Teorię pojawienia się na Ziemi żywych organizmów trzeba będzie przemyśleć na nowo. Dotychczasowe założenie, że zwierzęta potrzebowały w atmosferze tlenu w ilościach zbliżonych do współczesnych najwyraźniej nie jest prawdziwe. Przekonują o tym na łamach czasopisma “PNAS” badacze z Marine Biological Research Centre Uniwersytetu Południowej Danii w Kerteminde. Przedmiotem ich badań była morska gąbka, z gatunku Halichondria panicea, znaleziona w pobliskim fiordzie.

Gąbka Halichondria panicea w laboratorium SDU /Daniel Mills/SDU /

Podręczniki biologii zgodnie twierdzą, że powstanie bardziej złożonego życia na Ziemi było możliwe po znacznym wzroście ilości tlenu w atmosferze, do którego doszło około 630 – 635 milionów lat temu. Wcześniej, przez setki milionów lat życie mogło istnieć co najwyżej w postaci prostych organizmów jednokomórkowych. Dopiero potem naprawdę rozkwitło.

Przypadek niepozornej gąbki, wyłowionej z fiordu Kerteminde stawia dotychczasowe przekonania pod znakiem zapytania. Okazało się bowiem, że owa gąbka może przeżyć przy zawartości tlenu na poziomie pół procent tej, którą obserwujemy w naszej współczesnej atmosferze. Główny autor pracy, doktor Daniel Mills z SDU sugeruje więc, że jeśli coś przeszkadzało rozwojowi złożonych form życia, to nie niski poziom tlenu.

Powiązanie rozwoju życia ze wzrostem ilości tlenu w atmosferze wydawało się tak oczywiste, że nikt nie badał wcześniej ile dokładnie tego tlenu zwierzęta potrzebują. Mills postanowił to sprawdzić na przykładzie organizmu, który owo wczesne życie może jak najbardziej przypominać, a do tego jeszcze żyje dosłownie kilkanaście metrów od budynku centrum badawczego w Kerteminde, gąbki z gatunku Halichondria panicea. Po umieszczeniu w laboratoryjnym akwarium gąbka żyła, oddychała i rosła nawet wtedy, gdy poziom tlenu w atmosferze nad wodą spadł do poziomu pół procent normalnej zawartości. To mniej, niż do tej pory uważano za niezbędne dla życia minimum.

Jeśli nie poziom tlenu, to co powstrzymywało rozwój życia? Odpowiedzi na to pytanie wciąż nie znamy. Być może po prostu wytworzenie odpowiedniej dla skomplikowanego życia maszynerii było bardzo trudne i dlatego zajęło bakteriom i amebom tak długo.

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Strefa Gazy - W całej strefie nie ma prądu, brak paliwa w elektrowni, potrzeba 600 000 litrów na dob...
Iran - Najgorętszym miejscem na Ziemi jest pustynia Lut, bywało tam nawet 70.7 st.C
Meksyk - Wulkan Popocatepetl staje się coraz bardziej aktywny, a ludzi nie stać na ewakuację
Afryka - Przez najbliższe 6 miesięcy lekarze nie będą w stanie powstrzymać wirusa Ebola
USA - W rezultacie załamania pogody w Kalifornii spadł grad, co jest wyjątkowo rzadkim zjawiskiem
Peru - Na skutek ulewnych deszczy wystąpiły powodzie i osuwiska błotne, zginęło co najmniej 9 osób
Cuddalore, Indie - Trzynaście osób zginęło w powodziach i osuwiskach ziemi po gwałtownych opadach de...
Ocean Indyjski - Olbrzymi huragan Fantala zahaczy Madagaskar, prędkość wiatru w wirze wynosi 281 km/...
Wkrótce może gwałtownie wzrosnąć aktywność Słońca, za 36 godzin na wprost Ziemi znajdzie się spora p...