To całkiem możliwe zdarzenie. Astrofizycy przewidują, że czerwony supergigant Betelgeza, który w tej chwili jest dziewiątą co do jasności gwiazdą na naszym niebie, wkrótce wybuchnie. Będzie wówczas jasno całą dobę!

Betelgeza jest gwiazdą w konstelacji Oriona, znakomicie widoczna na naszym niebie zwłaszcza teraz, zimą. Jej nazwa pochodzi z arabskiego i oznacza „Rękę olbrzymki”. Betelgeza jest jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie, jak również jedną z najbardziej interesujących astronomów. Jest ona ogromnym czerwonym nadolbrzymem, jej masę ocenia się na 14-15 mas Słońca. Jej średnica jest tak ogromna (max. ok. 345 razy większa od Słońca), że za pomocą ziemskich teleskopów jesteśmy w stanie widzieć jej powierzchnię jako dysk, a nie punkt (jeden z około 10 takich przypadków wśród wszystkich gwiazd, oczywiście z pominięciem Słońca).

Betelgeza obecnie gwałtownie traci masę. To znak, że jej życie dobiega końca. Brad Carter, wykładowca University of Southern Queensland, wyjaśnia: – Oznacza to, że w gwieździe kończy się paliwo, które sprawiało, że świeciła i zachowywała swój kształt. Kiedy paliwo się kończy, gwiazda dosłownie zapada się w sobie, i to bardzo szybko.

Potem nastąpi eksplozja, która sprawi, że gwiazda stanie się miliony razy jaśniejsza od naszego Słońca. Na Ziemi poskutkuje to dniem trwającym przez 24 godziny na dobę i dwoma słońcami na niebie. Nawet przez kilka tygodni.

 

– Będziemy mieli niewiarygodny okres ciągłej jasności. Potrwa to nawet kilka tygodni, a potem przez parę miesięcy supernowa będzie gasła. W końcu w ogóle trudno ją będzie zauważyć – mówi Carter. Czym stanie się Betelgeza? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że gwiazdą nautronową. Albo czarną dziurą o masie około 20 Słońc.

 

Czy Ziemia jest bezpieczna? Astrofizycy zapewniają, że nic złego nie wydarzy się. Naszą planetę podczas eksplozji zaleje strumień neutrino, ale to nic groźnego.

Wręcz przeciwnie – naukowcy twierdzą, że właśnie ten „gwiezdny pył” odpowiada za rozwój „spraw” w kosmosie. Na Ziemi – i to dosłownie – cząstki mogą wpłynąć na tworzenie się nowych złóż.

Carter: – Na przykład złota, srebra, czy cięższych, nawet takich jak uran.

Wybuch może nastąpić jutro, a może dopiero za 100 000 lat. Trzymamy kciuki, aby było to w miarę szybko. Każdy przecież chciałby zobaczyć coś tak nieprawdopodobnego!

 

Podobne informacje:

Biblijna powódź w Australii
Japonia - Znaleziono dziury w elektrowni atomowej Fukushima Daiichi
Filipiny - Tajfun kategorii 4 Songda zbliża się do wyspy Luzon
Indie - Burza pyłowa powodem katastrofy samolotu, 12 osób nie żyje
Vanmo, Chiny - Ogromna powódź, setki tysięcy osób ucieka przed wodą
Przecieki z NASA - Hakerzy zaatakowali dwie satelity USA, podejrzenia padły na Chiny
Houston, USA - Gwałtowne burze, ulewy z gradobiciem i trąby powietrzne
2012 DA14 - Kolejna planetoida na kursie kolizyjnym z Ziemią, bliskie spotkanie w lutym 2013
USA - Prawdopodobnie meteoryt uziemił samoloty strażackie w Kolorado
Kenia - Odkryto duże pokłady wody, zapasy są na poziomie 250 miliardów m3
Teleskop Hubbla zlokalizował asteroidę składającą się w 26 proc. z wody
Rozpoczęła się astronomiczna jesień, równonoc już za nami
Szwajcaria - Wyhodował największą dynię na świecie, waży 1054 kg
Brazylia - Trąba wodna weszła na plażę w pobliżu popularnego kurortu
Japonia - Po 2900 latach budzi się wulkan Hakone, wystąpiła pierwsza mała erupcja i setki wstrząsów ...