To całkiem możliwe zdarzenie. Astrofizycy przewidują, że czerwony supergigant Betelgeza, który w tej chwili jest dziewiątą co do jasności gwiazdą na naszym niebie, wkrótce wybuchnie. Będzie wówczas jasno całą dobę!

Betelgeza jest gwiazdą w konstelacji Oriona, znakomicie widoczna na naszym niebie zwłaszcza teraz, zimą. Jej nazwa pochodzi z arabskiego i oznacza „Rękę olbrzymki”. Betelgeza jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie, jak również jedną z najbardziej interesujących astronomów. Jest ona ogromnym czerwonym nadolbrzymem, jej masę ocenia się na 14-15 mas Słońca. Jej średnica jest tak ogromna (max. ok. 345 razy większa od Słońca), że za pomocą ziemskich teleskopów jesteśmy w stanie widzieć jej powierzchnię jako dysk, a nie punkt (jeden z około 10 takich przypadków wśród wszystkich gwiazd, oczywiście z pominięciem Słońca).

Betelgeza obecnie gwałtownie traci masę. To znak, że jej życie dobiega końca. Brad Carter, wykładowca University of Southern Queensland, wyjaśnia: – Oznacza to, że w gwieździe kończy się paliwo, które sprawiało, że świeciła i zachowywała swój kształt. Kiedy paliwo się kończy, gwiazda dosłownie zapada się w sobie, i to bardzo szybko.

Potem nastąpi eksplozja, która sprawi, że gwiazda stanie się miliony razy jaśniejsza od naszego Słońca. Na Ziemi poskutkuje to dniem trwającym przez 24 godziny na dobę i dwoma słońcami na niebie. Nawet przez kilka tygodni.

 

- Będziemy mieli niewiarygodny okres ciągłej jasności. Potrwa to nawet kilka tygodni, a potem przez parę miesięcy supernowa będzie gasła. W końcu w ogóle trudno ją będzie zauważyć – mówi Carter. Czym stanie się Betelgeza? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gwiazdą nautronową. Albo czarną dziurą o masie około 20 Słońc.

 

Czy Ziemia jest bezpieczna? Astrofizycy zapewniają, że nic złego nie wydarzy się. Naszą planetę podczas eksplozji zaleje strumień neutrino, ale to nic groźnego.

Wręcz przeciwnie – naukowcy twierdzą, że właśnie ten „gwiezdny pył” odpowiada za rozwój „spraw” w kosmosie. Na Ziemi – i to dosłownie – cząstki mogą wpłynąć na tworzenie się nowych złóż.

Carter: – Na przykład złota, srebra, czy cięższych, nawet takich jak uran.

Wybuch może nastąpić jutro, a może dopiero za 100 000 lat. Trzymamy kciuki, aby było to w miarę szybko. Każdy przecież chciałby zobaczyć coś tak nieprawdopodobnego!

 

(Wyświetleń: 228 dziś, 9 dziennie)
VN:F [1.9.12_1141]
Rating: 8.1/10 (7 votes cast)
VN:F [1.9.12_1141]
Rating: +3 (from 3 votes)
Prawdopodobnie "niedługo" zobaczymy dwa słońca. Betelgeza traci dużo swojej masy., 8.1 out of 10 based on 7 ratings

Podobne informacje:

NASA - SOHO 2009 - 01...06
Oceany utleniają się prędzej
Trzęsienie ziemi w pobliżu Japonii 6.5 stopnia
Satelita FERMI odkrył Antymaterię nad ziemią - NASA potwierdza
Afryka nadal pęka - aktualizacja
Czekają nas kolejne mocniejsze rozbłyski na słońcu
Japonia zapada się w ocean [Video]
Słońce - Dwie duże eksplozje, wczoraj i dziś
Somalia - Największa susza zamieniła się w ulewne desze, zginęło już 5 osób, w tym 3 dzieci
USA - Cyklon Alberto dwa tygodnie przed sezonem
Leoncio Prado, Peru - Gwałtowna powódź, rzeka Aucayacu nagle przybrała i wystąpiła z brzegów [Video]
Rosja - Południe Rosji przeżywa inwazję szarańczy
Francja - Gradobicie na Lazurowym Wybrzeżu, zniszczone winnice położone na południu kraju
Szwajcaria - Niewiarygodny atak zimy, kilka metrów świeżego śniegu na 1700 m.n.p.m. i ulewy na nizin...
Belgia - Zagrożenie dla bezpieczeństwa w dwóch reaktorach jądrowych