Zabiły jedną osobę i co 15 sekund łamały drzewo. Mowa o wichurach, które w weekend nawiedziły Portugalię. W poniedziałek usuwano ich skutki, mając na uwadze prognozowane na wieczór kolejne załamanie pogody.

W Portugalii trwało w poniedziałek usuwanie skutków wichur, które przeszły nad krajem podczas weekendu. Żywioł spowodował śmierć jednej osoby i obrażenia 22. Blisko 50 osób straciło dach nad głową, jak poinformowały lokalne władze. Nawałnice wyrządziły także duże szkody w rolnictwie – straty w tym sektorze ocenia się na pięć milionów euro.Co 15 sekund łamało się drzewo

Podczas minionego weekendu straż pożarna na terenie całej Portugalii interweniowała prawie 10 tysięcy razy. W nocy z soboty na niedzielę, najwięcej strat spowodowały porywiste wiatry, których prędkość przekraczała 150 km/h. Jak obliczono, wiatr łamał jedno drzewo średnio co 15 sekund, zniszczonych zostało kilkadziesiąt samochodów.

Poniedziałek – nadal trudne warunki

W poniedziałek nadal utrzymywały się trudne warunki pogodowe. Głównie na północy kraju, gdzie zapowiadano ponowne pogorszenie pogody w postaci powrotu wichur oraz intensywnych opadów deszczu.

Przed południem, z powodu trudnych warunków pogodowych, zamkniętych było sześć portów morskich: Caminha, Vila Praia de Ancora, Povoa de Varzim, Vila do Conde, Douro oraz Sao Martinho do Porto. Utrudnienia panowały też w portach w Aveiro i Figueira da Foz, do których wpuszczano jedynie jednostki pływające o długości mniejszej niż 35 metrów.

Załamanie pogody wieczorem

– Przewidujemy, że w północnej Portugalii już dziś wieczorem nastąpi kolejne załamanie pogody. Na wybrzeżu należy się spodziewać bardzo wysokich fal – poinformowała w ciągu dnia Cristina Simoes z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Pustynia Atacama, Chile - 80 cm śniegu w najsuchszym miejscu na Ziemi i temperatura -8.5 St.C.
NASA zwołało na dziś spotkanie naukowców odnośnie zwiększonej aktywności Słońca
Arktyka - Woda wycieka z jezior na grenlandzkim lądolodzie, są dwa przeciwne scenariusze zmian
Chiny - Oberwanie chmury, spadło 100 litrów wody na metr kw. [Video]
Minnesota, USA - Ulewne deszcze spowodowały ogromną powódź, wylało drugie pod względem wielkości jez...
Polska - Przejechał "tajemniczy" pociąg pod specjalnym nadzorem policji i straży graniczne...
Szwajcaria sprzedała rosyjskiej firmie zbrojeniowej specjalne tkaniny za kwotę 85 mln euro, uniemożl...
Amerykańscy generałowie widząc niezaradność europejskich przywódców w sprawie imigrantów, proponują ...
Vina del Mar, Chile - Potężne fale w nadmorskim kurorcie, jedna osoba zginęła, tysiące bez prądu [Vi...