Portugalscy naukowcy znaleźli szczątki dinozaura, który w okresie Jury był prawdopodobnie największym drapieżnikiem w Europie. Żył 80 milionów lat wcześniej, niż słynny Tyrannosaurus rex, miał około 10 metrów długości i ważył około 4 ton. Jego kości wykopano w 2003 roku w rejonie formacji Lourinha na wybrzeżu Portugalii, dopiero teraz okazało się, że należały do nieznanego wcześniej gatunku. Pisze o tym w najnowszym numerze czasopismo „PLOS ONE”.

Tak mógł wyglądać Torvosaurus gurneyi /Sergey Krasovskiy

Kości wykopane na północ od Lizbony uważano początkowo za szczątki dinozaura Torvosaurus tanneri, pochodzącego z Ameryki Północnej. Dopiero w najnowszych badaniach odkryto szereg różnic, które wskazują, że to zupełnie inny gatunek. Na cześć Jamesa Gurney’a, amerykańskiego pisarza i rysownika, autora książki „Dinotopia”, nazwano go Torvosaurus gurneyi.

Czaszka dinozaura z gatunku Torvosaurus gurneyi /Christophe Hendrickx i Octavio Mateus – Universidade Nova de Lisboa i Museu da Lourinhã

Odkrywcy T. gurneyi, paleontolodzy Christophe Hendrickx i Octavio Mateus z Universidade Nova de Lisboa i Museu da Lourinha są przekonani, że około 150 milionów lat temu dinozaur ten, wyposażony w 10-centymetrowej długości zęby, był czołowym lądowym drapieżnikiem rejonu Półwyspu Iberyjskiego.

Właśnie szczegóły uzębienia wskazują na jego odmienność od T. tanneri. Amerykański krewny miał w górnej szczęce 11 zębów lub więcej, T. gurneyi – mniej, niż 11. Kości szczęki różnią się też kształtem i strukturą.

Na pierwszy rzut oka T. gurneyi wygląda podobnie do T. rexa, był jednak nieco mniejszy, smuklejszy i szczuplejszy. Jego zęby mogły służyć do polowań i przecinania mięsa, podczas, gdy w przypadku T. rexa ich podstawowym przeznaczeniem było kruszenie kości. Oba gatunki nigdy się nie spotkały, gdy pojawiły się Tyranozaury, Torvozaury były już skamieliną.

 

Źródło: rmf24

Polecane:

Korea Północna przygotowuje trzecią próbę jądrową
Japonia po trzęsieniu ziemi: Ratownicy odnaleźli pod gruzami dwoje żywych ludzi
Szwecja - Zalane ulice, powalone drzewa, wiatr wiał z prędkością 136 km/h
Dodanie przestępnej sekundy sporo namieszało, wiele serwerów nie zrozumiało jak godzina może trwać 3...
Rosyjscy kosmonauci przypadkowo zainfekowali komputery na ISS wirusem Stuxnet
Vouvray, Francja - Wojskowy samolot odrzutowy Alpha Jet spadł na dom dla niepełnosprawnych, jedna os...
Karolina Północna, USA - Znaleziono dużą ilość zębów megalodonów, olbrzymich rekinów z miocenu
Perth, Australia - Przez 4 dni z rzędu temperatura przekraczała 40 st.C., poprzedni rekord wystąpił ...
Kanada - Po dwóch dekadach badań naukowcom udało się stworzyć kompozycję 30 witamin i minerałów, któ...