Portugalia zmaga się z bezlitosnym żywiołem. Ogień trawi hektary lasów. Najgorzej ma się sytuacja na południu. Z tego powodu zginęło już 16 osób. Portugalia - Spłonęło już 215 tysięcy hektarów lasów, zginęło 16 osób -1

Tysiące strażaków walczą z pożarami, które wywołują ogromne szkody w Portugalii. Ogień trawi hektary lasów. Powodem tego jest wiatr oraz wysoka temperatura i susza, które nie odpuszczają od dłuższego czasu.

Portugalia - Spłonęło już 215 tysięcy hektarów lasów, zginęło 16 osób -3

Liczba ofiar rośnie

Ponad 80% kraju walczy z suszą. Najgorzej wygląda sytuacja na południu, gdzie płonie prowincja Algarve-jeden z sześciu regionów Portugali. Jest to najbardziej turystyczna część państwa. Wczoraj (9 sierpnia) sytuacja wymykała się spod kontroli.

Liczba ofiar nadal rośnie. Do tej pory zginęło 16 osób. Jeden ze strażaków zmarł w szpitalu na skutek obrażeń, jakich doznał podczas akcji ratunkowej. Na południu Portugali walczy ponad 500 strażaków i są wspierani przez 240 żołnierzy. Płomienie obejmują coraz większą powierzchnię. Silny wiatr tylko wspomaga rozprzestrzenianie się ognia.

Jak wczoraj wieczorem informowały lokalne media, największy pożar znajdował się w okolicach miasta Lagos na południowo-zachodnim wybrzeżu, bardzo szybko się rozprzestrzeniał i był niezwykle trudny do opanowania.

Portugalia - Spłonęło już 215 tysięcy hektarów lasów, zginęło 16 osób -2

Proszą o pomoc

Na północy Portugalii sytuacja ma się lepiej. Prawie 2,5 tysiąca mieszkańców, którzy byli ewakuowani, mogli powrócić do swoich domów. Otwarte zostały również drogi, które wcześniej były zamknięte.

Pożary pochłonęły w tym roku już 215 tysięcy hektarów. Władze Portugalii o sytuacji mówią jako o katastrofie narodowej. Kraj zwrócił się z prośbą do Unii Europejskiej o pomoc finansową na odbudowanie szkód wyrządzonych przez żywioł.

Polecane:

Brazylia - Tajemnicza metalowa kula spadła na wioskę, ma metr średnicy i waży 30 kg [Video]
Nowa Zelandia - Trzęsienie ziemi 489 km na wschód od Auckland, magnituda 5.8
Serbia, Bośnia i Hercegowina - Największa powódź od rozpoczęcia pomiarów 122 lata temu, miejscami sp...
Wkrótce będzie możliwe powstrzymanie napadu padaczki poprzez zażycie pigułki, która zadziała tylko n...
Serbia, Bośnia i Hercegowina - Fala powodziowa na Bałkanach zniszczyła domy, drogi i spowodowała osu...
Według optymistycznych informacji, w ciągu 15 lat choroby nowotworowe przestaną zabijać ludzi dzięki...
USA - Śnieg w Kalifornii
Sztorm Frank z dużymi opadami deszczu kieruje się nad Wielką Brytanię, która już wzmaga się ogromnym...
USA - Załamanie pogody w Teksasie, średnica gradzin przekraczała 7 cm