Ponad 46 milionów litrów wody przelało się w poniedziałek przez brazylijski wodospad Iguazu. Spadająca z kilkuset progów skalnych rzeka Iguacu silnie wezbrała po weekendowych ulewach. Iguacu i inne występujące z brzegów rzeki powodują poważne problemy w stanie Parana na południu kraju – zginęło już dziewięć osób, a kilka tysięcy jest uwięzionych na zalanych terenach.

 Brazylia - Powódź 4

Rozległy wodospad Iguazu znajduje się na pograniczu argentyńsko-brazylijskim. Jego większa część znajduje się na terytorium Argentyny, natomiast około 20 proc. – na terenie Brazylii. Ma szerokość około 2 km i składa się z 275 odrębnych progów skalnych. W głównej kaskadzie, nazwanej Diabelską Gardzielą, rzeka spada z wysokości 82 m – to więcej niż w wodospadzie Niagara.

Według szacunków tylko w poniedziałek przetoczyło się tamtędy ponad 46 milionów litrów wody niesionej przez rzekę Iguacu. We wtorek płynęły tamtędy równie potężne masy wody.

Brazylia - Powódź 3

Tyle deszczu, co w półtora miesiąca

Gwałtowne wezbranie wymusiło zamknięcie dla odwiedzających parku narodowego, w którym znajduje się wodospad. I to po obu stronach granicy, bo rzeka Parana, do której Iguazu wpada tuż za wodospadem, wystąpiła z brzegów. Niemal całkowicie pod wodą znalazły się ścieżki, chodniki, przejścia prowadzące do kaskad i same punkty widokowe. Brazylia - Powódź 2Dotychczasowe czerwcowe opady w wielu rejonach Brazylii osiągnęły już 150 procent normalnej sumy dla tego miesiąca. W 75 miastach i miejscowościach stanu Parana w związku z ulewami i powodowanymi przez nie powodziami ogłoszono stan wyjątkowy. Zginęło tam już 9 osób, a około 3,6 tys. pozostaje odciętych przez wodę.

Brazylia - Powódź 1

Piłkarskie rozgrywki bezpieczne

Lokalne media donoszą, że poważną przeszkodą w akcji ratowniczej są zalane i podtopione drogi i mosty. W tych warunkach jedynym sposobem dotarcia do poszkodowanych są wojskowe śmigłowce.

We wschodniej części stanu Parana znajduje się jedno z miast gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata – Curitiba. Jednak nie jest ono obecnie zagrożone powodzią.

 Brazylia - Powódź 5

Polecane:

Japonia - Trzęsienie ziemi 140 km od Tokio, magnituda 6.1
Japonia - Uruchamiają dwa reaktory atomowe
NASA - Teleskop Keplera może przestać działać, szwankuje żyroskop używany do ustawienia teleskopu w ...
Japonia - W Fukushimie zlokalizowane zostało kolejne źródło silnego promieniowania
USA - Potężna ulewa i powódź w Teksasie, spadło 380 l/mkw w ciągu nocy
Rosja - Zasypało drogę federalną na odcinku 190 km, tysiące aut uwięzionych w gigantycznym zatorze
Słońce - Wystąpił bardzo silny rozbłysk bezpośredni w klasie X1.2, w czwartek rano zacznie się silna...
Argentyna - W Buenos Aires w kilka godzin spadło 25 l/mkw deszczu, wiatr wiał w porywach do 114 km/h...
Polska - Może do nas trafić nawet 80 tysięcy imigrantów, nikt o tym głośno nie mówi, ale każdy uchod...