W niektórych prowincjach suma opadów wyniosła ponad 100 litrów na mkw wody. Rekord to 134 l/mkw.

W południowych prowincjach Chin zaczęło lać w poniedziałek po południu i padało do worku rano. Opady przyczyniły się do gwałtownego spadku temperatury w całym regionie.

Obserwatoria meteorologiczne w prowincji Anhui wprowadziły żółty alarm przeciwpowodziowy w poniedziałek po południu, informując, ze spodziewana suma opadów wyniesie 50 l wody na mkw.6 st. C w dół ciągu 60 min.

Ulewne deszcze nawiedziły też miasto Jurong w prowincji Jiangsu o godzinie 18:00 czasu lokalnego, powodując spadek temperatury o 6 st. C w ciągu zaledwie 60 minut, przynosząc wytchnienie od trwającej kilka dni fali upałów.

Natomiast suma opadów atmosferycznych wyniosła tam 30 l wody na mkw, i to między godziną 22:00 w poniedziałek a 08:00 rano we wtorek.

2 metry wody

Prawdziwe oberwanie chmury miało miejsce w mieście Huanggang w prowincji Hubei. Tam place zamieniły się w stawy, a ulice w rwące rzek. W niektórych miejscach woda sięgała 2 metrów. O godzinie 01:00 w nocy zanotowano tam opady w wysokości 120 l na mkw.

Jeszcze więcej wody spadło w niektórych dzielnicach miasta Jingdezhen, w prowincji Jiangxi. Meteorolodzy odnotowali aż 134 l/mkw. Z zalanych terenów trzeba było ewakuować mieszkańców.

Zakwitł hiacynty

Jedynym pocieszeniem w tej hydrologicznej katastrofie były hiacynty, które bujnie zakwitły na brzegach Rzeki Perłowej w prowincji Guangdong. Kwity pokrywają teraz połowę powierzchni wody. Właśnie weszły w okres intensywnej wegetacji.

Źródło: firstpost.com, Reuters TV, tm

Polecane:

Kamczatka, Rosja - Wulkan Shiveluch coraz bardziej aktywny, popiół poleciał na ponad 10 km
USA - Mały robot szpieg, który jeździ, pływa i potrafi skakać na wysokość drugiego piętra [Video]
Brazylia - Rio Negro, największy lewy dopływ Amazonki przekroczył we wtorek swój rekordowy poziom 29...
USA - W ciągu samego lata padło 240 rekordów ciepła i zapanowała najgorsza susza od 56 lat
Francja - Góra Pic de Bugarach, tam także szykują się na "koniec świata"
Nowa Zelandia - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.8 - awarie, zawieszone loty i wstrzymane pociągi
Nieznana warstwa wewnątrz Ziemi
Włochy - Wystąpiło najsilniejsze od 36 lat trzęsienie ziemi, magnituda 6.6 w skali Richtera, dwa dni...
Japonia - Osoby z uszkodzonymi fotoreceptorami w zewnętrznej warstwie jądrzastej siatkówki mają szan...