Tajfun Wipha to najsilniejszy od 10 lat cyklon, który już w środę uderzy w Honsiu. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewnymi opadami deszczu i silnymi porywami wiatru. Pogoda w Japonii psuje się z godziny na godzinę. Pomimo tego, że tajfun znajduje się jeszcze całkiem daleko od wybrzeży wyspy, to doprowadził już do paraliżu komunikacyjnego – odwołane loty, wstrzymane pociągi… a to nawet jeszcze nie jest początek.

Dzisiejszego poranka, około godziny 8.00 czasu GMT, tajfun Wipha znajdował się 860 km na południowy zachód od stolicy Japonii – Tokio. Głęboki ośrodek niżu przesuwa się na północny-północny-wschód z prędkością 35 km/h. Synoptycy szacują, że wiatry, które towarzyszą temu cyklonowi, sięgają około 140 km/h, a w porywach do 194 km/h. 

Natychmiastowe ewakuacje

Japońska Agencja Meteorologiczna wysłała ostrzeżenie dla zagrożonych miejsc, w tym do Tokio. Tam bowiem może spaść rekordowo wysoka ilość opadu i należy spodziewać się silnych porywów wiatru. Dlatego służby proszą, żeby w razie niebezpieczeństwa ludzie byli przygotowani do natychmiastowego opuszczenia domów.

Dojdzie do skażenia?

Istnieją obawy, że może dojść do dalszej dewastacji elektrowni w Fukushimie. Jednak władze informują, że będą na bieżąco sprawdzać poziom radioaktywności wód i w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa będą zapobiegać wydostawaniu się radioaktywnych substancji.

Nari i Phailin

Wipha nie jest jedynym cyklonem, który w ostatnim czasie sieje zagrożenie w Azji. Na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim sezon cyklonów trwa w pełni, a w ostatnich dniach jest szczególnie wzmożony. Nie tak dawno informowaliśmy o cyklonie Phailin, który uderzył we wschodnie wybrzeże Indii. Zabił tam co najmniej siedem osób i doprowadził do ewakuacji ponad pół miliona mieszkańców. Z kolei od wczoraj w Wietnam również uderzył cyklon – Nari. Na szczęście kraj ten był od dawna przygotowany na nadejście żywiołu i obyło się tam bez ofiar śmiertelnych. Kilka dni wcześniej Nari pojawił się nad Filipinami, gdzie doprowadził do śmierci co najmniej 13 osób.

Źródło: Reuters TV, TVN Meteo,

Polecane:

Słońce – Trwa kolejny silny rozbłysk, klasa X2.0 [Forum]
Mars - Curiosity znalazł ślady jeziora
Zbliża się największa modernizacja sieci od 16 lat, strony będą się szybciej ładować, nadchodzi HTTP...
Polska - We Wrocławiu padły lokalne rekordy temperatur, w ogródku meteorologicznym Zakładu Klimatolo...
USA - Potwierdzony został pierwszy przypadek zarażenia się wirusem zika drogą płciową
Polska - Pierwsi uchodźcy będą u nas za miesiąc, 100 osób trafi do ukrytego w lesie ośrodka w Dębaku...
Japonia - Najnowsze badania dowodzą, że wskutek znęcania umierają setki dzieci poniżej 15-tego roku ...
Paryż, Francja - W parku Monceau, podczas przyjęcia urodzinowego, piorun poraził 11 osób, ośmioro z ...
Castel Gandolfo, Włochy - Duże ilości niewybuchów leżą na dnie jeziora Albano, zaledwie 1.5 metra po...