Do końca maja bieżącego roku podobne rozwiązania pojawią się również w Guimaraes i Lizbonie.

W Covilha i Guimaraes prąd powstawać będzie na jednym z pasów jezdni oraz na przejściu dla pieszych, zaś w stolicy na jednym z chodników sąsiadującym z największym lizbońskim centrum handlowym – Colombo.Jak poinformował inżynier z uniwersytetu Beira Interior w Covilha Francisco Duarte, pierwsza nowatorska nawierzchnia jest już praktycznie gotowa do użytku. Znajduje się ona w pobliżu szpitala miejskiego w Covilha przy alei Alameda Pero, która pokryta została specjalnym tworzywem. Już w maju bieżącego roku rozpoczną się pierwsze testy.

Jak wykładzina

Wynalazek został opracowany przez Francisco Duarte i innego portugalskiego naukowca z UBI Felipe Casimiro, w ramach projektu o nazwie Waynergy. Na jesieni 2011 roku obaj konstruktorzy po raz pierwszy zaprezentowali wykładzinę, która generuje prąd, gdy przechodzą po niej ludzie. Od tego czasu ich wynalazek przeszedł dodatkowe testy i został udoskonalony.

W portugalskich miastach takie wykładziny będą służyć do zasilania sygnalizacji świetlnej oraz przydrożnych znaków informacyjnych.

– W kilku miejscach na świecie testowano już podobne rozwiązania, lecz w porównaniu z nimi nasza nawierzchnia wytwarza aż trzy razy więcej energii elektrycznej – powiedział Francisco Duarte.
– Zaplanowane na tegoroczną wiosnę testy w Covilha, Guimaraes i Lizbonie są decydującą fazą testów. Ich sukces oznaczać będzie rozpoczęcie kolejnego etapu, czyli wprowadzenia wynalazku do sprzedaży. Mamy nadzieję, że na krajowy rynek trafi on jeszcze w tym roku – dodał Duarte.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Bułgaria - Masakryczne warunki pogodowe, w wielu miejscach stan klęski żywiołowej
USA - Elektromagnetyczny railgun już działa, zasięg do 550 km, zasilanie 15 MW
Grecja - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 5.6
USA - Pierwszy raz w historii złapano żarłacza tępogłowego, który miał dwie głowy
Izrael - Znaleziono sygnet z wygrawerowanym imieniem faraona sprzed 3300 lat
Wkrótce będzie możliwe powstrzymanie napadu padaczki poprzez zażycie pigułki, która zadziała tylko n...
Węgry - Szykuje się potężna demonstracja, rząd chce wprowadzić podatek od internetu, każdy płaciłby ...
UK - Opracowano nowy sposób badania krwi, dzięki któremu można ustalić biologiczny wiek pacjenta
Perth, Australia - Przez 4 dni z rzędu temperatura przekraczała 40 st.C., poprzedni rekord wystąpił ...