Bilion dolarów rocznie ma kosztować energetyczna rewolucja, która doprowadzi do tego, że w połowie wieku świat może być zasilany wyłącznie energią z odnawialnych źródeł – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji Greenpeace. Według autorów raportu jest to jednak możliwe, bo – jak wynika z ich wyliczeń – oszczędność na paliwach kopalnych miałaby wynieść 1,07 biliona dolarów rocznie.

Solar energy panels with wind turbines in the sunset

Ogromny wzrost

Jak przekonują, zaledwie w ciągu 15 lat udział OZE w produkcji energii elektrycznej wzrośnie z dzisiejszych 21 proc. do 64 proc. Ma do tego dojść mimo wzrostu zapotrzebowania, związanego zarówno ze wzrostem populacji, wzrostem standardu życia i przechodzeniem transportu osobowego na napęd elektryczny. Sam przemysł fotowoltaiczny w skali globalnej może zatrudnić 9,7 miliona osób do 2030 r., tj. 10 razy więcej niż zatrudnia obecnie i tyle, ile wynosi dziś zatrudnienie w sektorze energetyki węglowej.

Według Greenpeace w 2030 r. globalna emisja CO2 spadnie z 30 miliardów ton do 20 miliardów, a następnie do 4 miliardów w 2050 r. i to – jak przekonują autorzy raportu – przy uwzględnieniu intensywnego rozwoju takich państw jak Chiny, Indie czy Brazylia.

W 2030 roku 37 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, 62 proc. kopalnych, a 1 proc. z energii nuklearnej. Piętnaście lat później – 81 proc. to energia odnawialna, 19 proc. energia z kopalin. W 2050 r. energia odnawialna ma stanowić 100 proc. światowego miksu energetycznego. Jak wynika z opracowania organizacji, najwięcej energii będziemy czerpać ze słońca – 32 proc., 25 proc. z geotermii, 19 proc. to energetyka wiatrowa, 18 proc. biomasa, 4 proc. hydroelektrownie, 2 proc. energii będzie pochodziło z oceanów.

 

Zerowe emisje?

Jak podkreśla Greenpeace z swym raporcie, taka struktura źródeł energii zapewni blisko zerowe emisje CO2 już w połowie wieku. Sektor energetyczny nie będzie emitował CO2 w ogóle, a pozostałe niewielkie emisje będą pochodzić z przemysłu.

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jak podkreśla – aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku.

 

Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Polecane:

Meksyk - Wulkan Popocatepetl staje się coraz bardziej aktywny, a ludzi nie stać na ewakuację
Szczyt biurokratycznej głupoty - Francuski Państwowy Instytut Statystyk wysłał pismo do Napoleona Bo...
Francja - Lek w sprayu na bazie marihuany wkrótce trafi do sprzedaży
Kanada - Coraz bardziej puchnie martwy wieloryb na plaży w Trout River
Naukowcy potwierdzają teorię o ogromnych pokładach wody na głębokości 700 km, są 3 razy większe, niż...
USA - Piorun uderzył w 18 żołnierzy w bazie Fort Bragg
Japonia - Canon wprowadza aparat ME20F-SH z matrycą o czułości ISO 4 560 000 [Video]
Samsung stracił na wartości 26 mld dolarów, z powodu wadliwych akumulatorów w modelu Galaxy Note 7
Sierra Leone - Pastor znalazł jeden z 20 największych surowych diamentów świata, kamień szlachetny m...