To całkiem możliwe zdarzenie. Astrofizycy przewidują, że czerwony supergigant Betelgeza, który w tej chwili jest dziewiątą co do jasności gwiazdą na naszym niebie, wkrótce wybuchnie. Będzie wówczas jasno całą dobę!

Betelgeza jest gwiazdą w konstelacji Oriona, znakomicie widoczna na naszym niebie zwłaszcza teraz, zimą. Jej nazwa pochodzi z arabskiego i oznacza „Rękę olbrzymki”. Betelgeza jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie, jak również jedną z najbardziej interesujących astronomów. Jest ona ogromnym czerwonym nadolbrzymem, jej masę ocenia się na 14-15 mas Słońca. Jej średnica jest tak ogromna (max. ok. 345 razy większa od Słońca), że za pomocą ziemskich teleskopów jesteśmy w stanie widzieć jej powierzchnię jako dysk, a nie punkt (jeden z około 10 takich przypadków wśród wszystkich gwiazd, oczywiście z pominięciem Słońca).

Betelgeza obecnie gwałtownie traci masę. To znak, że jej życie dobiega końca. Brad Carter, wykładowca University of Southern Queensland, wyjaśnia: – Oznacza to, że w gwieździe kończy się paliwo, które sprawiało, że świeciła i zachowywała swój kształt. Kiedy paliwo się kończy, gwiazda dosłownie zapada się w sobie, i to bardzo szybko.

Potem nastąpi eksplozja, która sprawi, że gwiazda stanie się miliony razy jaśniejsza od naszego Słońca. Na Ziemi poskutkuje to dniem trwającym przez 24 godziny na dobę i dwoma słońcami na niebie. Nawet przez kilka tygodni.

 

– Będziemy mieli niewiarygodny okres ciągłej jasności. Potrwa to nawet kilka tygodni, a potem przez parę miesięcy supernowa będzie gasła. W końcu w ogóle trudno ją będzie zauważyć – mówi Carter. Czym stanie się Betelgeza? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gwiazdą nautronową. Albo czarną dziurą o masie około 20 Słońc.

 

Czy Ziemia jest bezpieczna? Astrofizycy zapewniają, że nic złego nie wydarzy się. Naszą planetę podczas eksplozji zaleje strumień neutrino, ale to nic groźnego.

Wręcz przeciwnie – naukowcy twierdzą, że właśnie ten „gwiezdny pył” odpowiada za rozwój „spraw” w kosmosie. Na Ziemi – i to dosłownie – cząstki mogą wpłynąć na tworzenie się nowych złóż.

Carter: – Na przykład złota, srebra, czy cięższych, nawet takich jak uran.

Wybuch może nastąpić jutro, a może dopiero za 100 000 lat. Trzymamy kciuki, aby było to w miarę szybko. Każdy przecież chciałby zobaczyć coś tak nieprawdopodobnego!

 Podobne informacje:

Nowy Jork zagrożony - wstrząsające prognozy sejsmologa
Fukushima: Walka o uratowanie reaktora nr 3 trwa. Śmigłowce zrzucają tony wody
Australijczycy oczekują szczytu powodzi w czwartek
Montreal, Kanada - Nietypowe zjawisko atmosferyczne [Video]
Emily to kolejna burza tropikalna, która kieruje się nad Amerykę
Syberia, Rosja - Wczorajsze silne trzęsienie ziemi uszkodziło 31 wielopiętrowych budynków mieszkalny...
Australia - Zbliża się silny tropikalny cyklon Heidi
USA - Tornado w styczniu, zniszczone domy w Północnej Karolinie [Video]
Madagaskar - Co najmniej 72 osoby zginęły i ponad 1300 domów zostało zniszczonych podczas burzy trop...
IBM stworzył akumulator litowo-powietrzny, 15x bardziej pojemny od Li-ion, gęstość 12 kWh/kg
Chiny - W 12 godzin 100 l/mkw. w prowincji Kuejczou
Europa - DHL również chce używać dronów do dostarczania przesyłek
Kilkadziesiąt tysięcy serwerów unix'owych na świecie zainfekowanych jest wirusem Windigo
Odnotowano pierwsze przypadki krwotocznej gorączki wirusa Ebola w Sierra Leone i w Liberii, dotychcz...
Chiny - Kolejne starcia w HongKongu, aresztowano 116 osób, a 170 zostało rannych