To całkiem możliwe zdarzenie. Astrofizycy przewidują, że czerwony supergigant Betelgeza, który w tej chwili jest dziewiątą co do jasności gwiazdą na naszym niebie, wkrótce wybuchnie. Będzie wówczas jasno całą dobę!

Betelgeza jest gwiazdą w konstelacji Oriona, znakomicie widoczna na naszym niebie zwłaszcza teraz, zimą. Jej nazwa pochodzi z arabskiego i oznacza „Rękę olbrzymki”. Betelgeza jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie, jak również jedną z najbardziej interesujących astronomów. Jest ona ogromnym czerwonym nadolbrzymem, jej masę ocenia się na 14-15 mas Słońca. Jej średnica jest tak ogromna (max. ok. 345 razy większa od Słońca), że za pomocą ziemskich teleskopów jesteśmy w stanie widzieć jej powierzchnię jako dysk, a nie punkt (jeden z około 10 takich przypadków wśród wszystkich gwiazd, oczywiście z pominięciem Słońca).

Betelgeza obecnie gwałtownie traci masę. To znak, że jej życie dobiega końca. Brad Carter, wykładowca University of Southern Queensland, wyjaśnia: – Oznacza to, że w gwieździe kończy się paliwo, które sprawiało, że świeciła i zachowywała swój kształt. Kiedy paliwo się kończy, gwiazda dosłownie zapada się w sobie, i to bardzo szybko.

Potem nastąpi eksplozja, która sprawi, że gwiazda stanie się miliony razy jaśniejsza od naszego Słońca. Na Ziemi poskutkuje to dniem trwającym przez 24 godziny na dobę i dwoma słońcami na niebie. Nawet przez kilka tygodni.

 

– Będziemy mieli niewiarygodny okres ciągłej jasności. Potrwa to nawet kilka tygodni, a potem przez parę miesięcy supernowa będzie gasła. W końcu w ogóle trudno ją będzie zauważyć – mówi Carter. Czym stanie się Betelgeza? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gwiazdą nautronową. Albo czarną dziurą o masie około 20 Słońc.

 

Czy Ziemia jest bezpieczna? Astrofizycy zapewniają, że nic złego nie wydarzy się. Naszą planetę podczas eksplozji zaleje strumień neutrino, ale to nic groźnego.

Wręcz przeciwnie – naukowcy twierdzą, że właśnie ten „gwiezdny pył” odpowiada za rozwój „spraw” w kosmosie. Na Ziemi – i to dosłownie – cząstki mogą wpłynąć na tworzenie się nowych złóż.

Carter: – Na przykład złota, srebra, czy cięższych, nawet takich jak uran.

Wybuch może nastąpić jutro, a może dopiero za 100 000 lat. Trzymamy kciuki, aby było to w miarę szybko. Każdy przecież chciałby zobaczyć coś tak nieprawdopodobnego!

 Podobne informacje:

Trąby powietrzne w okolicach Australii [Video]
Bermudy - Nadciąga tropikalny sztorm Maria, prawdopodobnie podąży śladami Katii
Polska - Pierwszy satelita skonstruowany w Polsce będzie na orbicie, waży 1 kg [Video]
USA - Burza wiatrowa (Derecho) pojawiła się nad Chicago
Wenecja - Temperatura morza w regionach przybrzeżnych rośnie 10 razy szybciej, niż wody oceanów
Brazylia - Plaga pająków w Santo Antonio [Video]
Białoruś - Chińczycy wybudują wielkie centrum przemysłowo-mieszkaniowe pod Mińskiem, ma być "br...
Rosja - Plus 3.5 st.C to nowy rekord temperatury w Moskwie na 25 grudnia, poprzedni z 1910 roku wyno...
Dzięki testom nowej metody korekcji nieprawidłowego działania genów, możliwy jest przełom w terapii ...
Gwałtownie wzrasta aktywność Słońca, wystąpiły dwa wyrzuty plazmy na wprost Ziemi [Forum]
USA - Dziecko, które uznane było w ubiegłym roku za pierwszego człowieka całkowicie wyleczonego z HI...
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeleciała przez zorzę polarną
Bzdury z sieci i manipulacje - NASA ostrzega, że 16 grudnia wystąpi tydzień ciemności na Ziemi
Zabita została miss Hondurasu, za kilka dni miała brać udział w konkursie Miss World w Londynie, zam...
ESA - Coraz dokładniej wiadomo, gdzie znajduje się lądownik Philae