W elektrowni Fukushima w środę rano wybuchły pożary w dwóch reaktorach – numer trzy i cztery. Rzecznik rządu Japonii poinformował o znacznym wzroście promieniowania na terenie elektrowni i wycofaniu z obiektu wszystkich pracowników.


Nad elektrownią unoszą się kłęby białego dymu, które wydobywają się z reaktorów trzy i cztery. W tym pierwszym nie doszło raczej do kolejnej w ostatnich dniach eksplozji, w drugim prawdopodobnie wybuchł wodór.  

Rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano poinformował, że uszkodzeniu mogły ulec wewnętrzne osłony reaktorów numer dwa i trzy. Z jego słów wynika, że w tym ostatnim bloku, tak jak i wcałej elektrowni, nastąpił znaczny wzrost promieniowania, dlatego też władze zdecydowały o tymczasowym wycofaniu z obiektu wszystkich pracowników.

Mimo wzrostu radioaktywnego promieniowania, rząd nie zamierza rozszerzać tzw. strefy ewakuacyjnej wokół elektrowni. W tej chwili obejmuje ona obszar w promieniu 30 km od Fukushimy. Rzecznik rządu ponownie jednak zaapelował do tych mieszkańców z okolic elektrowni, którzy nie podporządkowali się nakazowi ewakuacji, by pozamykali szczelnie drzwi i okna.

Edano powiedział także, że Japończycy potrzebują teraz pomocy Amerykanów w chłodzeniu uszkodzonych reaktorów, co pozwoliłoby na opanowanie sytuacji w siłowni. Korea Południowa zaoferowała już dostarczenie kwasu borowego, który jest skuteczniejszy od wody morskiej w chłodzeniu instalacji jądrowych.

W środę rano dokonano pomiaru radiacji w odległości około 60 km od uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni Fukushima. Okazało się, że promieniowanie radioaktywne przekracza tam aż o 500 razy normalne wartości. Nie wiadomo, czy ma to związek z nowymi pożarami w elektrowni.

W bloku reaktora numer cztery przechowywane są zużyte pręty paliwowe, które bez chłodzenia są równie niebezpieczne jak te aktywne.  

Cztery z sześciu reaktorów elektrowni Fukushima jest uszkodzonych. Od poniedziałku doszło w tej siłowni do serii groźnych eksplozji, a także pożarów.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/380559,pozary-reaktorow-w-fukushimie-promieniowanie-coraz,id,t.html

Polecane:

Australia - Bioluminescencyjne glony zabarwiły wodę na kolor czerwony u wybrzeży Sydney
Dubaj, ZEA - 89 państw zaakceptowało nowe Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne, a 55 odmówiło ...
Antarktyda - Na pomoc lodołamaczowi Akademik Szokalski płyną trzy lodołamacze z Chin, pierwszy dotrz...
USA - Duże ilości lodowych bloków napierają na brzeg rzeki Kankakee, zagrożenie dla 300 budynków
Singapur - Największa ruchoma rzeźba świata, "kinetyczny deszcz" składa się 1216 elementów...
Chiny - Katastrofalne powodzie odcięły ludzi od świata, zniszczone domy, drogi i uprawy, w mieście K...
Rosja - Katastrofa ekologiczna w Nieftiejugansk, ropa z uszkodzonego ropociągu dostała się do wody
Przez coraz większe upały, w najgorętszych momentach dnia 10-30 procent samolotów będzie musiało zmn...
Antarktyda - Opracowano mapę pokazującą, jak dużo ciepła z wnętrza Ziemi dociera do podstawy pokrywy...