Ponad 46 milionów litrów wody przelało się w poniedziałek przez brazylijski wodospad Iguazu. Spadająca z kilkuset progów skalnych rzeka Iguacu silnie wezbrała po weekendowych ulewach. Iguacu i inne występujące z brzegów rzeki powodują poważne problemy w stanie Parana na południu kraju – zginęło już dziewięć osób, a kilka tysięcy jest uwięzionych na zalanych terenach.

 Brazylia - Powódź 4

Rozległy wodospad Iguazu znajduje się na pograniczu argentyńsko-brazylijskim. Jego większa część znajduje się na terytorium Argentyny, natomiast około 20 proc. – na terenie Brazylii. Ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. W głównej kaskadzie, nazwanej Diabelską Gardzielą, rzeka spada z wysokości 82 m – to więcej niż w wodospadzie Niagara.

Według szacunków tylko w poniedziałek przetoczyło się tamtędy ponad 46 milionów litrów wody niesionej przez rzekę Iguacu. We wtorek płynęły tamtędy równie potężne masy wody.

Brazylia - Powódź 3

Tyle deszczu, co w półtora miesiąca

Gwałtowne wezbranie wymusiło zamknięcie dla odwiedzających parku narodowego, w którym znajduje się wodospad. I to po obu stronach granicy, bo rzeka Parana, do której Iguazu wpada tuż za wodospadem, wystąpiła z brzegów. Niemal całkowicie pod wodą znalazły się ścieżki, chodniki, przejścia prowadzące do kaskad i same punkty widokowe. Brazylia - Powódź 2Dotychczasowe czerwcowe opady w wielu rejonach Brazylii osiągnęły już 150 procent normalnej sumy dla tego miesiąca. W 75 miastach i miejscowościach stanu Parana w związku z ulewami i powodowanymi przez nie powodziami ogłoszono stan wyjątkowy. Zginęło tam już 9 osób, a około 3,6 tys. pozostaje odciętych przez wodę.

Brazylia - Powódź 1

Piłkarskie rozgrywki bezpieczne

Lokalne media donoszą, że poważną przeszkodą w akcji ratowniczej są zalane i podtopione drogi i mosty. W tych warunkach jedynym sposobem dotarcia do poszkodowanych są wojskowe śmigłowce.

We wschodniej części stanu Parana znajduje się jedno z miast gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata – Curitiba. Jednak nie jest ono obecnie zagrożone powodzią.

 Brazylia - Powódź 5

Polecane:

Na świecie jest 10.9 miliona najbogatszych ludzi, którzy mają razem 42.7 biliona dolarów
Chiny - Uruchomili już wszystkie reaktory jądrowe, do 2015 chcą uzyskać 70 GW z elektrowni atomowych
Nad Saharą utworzyła się kalima, która w najbliższym czasie może przemierzyć Atlantyk
Starożytna egipska biżuteria, która jest przechowywana w Londynie, została wykuta z kawałków meteory...
Francja - Tajemnicza choroba zabija ostrygi, w ciągu ostatnich kilku miesięcy wzdłuż wybrzeża wymarł...
USA - W Nowym Jorku wykoleił się pociąg metra, 19 osób rannych, tysiąc osób uwięzionych pod ziemią
Rosja - Anomalia temperaturowa w Kraju Permskim, na termometrach -3.5 st.C., gdy średnia temperatura...
Islandia - Wulkan Bardarbunga wyrzucił już 84 kilometry kwadratowe lawy, największe pole lawy od 178...
Chcą zrozumieć cykl życia komety na podstawie obserwacji C/2017 K2, jądro ma średnicę około 20 km, j...