Portugalia przechodzi najcięższą suszę od 80 lat. Od początku roku spadły tylko 2 milimetry deszczu. Wysuszenie gleby powoduje ogromne straty w rolnictwie i hodowli winorośli. Władze kraju ponaglają Unię Europejską o pomoc.

Portugalskie służby meteorologiczne podały, że ponad połowę kraju wyniszcza niezwykle ostra ostra susza, która pustoszy lokalne uprawy winorośli i hodowle zwierząt. 

Tylko 2,2 mm deszczu

Gleba w całym kraju pozostaje całkowicie sucha od początku roku. W ciągu ostatnich 80 lat średni poziom opadów w lutym wynosił do 10 cm. W tym roku spadło tylko 2,2 mm wody.

Sytuacja w reszcie kraju nie jest lepsza – pozostałe tereny również są wysuszone ponad miarę. Na szybka poprawę nie ma co liczyć. Prognozy lokalnych ekspertów nie przewidują opadów w kraju do końca marca.

Straty w uprawach i winnicach

W Portugalii, która jest czwartym światowym producentem wina gronowego, znajduje się 360 tys. ha winnic. Ich właściciele już skarżą się na spadek produkcji spowodowany suszą

Susza wpłynęła także na uprawy zbóż, pomidorów i oliwek. Rolnicy spodziewają się minimalnych zbiorów. Jeśli susza jeszcze się zaostrzy, zagrożone będą także zwierzęta hodowlane. Z powodu małej ilości dostępnych pastwisk bydło może zacząć cierpieć głód.

Liczą na 100 mln euro z Unii

Portugalskie władze zwróciły się do Unii Europejskiej o przyspieszenie wypłaty ponad 100 mln euro pomocy, przyznanej na złagodzenie skutków suszy w rolnictwie.

Według minister rolnictwa Assunção Cristas, powodowane suszą straty w rolnictwie w połączeniu z europejskim kryzysem finansowym sprawiają, że jakość życia Portugalczyków pogarsza się z dnia na dzień. Rząd w Lizbonie ma nadzieję, że pomoc z UE nadejdzie już w kwietniu.

 

Źródło: quevedoportwine.com, APTN, tvnmeteo.pl

Polecane:

Brazylia - Najcięższa od 100 lat powódź nawiedziła brazylijską część Amazonii, Rio Negro wezbrała pr...
Holandia i Belgia - Trąby powietrzne szaleją w Europie północnej [Video]
Indonezja - Powódź w Dżakarcie, w nocy spadło 100 litrów deszczu na metr kwadratowy
Francja - Pestycydy i leki, w tym syntetyczne hormony wykryto w co 5 butelce wody mineralnej
20 marca czeka nas częściowe zaćmienie Słońca, Księżyc przed południem zasłoni 3/4 tarczy Słońca
UK - Na podstawie nowego modelu aktywności słonecznej, przewidują bardzo srogie zimy około 2030 roku
Amerykańscy oceanolodzy ogłaszają koniec tegorocznego, rekordowego dla Pacyfiku sezonu huraganów
Wyjątkowe upały w Australii, temperatura w cieniu wynosiła 46.5 st.C.
Islandia - Zatrzęsła się zachodnia część kaldery wulkanu Katla i południowa wulkanu Bárðarbunga, nie...