Kolejne trzy osoby chore na świńską grypę zmarły we wtorek w Portugalii, zwiększając do czterech liczbę zgonów spowodowanych wirusem A/H1N1. W szpitalach nadal przebywa około 30 pacjentów w stanie ciężkim.

W Portugalii szybko rośnie liczba ofiar śmiertelnych wśród chorych na świńską grypę. Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) w Lizbonie poinformowała we wtorek wieczorem, że w ciągu ostatniej doby zanotowano trzy przypadki śmiertelne, a liczba osób zarażonych wirusem wzrosła w tym czasie trzykrotnie.

Jak podała wicedyrektor DGS Graca Freitas, obecnie na oddziałach intensywnej terapii w portugalskich szpitalach przebywa około 30 pacjentów chorych na grypę.

 

Kolejne przypadki

W poniedziałek władze Generalnej Dyrekcji Zdrowia poinformowały o pierwszym w tym roku zgonie wywołanym wirusem A/H1N1; na grypę zmarła kobieta w szpitalu w Coimbrze, w środkowej Portugalii. Kolejny przypadek śmiertelny zanotowano w tej samej placówce we wtorek, a dwa następne w szpitalu w Portalegre, na wschodzie kraju.

– Na razie nie ma powodów do podnoszenia alarmu. Jesteśmy świadomi, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni może nastąpić drastyczny wzrost liczby zachorowań na grypę z uwagi na zmiany pogodowe. Nie ma jednak obaw o wystąpienie pandemii, jaka miała miejsce w 2009 roku – dodała Freitas.

Przedstawicielka DGS poinformowała, że w przypadku wszystkich czterech zgonów wywołanych świńską grypą pacjenci cierpieli także na inne choroby, głównie schorzenia dróg oddechowych.

Ponad 5 tysięcy

Szacuje się, że podczas tegorocznej zimy w Portugalii na grypę zachorowało już 5200 osób, z czego 50 trafiło w stanie ciężkim na oddziały intensywnej terapii. “Trudno ocenić, ile z nich było zarażonych wirusem A/H1N1, gdyż grypa nim wywołana ma bardzo podobne objawy do tradycyjnej odmiany tej choroby” – powiedziała Freitas.

Do najczęstszych objawów grypy wywołanej wirusem A/H1N1 należą wysoka gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, a także dreszcze oraz kaszel.

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Włochy - Pożary na Sardynii
Argentyna - Nawałnica nad Buenos Aires, zginęło co najmniej 13 osób
USA - Mały, ale szybki meteor eksplodował na wysokości 60 i 33 km nad granicą amerykańskich stanów G...
Polska - W laboratorium ESA testowano pierwszy polski silnik plazmowy typu Halla o mocy 500 Wat
UK - Zapadła się ziemia w Hemel Hempstead, ewakuowano mieszkańców z 17-tu budynków, średnica zapadli...
Rosja - Mały wojskowy satelita Kosmos-2499 po roku wykonał nietypowe manewry i zbliżył się do szcząt...
Meksyk - Potężne tornado przeszło przez graniczne miasto Ciudad Acuna, zginęło 13 osób
Zbawienne skutki działania flawonoidów zawartych w zielonej herbacie w zwalczaniu reumatoidalnego za...
Jemen - Epidemia cholery od końca kwietnia zabiła co najmniej 471 osób, zarażonych może być 51 tysię...